Ալբերտայի վարչապետ Դանիել Սմիթը մերժել է այն գաղափարը, որ նավթի արտահանումը ԱՄՆ-ին հարկավոր է հարկել որպես պատասխան Թրամփի վարչակազմի կողմից Կանադայի դեմ կիրառված տուրերի:
Սմիթը նշել է, որ նման քայլը վնասակար կլինի Կանադայի տնտեսության համար: Նա ասել է, որ նավթի արտահանումը հարկավոր չէ օգտագործել որպես պատժամիջոց, քանի որ դա կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ի կողմից հակադարձ տուրերի:
«Ես չեմ կարող մտածել ավելի աղետալի քաղաքական որոշման մասին, քան Ալբերտայի նավթի արտահանումը ԱՄՆ-ին կրճատելը կամ հարկելը»,- ասել է Սմիթը:
Ալբերտան օրական շուրջ 4 միլիոն բարել նավթ է արտահանում ԱՄՆ, որի ընդհանուր արժեքը անցյալ տարի կազմել է մոտ 80 միլիարդ դոլար:

Премьер Альберты отверг использование нефти как оружия против Трампа
Премьер Альберты Даниэль Смит отвергла идею введения экспортных налогов на нефть, направленных против США в ответ на тарифы администрации Трампа на Канаду:
Смит отметила, что такие меры будут вредны для экономики Канады. Она заявила, что использование нефти в качестве оружия в торговой войне может привести к ответным тарифам со стороны США:
«Я не могу представить себе более катастрофического решения, чем сокращение или налогообложение нефти из Альберты в США», - сказала Смит:
Альберта экспортирует около 4 миллионов баррелей нефти в день в США, стоимость которых в прошлом году составила около 80 миллиардов долларов.