Ադրբեջանը ակնկալում է, որ TRIPP-ի իրագործումը կմեկնարկի այս տարի
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովն այսօր հայտարարել է, որ «ամերիկյան կողմը պարբերաբար տեղեկացնում է մեզ TRIPP նախագծի ընթացքի մասին»:
Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, ելույթ ունենալով ճեպազրույցում ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իգնասիո Կասիսի հետ հանդիպումից հետո, Ջեյհուն Բայրամովը նշել է.
«Սպասվում է, որ 2026 թվականին կկեկարկեն TRIPP նախագծի շրջանակում Հայաստանի տարածքով անցնող Զանգեզուրի միջանցքի 42-կիլոմետրանոց հատվածի բուն շինարարական աշխատանքները։ Նախագիծն իրականացվում է ԱՄՆ-ի եւ Հայաստանի կողմից, սակայն, քանի որ դրա մուտքի եւ ելքի կետերը գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում, ամերիկյան կողմը պարբերաբար տեղեկացնում է մեզ նախագծի ընթացքի մասին», - ասել է Բայրամովը:
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն արագացված տեմպերով կատարում է ստանձնած պարտավորությունները:
«Ադրբեջանի տարածքում նոր երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային ճանապարհների նախագծերի իրականացումը բարձր մակարդակի վրա է: Մենք ակնկալում ենք, որ 2027 թվականի սկզբին երկու նախագծերն էլ կհասնեն Հայաստանի սահմանին», - նշել է նա:
Բայրամովը հավելել է, որ ներդրումներ են կատարվել խորհրդային տարիներին գործած Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության ուղղությամբ 180-կիլոմետրանոց երկաթուղային գծի շահագործումը վերականգնելու համար, եւ աշխատանքներն արդեն սկսվել են. Կարս-Իգդիր-Դիլուջու երկաթգծի նախագիծը նույնպես գտնվում է իրականացման փուլում:
Բայրամովի խոսքով՝ այս նախագծերի կյանքի կոչման արդյունքում ոչ միայն կապ կապահովվի Ադրբեջանի հիմնական տարածքի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ, այլեւ կձեւավորվի Միջին միջանցքի նոր երթուղի:
«Սա կարող է զգալի ներդրում ապահովել առեւտրի ընդլայնման, տնտեսական աճի եւ Ադրբեջանի, Հայաստանի ու հարեւան այլ երկրների համար տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդման գործում», - ասել է նախարարը:

Ереван: МедиаМакс: Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов сегодня заявил, что «американская сторона регулярно информирует нас о ходе проекта TRIPP»:
Как сообщает Trend, выступая на пресс-конференции после встречи с действующим председателем ОБСЕ Игнасио Касисом, Джейхун Байрамов отметил.
«Ожидается, что в 2026 году начнутся основные строительные работы на 42-километровом участке Зангезурского коридора, проходящего через территорию Армении в рамках проекта TRIPP. Проект реализуется США и Арменией, однако, поскольку его входные и выходные точки находятся на территории Азербайджана, американская сторона регулярно информирует нас о ходе проекта», - сказал Байрамов.
Он подчеркнул, что Азербайджан ускоренными темпами выполняет взятые на себя обязательства:
«Реализация новых железнодорожных и автомобильных дорог на территории Азербайджана находится на высоком уровне. Мы ожидаем, что к началу 2027 года оба проекта достигнут границы Армении», - отметил он.
Байрамов добавил, что были сделаны инвестиции для восстановления эксплуатации 180-километровой железнодорожной линии, использовавшейся в советские годы, в направлении Нахичеванской Автономной Республики, и работы уже начаты. Проект железной дороги Карс-Игдыр-Дилуджу также находится на стадии реализации.
По словам Байрамова, реализация этих проектов обеспечит не только связь между основной территорией Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой, но и сформирует новый маршрут Срединного коридора:
«Это может значительно способствовать расширению торговли, экономическому росту и укреплению регионального сотрудничества между Азербайджаном, Арменией и другими соседними странами», - сказал министр.