Ալբերտայի վարչապետ Դանիել Սմիթը մերժել է այն գաղափարը, որ նավթի արտահանումը ԱՄՆ-ին հարկավոր է հարկել որպես պատասխան Թրամփի վարչակազմի կողմից Կանադայի դեմ կիրառված տուրերի:
Սմիթը նշել է, որ նման քայլը վնասակար կլինի Կանադայի տնտեսության համար: Նա ասել է, որ նավթի արտահանումը հարկավոր չէ օգտագործել որպես պատժամիջոց, քանի որ դա կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ի կողմից հակադարձ տուրերի:
«Ես չեմ կարող մտածել ավելի աղետալի քաղաքական որոշման մասին, քան Ալբերտայի նավթի արտահանումը ԱՄՆ-ին կրճատելը կամ հարկելը»,- ասել է Սմիթը:
Ալբերտան օրական շուրջ 4 միլիոն բարել նավթ է արտահանում ԱՄՆ, որի ընդհանուր արժեքը անցյալ տարի կազմել է մոտ 80 միլիարդ դոլար:

News | 2026/08/27 14:01
Alberta's Premier Danielle Smith has rejected the idea of imposing export taxes on crude oil exports to the United States in retaliation for the Trump administration's tariffs against Canada:
Smith stated that such a move would be damaging to Canada’s economy. She warned that using oil exports as a weapon in the trade war could trigger a disproportionate tariff response from the United States:
“I cannot think of a more disastrous policy decision than cutting off or taxing Alberta’s oil to the United States,” Smith said:
Alberta exports about 4 million barrels of crude oil daily to the United States, with a total value of approximately $80 billion last year.