Վերջին տվյալները անձնական սպառողական ծախսերի գների ինդեքսի վերաբերյալ և ԱՄՆ Դաշնային պահուստի նախագահ Քևին Ուարշի առաջին հիմնական ելույթը Ջեքսոն Հոլում ցույց են տալիս, որ ինֆլյացիայի դեմ պայքարը դեռ չի ավարտվել: Չնայած այն հանգամանքին, որ ակցիաները հաղթող շաբաթ են անցկացրել, ուրբաթ օրը դրանք ճնշման տակ էին, երբ Ուարշը արտահայտեց մտահոգություն ինֆլյացիայի ուղղության վերաբերյալ, նշելով, որ «Այս ամռան PCE և CPI ցուցանիշները ավելի լավ են, քան սպասվում էր, սակայն դա չի նշանակում, որ հիմանական միտումները նշանակալիորեն բարելավվել են»: Նրա մեկնաբանությունները գալիս են այն բանից հետո, երբ հաստ ինֆլյացիան ազդել է տրամադրության վրա, իսկ PCE գների ինդեքսը, որը ուշադիր հետևվում է Դաշնային պահուստի կողմից, օգոստոսին աճել է ավելի, քան սպասվում էր:
«[Ուարշը] ցանկանում է համոզվել, որ ինֆլյացիայի սպասումները, եթե արդեն ուշ չէ, չեն դառնում տնտեսության մեջ արմատավորված, և դրա համար իրական պատճառներ կան», - ասել է REX Financial-ի գործադիր տնօրեն Բիլ Բիրմինգհեմը:
Սեպտեմբերի հանդիպման ընթացքում Դաշնային պահուստից սպասվող տոկոսադրույքի բարձրացման ակնկալիքները աճել են Ուարշի Ջեքսոն Հոլում ունեցած ելույթից հետո, իսկ կարճաժամկետ պետական պարտատոմսերի եկամտաբերությունները բարձրացել են:
«Դա շատ հստակ է, որ նրանք ցանկանում են գնալ այդ ուղղությամբ», - ավելացրել է Բիրմինգհեմը:
Ակցիաների հաղթող շաբաթը պայմանավորված է եղել Nvidia-ի եկամտի հաշվետվությամբ: Չորեքշաբթի երեկոյան, chipmaker-ի երկրորդ եռամսյակի արդյունքները գերազանցել են սպասումները, իսկ եկամուտը ավելի քան կրկնապատկվել է մեկ տարվա ընթացքում:
Ընկերությունը նաև կանխատեսել է 70% եկամտի աճ 2028 ֆինանսական տարում, ինչը զգալիորեն ավելի բարձր է, քան 44%-ը, որը սպասվում էր վերլուծաբանների կողմից:
Հաջորդ օրը, բաժնետոմսը ավարտել է մոտ 9%-ով բարձր, դադարեցնելով նախորդ չորս հաշվետվությունների ընթացքում եկամտի անկումը:
«Միգուցե սա մի փոքր ժամանակով հետաձգի այդ քննարկումը, քանի որ, փաստորեն, եկամուտները դեռ այնտեղ են», - ասել է SimCorp-ի գլոբալ ներդրումային որոշումների հետազոտության ղեկավար Մելիսա Բրաունը:
Այդուհանդերձ, նա ընդգծել է մեկ այլ մտահոգություն՝ AI-կապված բաժնետոմսերի և շուկայում մնացած բոլորի միջև տարբերությունը:
«Դուք ստանում եք բաժնետոմսերի միջև ցածր korelatsiya: Դա իսկապես խանգարում է շուկայի ռիսկային վիճակագրությանը», - ասել է նա:

Between the latest reading of the personal consumption expenditures price index and Federal Reserve Chairman Kevin Warsh's first keynote speech at Jackson Hole, one thing is clear: the battle against inflation is not over yet. While stocks posted a winning week, they came under pressure Friday after Warsh expressed some concern about the direction inflation is headed, saying in his speech, "While this summer's PCE and CPI readings were better than expected, they do not tell me that underlying trends have meaningfully improved." His comments come after sticky inflation weighed on sentiment this week, with the PCE price index – a metric closely monitored by the Fed – rising a bit more than expected in July:
"[Warsh] really wants to make sure that inflation expectations, if it's not too late already, don't become embedded into the economy, and there are real reasons to worry about that," Bill Birmingham, managing director at REX Financial, said in an interview:
Expectations for an interest rate hike from the Fed at its September meeting increased following Warsh's Jackson Hole remarks, and shorter-dated Treasury yields spiked:
"It feels very clear that that is where they want to go," he added:
Post-earnings slump no more. What has driven the market to its winning week is the reaction to Nvidia's earnings report. On Wednesday after the bell, the chipmaker's second-quarter results beat on the top and bottom lines, with its revenue more than doubling from a year ago:
The company also forecast revenue growth of 70% in fiscal 2028, well above the 44% analysts had expected:
The next day, the stock finished nearly 9% higher, snapping its streak of post-earnings declines over the previous four reports:
Melissa Brown, global head of investment decision research at SimCorp, thinks that the latest report is enough to calm investors around fears over circular financing:
"Maybe this holds off that discussion for a little while because it does seem, in fact, that the revenues are still there," she said:
That said, she highlighted another concern: the divergence between AI-related stocks and every other one in the market:
"You're getting this low correlation across stocks. It's really messing with the risk statistics of the market," she said: