Ադրբեջանը, Վրաստանը, Թուրքիան և Բուլղարիան բանակցություններ են անցկացնում էլեկտրաէներգիայի վերգետնյա տարանցիկ միջանցք ստեղծելու շուրջ, ադրբեջանական APA գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման փոխնախարարը:
Ինգա Փխալաձեի խոսքով՝ նոր նախաձեռնությունը Վրաստանի տարածքով կապահովի էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը ցանկացած շահագրգիռ երկրից, առաջին հերթին՝ հարևան երկրներից, դեպի Եվրոպա:
«Տնտեսական տեսանկյունից սա շատ կարևոր և հետաքրքիր նախաձեռնություն է, քանի որ, տարանցման հետ մեկտեղ, Վրաստանը նաև կարտահանի սեփական էլեկտրաէներգիան, ինչն էլ իր հերթին կաջակցի տեղական բիզնեսին և երկրում էներգետիկ ոլորտի բարձր մակարդակի զարգացմանը», - ասել է փոխնախարարը:

Азербайджан, Грузия, Турция и Болгария ведут переговоры о создании транзитного коридора для электроэнергии, как сообщило азербайджанское агентство APA, заявила заместитель министра экономики и устойчивого развития Грузии Инга Пхаладзе:
По словам Пхаладзе, новая инициатива обеспечит поставки электроэнергии через территорию Грузии из любой заинтересованной страны, прежде всего, из соседних стран, в Европу:
«С экономической точки зрения это очень важная и интересная инициатива, поскольку, помимо транзита, Грузия также будет экспортировать собственную электроэнергию, что, в свою очередь, поддержит местный бизнес и высокую степень развития энергетического сектора в стране», - сказала заместитель министра: