Այս շաբաթ AI բաժնետոմսերը մեծ վերականգնում են ապրել, քանի որ ներդրողները գնահատում էին նորագույն կորպորատիվ հաշվետվությունները և հուլիսի անսպասելի թույլ աշխատատեղերի զեկույցը: Մեծ ինդեքսները երկրորդ շաբաթն անընդմեջ աճել են, իսկ Dow Jones Industrial Average-ը և S&P 500-ը հասել են պատմական բարձր մակարդակների: Կապիտալային ինդեքսը փակվել է պատմական բարձր մակարդակով չորեքշաբթի և շաբաթվա ընթացքում աճել է 3%-ով, մինչդեռ S&P 500-ը և տեխնոլոգիական Nasdaq Composite-ը աճել են համապատասխանաբար 3.6% և 5.2%: S&P-ն փակվել է պատմական բարձր մակարդակով ուրբաթ: Ուրբաթվա թույլ աշխատատեղերի զեկույցը նպաստեց շաբաթվա աճին, քանի որ նվազեցրեց մտահոգությունները, թե Ֆեդերալ պահուստային համակարգը պետք է բարձրացնի տոկոսադրույքները սեպտեմբերի նիստում:
Ահա, թե ինչ drove the market this week:
- AI առևտուրը գտնում է իր հիմքերը: Հուլիսի մեծ մասում ծանր ճնշման տակ գտնվող սեմի-կոնդուկտորների և տվյալների կենտրոնների բաժնետոմսերը այս շաբաթ տպավորիչ վերականգնում են ապրել:
- SpaceX-ի մեծ խաղադրույքը Nvidia-ի վրա: SpaceX-ի բաժնետոմսերը նվազել են 13%-ով, սակայն շաբաթվա ընթացքում վերականգնվել են 23%-ով:

Here’s how we played the massive rebound in AI stocks this week
AI stocks came roaring back this week as investors worked through another wave of corporate earnings and a surprisingly weak July jobs report. The major averages notched a second straight week of gains, with the Dow Jones Industrial Average and S&P 500 both touching record highs. The blue-chip index closed at a record Wednesday and finished the week up 3%, while the S&P 500 and the tech-heavy Nasdaq Composite gained 3.6% and 5.2%, respectively. The S&P closed at a record Friday. Friday's weaker-than-expected jobs report helped fuel the week's gains by easing concerns that the Federal Reserve will need to raise interest rates at its September meeting.
Here's a closer look at what drove the market this week:
• The AI trade finds its footing: After spending much of July under heavy pressure, semiconductor and data center stocks staged an impressive rebound this week:
• SpaceX bets big on Nvidia: Shares of SpaceX fell 13% Wednesday after the company reported better-than-expected revenue and earnings, but announced second-quarter capital expenditures of $18.4 billion, well above expectations:
• Portfolio updates: We stayed busy in the portfolio this week, continuing to reposition toward our highest-conviction opportunities: