Վերջին տվյալները անձնական սպառողական ծախսերի գների ինդեքսի վերաբերյալ և ԱՄՆ Դաշնային պահուստի նախագահ Քևին Ուարշի առաջին հիմնական ելույթը Ջեքսոն Հոլում ցույց են տալիս, որ ինֆլյացիայի դեմ պայքարը դեռ չի ավարտվել: Չնայած այն հանգամանքին, որ ակցիաները հաղթող շաբաթ են անցկացրել, ուրբաթ օրը դրանք ճնշման տակ էին, երբ Ուարշը արտահայտեց մտահոգություն ինֆլյացիայի ուղղության վերաբերյալ, նշելով, որ «Այս ամռան PCE և CPI ցուցանիշները ավելի լավ են, քան սպասվում էր, սակայն դա չի նշանակում, որ հիմանական միտումները նշանակալիորեն բարելավվել են»: Նրա մեկնաբանությունները գալիս են այն բանից հետո, երբ հաստ ինֆլյացիան ազդել է տրամադրության վրա, իսկ PCE գների ինդեքսը, որը ուշադիր հետևվում է Դաշնային պահուստի կողմից, օգոստոսին աճել է ավելի, քան սպասվում էր:
«[Ուարշը] ցանկանում է համոզվել, որ ինֆլյացիայի սպասումները, եթե արդեն ուշ չէ, չեն դառնում տնտեսության մեջ արմատավորված, և դրա համար իրական պատճառներ կան», - ասել է REX Financial-ի գործադիր տնօրեն Բիլ Բիրմինգհեմը:
Սեպտեմբերի հանդիպման ընթացքում Դաշնային պահուստից սպասվող տոկոսադրույքի բարձրացման ակնկալիքները աճել են Ուարշի Ջեքսոն Հոլում ունեցած ելույթից հետո, իսկ կարճաժամկետ պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունները բարձրացել են:
«Դա շատ հստակ է, որ նրանք ցանկանում են գնալ այդ ուղղությամբ», - ավելացրել է Բիրմինգհեմը:
Ակցիաների հաղթող շաբաթը պայմանավորված է եղել Nvidia-ի եկամտի հաշվետվությամբ: Չորեքշաբթի երեկոյան, chipmaker-ի երկրորդ եռամսյակի արդյունքները գերազանցել են սպասումները, իսկ եկամուտը ավելի քան կրկնապատկվել է մեկ տարվա ընթացքում:
Ընկերությունը նաև կանխատեսել է 70% եկամտի աճ 2028 ֆինանսական տարում, ինչը զգալիորեն ավելի բարձր է, քան 44%-ը, որը սպասվում էր վերլուծաբանների կողմից:
Հաջորդ օրը, բաժնետոմսը ավարտել է մոտ 9%-ով բարձր, դադարեցնելով նախորդ չորս հաշվետվությունների ընթացքում եկամտի անկումը:
«Միգուցե սա մի փոքր ժամանակով հետաձգի այդ քննարկումը, քանի որ, փաստորեն, եկամուտները դեռ այնտեղ են», - ասել է SimCorp-ի գլոբալ ներդրումային որոշումների հետազոտության ղեկավար Մելիսա Բրաունը:
Այդուհանդերձ, նա ընդգծել է մեկ այլ մտահոգություն՝ AI-կապված բաժնետոմսերի և շուկայում մնացած բոլորի միջև տարբերությունը:
«Դուք ստանում եք բաժնետոմսերի միջև ցածր korelatsiya: Դա իսկապես խանգարում է շուկայի ռիսկային վիճակագրությանը», - ասել է նա:

Акции завершают победную неделю, несмотря на то, что инфляция становится в центре внимания инвесторов
Новости | 2026/08/28 20:28
Борьба с инфляцией продолжается
Последние данные по индексу цен на личные потребительские расходы и первое основное выступление председателя Федеральной резервной системы Кевина Уорша на Джексон Хоул показывают, что борьба с инфляцией еще не закончена. Несмотря на то, что акции показали победную неделю, в пятницу они оказались под давлением после того, как Уорш выразил обеспокоенность по поводу направления инфляции, заявив: «Хотя данные по PCE и CPI за это лето были лучше, чем ожидалось, это не говорит о том, что основные тенденции существенно улучшились». Его комментарии поступили после того, как упорная инфляция повлияла на настроение, а индекс цен PCE, который внимательно отслеживается ФРС, немного вырос в июле больше, чем ожидалось:
«[Уорш] действительно хочет убедиться, что ожидания инфляции, если еще не поздно, не укоренятся в экономике, и есть реальные причины для беспокойства по этому поводу», - сказал Билл Бирмингем, управляющий директор REX Financial:
Ожидания повышения процентной ставки ФРС на сентябрьском заседании возросли после выступления Уорша на Джексон Хоул, а доходности краткосрочных казначейских облигаций резко возросли:
«Это очень ясно, что они хотят двигаться в этом направлении», - добавил Бирмингем:
Победная неделя акций была вызвана реакцией на отчет о доходах Nvidia. В среду вечером результаты второго квартала производителя чипов превзошли ожидания, а его выручка более чем удвоилась по сравнению с прошлым годом:
Компания также прогнозировала рост выручки на 70% в финансовом 2028 году, что значительно выше 44%, ожидавшихся аналитиками:
На следующий день акции выросли почти на 9%, прервав серию падений после отчетов о доходах за предыдущие четыре квартала:
«Возможно, это отложит обсуждение на некоторое время, поскольку, по сути, доходы все еще есть», - сказала Мелисса Браун, глобальный руководитель исследований инвестиционных решений в SimCorp:
Тем не менее, она подчеркнула еще одну проблему: расхождение между акциями, связанными с ИИ, и всеми остальными на рынке:
«Вы получаете низкую корреляцию между акциями. Это действительно мешает статистике риска на рынке», - сказала она: