Ադրբեջանի և Թուրքիայի պահանջները՝ փակել ԱԷԿ-ը, երկար պատմություն ունեն
Ադրբեջանի և Թուրքիայի պահանջները՝ փակել Հայաստանի ԱԷԿ-ը, երկար պատմություն ունեն: Արտակ Զաքարյանը նշում է, որ եթե նախկինում ադրբեջանցիները հուզված առաջարկում էին միջազգային հարթակներում փակել ԱԷԿ-ը, այժմ նրանք այս պահանջը ներկայացնում են վստահ և իշխանական ձևով:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այնքան վստահ է այս հարցում, որ նույնիսկ առաջարկում է Երևանին լուծումներ էներգիայի պակասի համար, դրանով իսկ դնելով Երևանը միակողմանի կախվածության մեջ Բաքվից:
Ադրբեջանը 2024 թվականին հայտարարել էր Ապշերոնում ԱԷԿ կառուցելու մտադրության մասին: Ալիևը նաև չի բացառել այդ հնարավորությունը:
Հայաստանը, իր հերթին, ձգտում է դուրս մղել Ռուսաստանին տարածաշրջանում:
Արտակ Զաքարյանը շեշտում է, որ ԱԷԿ-ի փակման հարցը չի համապատասխանում Հայաստանի էներգետիկ ռազմավարությանը, որը նախատեսում է գործող էներգաբլոկի շահագործման երկարաձգում մինչև 2036 թվականը:
Նա նաև հիշեցնում է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ապահովել ԱԷԿ-ի շահագործման երկարաձգումը, եթե ռուսական «Ռոսատոմ» ընկերությունը ստանա 70% աշխատանքներից:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հնարավորություններ կան երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու համար:

Требования Баку и Анкары закрыть ААЭС имеют долгую историю
Требования Баку и Анкары закрыть Армянскую АЭС имеют долгую историю. Артак Закарян отмечает, что если раньше азербайджанцы со слезами на глазах предлагали на международных площадках закрыть АЭС, то теперь они выдвигают это требование уверенно и властно.
По его словам, президент Азербайджана Ильхам Алиев настолько уверен в решении вопроса о закрытии АЭС в Армении, что даже предлагает Еревану решение проблемы дефицита электроэнергии, ставя Ереван в одностороннюю зависимость от Баку.
Еще в 2024 году министр энергетики Азербайджана объявил о намерении построить АЭС в Апшероне, на берегу Каспийского моря. Алиев тоже этого не исключал.
Армения, в свою очередь, стремится вытеснить Россию из всех сфер влияния на Южном Кавказе.
Очевидно, что вопрос закрытия АЭС не соответствует энергетической стратегии страны, которая предусматривает продление эксплуатации существующего энергоблока до 2036 года.
Артак Закарян напомнил, что в апреле 2016 года российское правительство заявило, что "Росатом" готов обеспечить продление эксплуатации АЭС Армении до 2036 года при условии, что российская ядерная корпорация получит 70% работ.
Ранее премьер-министр РА Никол Пашинян заявлял, что имеются возможности для продления срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС еще на 10 лет после 2036 года.