Ալպերում սկսել են բունկերներ կառուցել աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց համար
Շվեյցարական Ալպերում սկսել են աղետների դեպքում աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց արժեքավոր իրերը պահելու համար նախատեսված բունկերների կառուցումը։ Ինչպես հաղորդում է BILD-ը, նախագծի հետևում կանգնած է Brünig Mega Safe AG ընկերությունը։ Ստորգետնյա պահեստարանները կգտնվեն Բրյունիգ լեռնազանգվածում՝ ավելի քան 100 մետր խորության վրա։
Շինարարությունը սկսվել է 2026 թվականի հունվարին։ Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ բարձր անվտանգության գոտում կոպիտ շինարարական աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, իսկ հունվարին կսկսվի պահեստային տարածքների համար նախատեսված պորտալի կառուցումը։ Առաջին պահեստարանները կարող են պատրաստ լինել 2028 թվականին։
Մեկ պահեստարանի 99 տարի ժամկետով վարձակալության արժեքը հասնում է 1 մլն եվրոյի։ Առաջին պայմանագրերն արդեն կնքվել են։ Անվտանգության մակարդակը խոստանում են համեմատելի դարձնել Շվեյցարիայի ազգային բանկի պահոցների անվտանգության հետ։ Բունկերներում կարելի է պահել գրեթե ամեն ինչ` ներառյալ ավտոմեքենաներ` բացառությամբ թմրամիջոցների և պայթուցիկ նյութերի։
Պահեստարանների հասանելիությունն իրականացվելու է վերահսկողության մի քանի մակարդակների միջոցով։ Տասնամյակների համար պահեստավորման իրավունք ձեռք բերած անձինք կգրանցվեն հողային գրանցամատյանում, ինչը իրավական առումով նման պահեստարանները մոտեցնում է անշարժ գույքի կարգավիճակին։
Շվեյցարիայի տարածքում բազմաթիվ լեռնազանգվածներ բաժանված են համայնքներին, կորպորացիաներին և մասնավոր անձանց պատկանող հատվածներին։ Նախկինում նախկին ռազմական թունելներն օգտագործվել են որպես պանրի հասունացման պահեստներ, սնկաբուծարաններ, հրաձգարաններ, տվյալների կենտրոններ և պահեստներ։

Bunkers for the World's Richest Being Built in the Alps
In the Swiss Alps, construction has begun on bunkers designed to store the valuables of the world's richest individuals in case of disasters. According to BILD, the project is backed by Brünig Mega Safe AG. The underground storage facilities will be located in the Brünig mountain range at a depth of over 100 meters.
Construction started in January 2026. Company representatives state that the rough construction work in the high-security zone has already been completed, and the construction of the portal for storage areas will begin in January. The first storage units may be ready by 2028.
The cost of renting one storage unit for 99 years is set at 1 million euros. Initial contracts have already been signed. The level of security is promised to be comparable to that of the Swiss National Bank's vaults. The bunkers can store almost anything, including vehicles, except for drugs and explosives.
Access to the storage units will be controlled through several levels of oversight. Individuals who acquire storage rights for decades will be registered in the land registry, which legally brings such storage units closer to real estate status.
In Switzerland, many mountain ranges are divided into sections owned by communities, corporations, and private individuals. Previously, former military tunnels have been used as cheese aging storage, mushroom farms, shooting ranges, data centers, and warehouses.