Ալպերում սկսել են բունկերներ կառուցել աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց համար
Շվեյցարական Ալպերում սկսել են աղետների դեպքում աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց արժեքավոր իրերը պահելու համար նախատեսված բունկերների կառուցումը։ Ինչպես հաղորդում է BILD-ը, նախագծի հետևում կանգնած է Brünig Mega Safe AG ընկերությունը։ Ստորգետնյա պահեստարանները կգտնվեն Բրյունիգ լեռնազանգվածում՝ ավելի քան 100 մետր խորության վրա։
Շինարարությունը սկսվել է 2026 թվականի հունվարին։ Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ բարձր անվտանգության գոտում կոպիտ շինարարական աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, իսկ հունվարին կսկսվի պահեստային տարածքների համար նախատեսված պորտալի կառուցումը։ Առաջին պահեստարանները կարող են պատրաստ լինել 2028 թվականին։
Մեկ պահեստարանի 99 տարի ժամկետով վարձակալության արժեքը հասնում է 1 մլն եվրոյի։ Առաջին պայմանագրերն արդեն կնքվել են։ Անվտանգության մակարդակը խոստանում են համեմատելի դարձնել Շվեյցարիայի ազգային բանկի պահոցների անվտանգության հետ։ Բունկերներում կարելի է պահել գրեթե ամեն ինչ` ներառյալ ավտոմեքենաներ` բացառությամբ թմրամիջոցների և պայթուցիկ նյութերի։
Պահեստարանների հասանելիությունն իրականացվելու է վերահսկողության մի քանի մակարդակների միջոցով։ Տասնամյակների համար պահեստավորման իրավունք ձեռք բերած անձինք կգրանցվեն հողային գրանցամատյանում, ինչը իրավական առումով նման պահեստարանները մոտեցնում է անշարժ գույքի կարգավիճակին։
Շվեյցարիայի տարածքում բազմաթիվ լեռնազանգվածներ բաժանված են համայնքներին, կորպորացիաներին և մասնավոր անձանց պատկանող հատվածներին։ Նախկինում նախկին ռազմական թունելներն օգտագործվել են որպես պանրի հասունացման պահեստներ, սնկաբուծարաններ, հրաձգարաններ, տվյալների կենտրոններ և պահեստներ։

В Альпах начали строить бункеры для самых богатых людей мира
В швейцарских Альпах начали строить бункеры для хранения ценностей самых богатых людей мира на случай бедствий. Как сообщает BILD, проектом занимается компания Brünig Mega Safe AG. Подземные хранилища будут находиться в горном массиве Бруниг на глубине более 100 метров.
Строительство началось в январе 2026 года. По словам представителей компании, грубые строительные работы в зоне повышенной безопасности уже завершены, а в январе начнется строительство портала для складских помещений. Первые хранилища могут быть готовы к 2028 году.
Стоимость аренды одного хранилища на 99 лет составляет 1 миллион евро. Первые контракты уже подписаны. Уровень безопасности обещают сопоставить с безопасностью хранилищ Национального банка Швейцарии. В бункерах можно хранить почти все, включая автомобили, за исключением наркотиков и взрывчатых веществ.
Доступ к хранилищам будет осуществляться через несколько уровней контроля. Лица, получившие право на хранение на десятилетия, будут зарегистрированы в земельном реестре, что юридически приближает такие хранилища к статусу недвижимости.
На территории Швейцарии многие горные массивы разделены на участки, принадлежащие общинам, корпорациям и частным лицам. Ранее бывшие военные туннели использовались в качестве хранилищ для созревания сыра, грибных ферм, стрельбищ, центров обработки данных и складов.