AI-ով բուժումներ ստեղծող ստարտափըRare հիվանդությունների ընտանիքների համար
Nome ստարտափը ստեղծում է AI-ով աշխատող դեղերի մշակման ծառայություն, որը նպատակ ունի օգնել ultra-rare հիվանդություններով տառապող հիվանդներին, ընտանիքներին գտնել հնարավոր բուժումներ և մշակել ճանապարհային քարտեզ ախտորոշումից մինչև կլինիկական զարգացում:
Ստարտափը կենտրոնանում է հիվանդների խմբերի վրա, որոնք հաճախ անտեսվում են ավանդական դեղագործական ընկերությունների կողմից:
Հիմնադիր Ստիվի Ռինգելի սեփական հազվագյուտ գենետիկ հիվանդությունը ոգեշնչել է ընկերությունը, որը այժմ վերահսկում է ավելի քան 10 գենետիկ բժշկության ծրագրեր:
Ջակալին Լի, DAND Alliance-ի հիմնադիր, և նրա փոքրիկ դուստր Իսլան:
Ջակալին Լի
«Մենք ստացանք այս ախտորոշումը, և շատ քիչ բան: Ոչ մի ճանապարհային քարտեզ, գրեթե ոչ մի հետազոտություն, ոչ մի համայնք, որի մասին ես գիտեի այդ ժամանակ», - ասում է Ջակալին Լին:
Նա և չորս այլ մայրեր ստեղծեցին DAND Alliance-ը, որը կարողացավ գումար հավաքել բուժման մշակման համար:
«Մենք փորձում էինք հասկանալ, թե որտեղ պետք է ծախսենք գումարը, գիտակցելով, որ մենք միայն այնքան ունենք», - ասում է Լին:
Նրանք դիմեցին Nome-ին, որը փորձում է դիրքավորվել որպես պայմանագրային հետազոտական կազմակերպություն (CRO), որը նվիրված է փոքր հազվագյուտ հիվանդությունների խմբերին:
«Մենք գործում ենք հիվանդի մակարդակի շտապությամբ և կենտրոնացած ենք անտեսված շուկայի համար ճանապարհային քարտեզ տրամադրելու վրա», - ասում է Ռինգելը:
Nome-ն այժմ իրականացնում է ամսական 80-100 զեկույց, և Ռինգելը նշում է, որ ընկերությունը 5000 դեպքերից 25%-ի համար կարողացել է գտնել բուժման հնարավորություններ:

Стартап Nome создает сервис разработки лекарств на основе ИИ, который нацелен на помощь пациентам с ультраредкими заболеваниями, помогая семьям находить потенциальные методы лечения и разрабатывать дорожную карту от диагностики до клинической разработки.
Стартап ориентирован на группы пациентов, которые часто игнорируются традиционной фармацевтикой.
Основатель Стиви Рингел вдохновился своей редкой генетической болезнью, и теперь компания управляет более чем 10 программами генетической медицины.
Джакалин Ли, основатель DAND Alliance, и ее младшая дочь Исла:
Джакалин Ли
«Нам поставили этот диагноз, и почти ничего не сказали. Не было ни дорожной карты, почти не было исследований, ни сообщества, о котором я знала в то время», - говорит Джакалин Ли.
Она и четыре другие матери создали DAND Alliance, которая смогла собрать деньги на разработку лечения.
«Мы пытались понять, куда нам тратить деньги, понимая, что у нас есть только столько», - говорит Ли.
Они обратились к Nome за помощью, стартапу, который пытается позиционировать себя как контрактная исследовательская организация (CRO), посвященная обслуживанию небольших групп редких заболеваний.
«Мы действуем с пациентским уровнем срочности и сосредоточены на предоставлении дорожной карты для игнорируемой части рынка», - говорит Рингел.
Nome сейчас выполняет 80-100 таких отчетов в месяц, и Рингел говорит, что компания смогла найти программируемую медицину или существующую индивидуальную медицинскую терапию для 25% из 5000 случаев.