Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները լարված են, սակայն վերջին շրջանում երկու երկրները սկսել են քննարկել համագործակցության հնարավորությունները:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ երկիրը պատրաստ է վերականգնել հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ, սակայն միայն այն դեպքում, եթե Ադրբեջանը հարգի Հայաստանի ինքնիշխանությունը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, իր հերթին, նշել է, որ երկիրը պատրաստ է համագործակցել Հայաստանի հետ, սակայն պահանջում է, որ Հայաստանը ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը:

Уже несколько лет отношения между Арменией и Азербайджаном напряженные, однако в последнее время обе страны начали обсуждать возможности сотрудничества.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что страна готова восстановить отношения с Азербайджаном, но только в том случае, если Азербайджан будет уважать суверенитет Армении.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, в свою очередь, отметил, что страна готова сотрудничать с Арменией, но требует, чтобы Армения признала территориальную целостность Азербайджана.