Ադրբեջանի և Թուրքիայի պահանջները՝ փակել ԱԷԿ-ը, երկար պատմություն ունեն
Ադրբեջանի և Թուրքիայի պահանջները՝ փակել Հայաստանի ԱԷԿ-ը, երկար պատմություն ունեն: Արտակ Զաքարյանը նշում է, որ եթե նախկինում ադրբեջանցիները հուզված առաջարկում էին միջազգային հարթակներում փակել ԱԷԿ-ը, այժմ նրանք այս պահանջը ներկայացնում են վստահ և իշխանական ձևով:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այնքան վստահ է այս հարցում, որ նույնիսկ առաջարկում է Երևանին լուծումներ էներգիայի պակասի համար, դրանով իսկ դնելով Երևանը միակողմանի կախվածության մեջ Բաքվից:
Ադրբեջանը 2024 թվականին հայտարարել էր Ապշերոնում ԱԷԿ կառուցելու մտադրության մասին: Ալիևը նաև չի բացառել այդ հնարավորությունը:
Հայաստանը, իր հերթին, ձգտում է դուրս մղել Ռուսաստանին տարածաշրջանում:
Արտակ Զաքարյանը շեշտում է, որ ԱԷԿ-ի փակման հարցը չի համապատասխանում Հայաստանի էներգետիկ ռազմավարությանը, որը նախատեսում է գործող էներգաբլոկի շահագործման երկարաձգում մինչև 2036 թվականը:
Նա նաև հիշեցնում է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է ապահովել ԱԷԿ-ի շահագործման երկարաձգումը, եթե ռուսական «Ռոսատոմ» ընկերությունը ստանա 70% աշխատանքներից:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հնարավորություններ կան երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու համար:

The demands of Baku and Ankara to close the Armenian NPP have a long history. Artak Zakaryan notes that while previously Azerbaijanis tearfully proposed to close the NPP on international platforms, now they present this demand confidently and authoritatively.
According to him, Azerbaijani President Ilham Aliyev is so confident in the resolution of the issue regarding the closure of the NPP in Armenia that he even offers Yerevan solutions to the electricity shortage problem, placing Yerevan in a one-sided dependence on Baku.
Back in 2024, the Azerbaijani Minister of Energy announced plans to build a nuclear power plant in Absheron, on the Caspian Sea coast. Aliyev has not ruled this out either.
Meanwhile, Armenia seeks to push Russia out of all spheres of influence in the South Caucasus.
It is clear that the issue of closing the NPP does not align with the country's energy strategy, which envisions extending the operation of the existing power block until 2036.
Zakaryan reminded that in April 2016, the Russian government stated that "Rosatom" was ready to ensure the extension of the operation of the Armenian NPP until 2036, provided that the Russian nuclear corporation receives 70% of the work.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that there are opportunities to extend the operation of the second power block of the NPP for another 10 years after 2036.