Ակբա բանկ. Հայաստանում բացվել է տարածաշրջանում եզակի ջերմոցային համալիր
Արագածոտնի մարզի Նոր Եդեսիա գյուղում պաշտոնապես բացվել է արհեստական բանականությամբ, ռոբոտատեխնիկայով եւ նորագույն լուծումներով համալրված տարածաշրջանում եզակի լոլիկի ջերմոցային համալիր: Ջերմոցային համալիրում ներդրված «խելացի» համակարգը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցը՝ հավաքելով եւ վերլուծելով լոլիկի քանակի, հասունության, բույսերի վիճակի եւ նույնիսկ վնասատու միջատների առկայության վերաբերյալ բոլոր տվյալները:
Գերժամանակակից այս ջերմոցում լոլիկներն աճեցվում են կոկոսի մանրաթելերից պատրաստված մաքուր միջավայրում. անհրաժեշտ բոլոր սննդանյութերը բույսերին մատակարարվում են կաթիլային ոռոգման համակարգով:
Այժմ ջերմոցից օրական ստանում են շուրջ 18-20 տոննա բերք, որն ամեն օր արտահանվում է աշխարհի տարբեր երկրներ՝ Լատվիա, Բուլղարիա, Ռումինիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ եւ այլն: Արտադրության ծավալը մոտ ապագայում նախատեսվում է հասցնել օրական շուրջ 40 տոննայի:
«Այս նախագիծը ֆինանսավորելու ընթացքում հարցերը շատ էին, սակայն այստեղ մեծ դեր խաղաց վստահությունը, եւ մենք վստահորեն գնացինք նախագծի ֆինանսավորման ճանապարհով: Նախագիծը, որն արդեն պատրաստ է, եւ մենք տեսնում ենք, ի սկզբանե եղել է պարզապես գաղափար՝ գրված թղթի վրա. այժմ մենք հպարտանալու առիթ ունենք, որ այսպիսի լավ աշխատանք ենք ֆինանսավորել: Այս դժվար ժամանակներում պետք է չկորցնենք լավատեսությունը, առաջ շարժվենք եւ յուրաքանչյուր ճգնաժամ դիտարկենք որպես նոր հնարավորություն»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
«Այս ջերմոցում գործողությունները կառավարում է արհեստական բանականությունը, ունենք նաեւ մոնիթորինգի ռոբոտ, որը սկանավորում է ամբողջ ջերմոցն ու բույսերը: Ներկա պահին կարող ենք իմանալ, թե քանի կիլոգրամ լոլիկ ունենք, ինչ հասունության, կա՞ն արդյոք հիվանդ բույսեր, եւ անգամ ռոբոտը մեզ օգնում է հասկանալ, թե ինչ միջատներ կան այստեղ: Մեր բիզնեսի ընդհանուր զարգացման մեջ շատ մեծ դերակատարություն են ունեցել Ակբա բանկը եւ Ակբա Լիզինգը: Մեր ջերմոցն ամբողջությամբ ֆինանսավորվել է Ակբա բանկի միջոցով, իսկ Ակբա Լիզինգի հետ համագործակցությամբ ջերմոցային համալիրը հագեցրել ենք տարբեր տեխնիկաներով»,- նշել է «Ագրո Պրոմ» ընկերության հիմնադիր, տնօրեն Հայկ Հունանյանը:
Արդեն գործող ջերմոցի կողքին՝ կրկին 10 հեկտար տարածքում, մեկնարկել են ջերմոցային նոր համալիրի շինարարական աշխատանքները, նախատեսվում է նաեւ կառուցել արտադրական տարածք, որտեղ կկազմակերպվի անհրաժեշտ փաթեթավորման արտադրությունը:

В селе Нор Едесия, расположенном в Арагацотнском районе, официально открылась уникальная теплица для выращивания помидоров, оснащенная искусственным интеллектом, робототехникой и современными решениями. В теплице установлен «умный» комплекс, который сканирует всю теплицу, собирая и анализируя данные о количестве помидоров, их зрелости, состоянии растений и даже наличии вредителей.
В этой высокотехнологичной теплице помидоры выращиваются в чистой среде, созданной из кокосовых волокон; все необходимые питательные вещества подаются растениям через капельное орошение.
В настоящее время из теплицы ежедневно получают около 18-20 тонн урожая, который экспортируется в различные страны мира, включая Латвию, Болгарию, Румынию и Объединенные Арабские Эмираты. В ближайшем будущем планируется увеличить объем производства до примерно 40 тонн в день.
«Во время финансирования этого проекта возникло много вопросов, но здесь сыграла большую роль уверенность, и мы уверенно пошли по пути финансирования проекта. Проект, который уже готов, изначально был просто идеей, записанной на бумаге. Теперь у нас есть повод гордиться тем, что мы финансировали такую хорошую работу. В эти трудные времена мы не должны терять оптимизм, двигаться вперед и рассматривать каждый кризис как новую возможность», - отметил генеральный директор Акба Банка Якоб Андреасян.
«В этой теплице операции управляются искусственным интеллектом, у нас также есть мониторинговый робот, который сканирует всю теплицу и растения. В данный момент мы можем знать, сколько килограммов помидоров у нас есть, какой у них уровень зрелости, есть ли больные растения, и даже робот помогает нам понять, какие насекомые есть здесь. В общем развитии нашего бизнеса большую роль сыграли Акба Банк и Акба Лизинг. Наша теплица полностью финансируется через Акба Банк, а в сотрудничестве с Акба Лизингом мы оснастили тепличный комплекс различной техникой», - отметил основатель и директор компании «Агро Пром» Хайк Хунанян.
Рядом с действующей теплицей начаты строительные работы нового тепличного комплекса на площади 10 гектаров, также планируется построить производственное помещение, где будет организовано необходимое упаковочное производство.