AI-ով բուժումներ ստեղծող ստարտափըRare հիվանդությունների ընտանիքների համար
Nome ստարտափը ստեղծում է AI-ով աշխատող դեղերի մշակման ծառայություն, որը նպատակ ունի օգնել ultra-rare հիվանդություններով տառապող հիվանդներին, ընտանիքներին գտնել հնարավոր բուժումներ և մշակել ճանապարհային քարտեզ ախտորոշումից մինչև կլինիկական զարգացում:
Ստարտափը կենտրոնանում է հիվանդների խմբերի վրա, որոնք հաճախ անտեսվում են ավանդական դեղագործական ընկերությունների կողմից:
Հիմնադիր Ստիվի Ռինգելի սեփական հազվագյուտ գենետիկ հիվանդությունը ոգեշնչել է ընկերությունը, որը այժմ վերահսկում է ավելի քան 10 գենետիկ բժշկության ծրագրեր:
Ջակալին Լի, DAND Alliance-ի հիմնադիր, և նրա փոքրիկ դուստր Իսլան:
Ջակալին Լի
«Մենք ստացանք այս ախտորոշումը, և շատ քիչ բան: Ոչ մի ճանապարհային քարտեզ, գրեթե ոչ մի հետազոտություն, ոչ մի համայնք, որի մասին ես գիտեի այդ ժամանակ», - ասում է Ջակալին Լին:
Նա և չորս այլ մայրեր ստեղծեցին DAND Alliance-ը, որը կարողացավ գումար հավաքել բուժման մշակման համար:
«Մենք փորձում էինք հասկանալ, թե որտեղ պետք է ծախսենք գումարը, գիտակցելով, որ մենք միայն այնքան ունենք», - ասում է Լին:
Նրանք դիմեցին Nome-ին, որը փորձում է դիրքավորվել որպես պայմանագրային հետազոտական կազմակերպություն (CRO), որը նվիրված է փոքր հազվագյուտ հիվանդությունների խմբերին:
«Մենք գործում ենք հիվանդի մակարդակի շտապությամբ և կենտրոնացած ենք անտեսված շուկայի համար ճանապարհային քարտեզ տրամադրելու վրա», - ասում է Ռինգելը:
Nome-ն այժմ իրականացնում է ամսական 80-100 զեկույց, և Ռինգելը նշում է, որ ընկերությունը 5000 դեպքերից 25%-ի համար կարողացել է գտնել բուժման հնարավորություններ:

Nome is building an AI-powered drug development service for ultra-rare disease patients, helping families identify potential treatments and map out a path from diagnosis to clinical development.
The startup targets patient groups often overlooked by traditional pharma.
Founder Stevie Ringel's own rare genetic disease inspired the company, which now oversees more than 10 genetic medicine programs.
Jacalyn Lee, founder of The DAND Alliance, and her youngest daughter Isla:
Jacalyn Lee
"We were handed this diagnosis, and little else. There was no roadmap, barely any research, no community that I was aware of at the time," Jacalyn said.
She and four other mothers launched The DAND Alliance, a group that was able to raise money towards developing a treatment.
"We were trying to figure out where should we spend money, knowing that we only have so much," Lee said.
The group turned to Nome for help, a startup trying to position itself as a contract research organization, or CRO, dedicated to serving smaller rare disease groups that the pharma industry does not often cater to.
"We act with patient-level urgency and are highly focused on providing a roadmap forward for an underserved part of the market," said Stevie Ringel, Nome's founder and CEO.
Nome currently does between 80 and 100 of these reports per month, and Ringel says the company has identified a programmable medicine or an existing custom medical therapy that fits the known mutation about 25% of the time.