Ազգային ժողովում քննարկման ժամանակ «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մամիկոն Ասլանյանը նշեց, որ արտաքին գործերի նախարարությունը (ԱԳՆ) վերանվանվելու է Արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարություն:
«ԱԳՆ-ին կցել առեւտուր, մեր արտաքին գործերը կարծես թե կապվում են առեւտրի հետ»,- ասաց Ասլանյանը, նշելով, որ այս փոփոխությունները ձևական բնույթ չունեն և արտացոլում են երկրի տնտեսական զարգացման քաղաքականությունը:
ԱԳՆ-ի նախարար Սրբուհի Գալյանը պատասխանեց, որ միջազգային առևտրի խթանումը կարևոր է երկրի տնտեսական աճի համար:

Linking Trade to the Ministry of Foreign Affairs: Our Foreign Affairs Seem to Be Connected to Trade
During a discussion in the National Assembly, Mamikon Aslanyan, a member of the 'Strong Armenia' faction, noted that the Ministry of Foreign Affairs (MFA) is set to be renamed the Ministry of Foreign Affairs and International Trade:
“Linking trade to the MFA, our foreign affairs seem to be connected to trade,” Aslanyan stated, emphasizing that these changes are not merely formal and reflect the country’s economic development policy:
MFA Minister Srbuhi Galyan responded that promoting international trade is crucial for the country's economic growth: