Աճող եկամուտները շուկայում խուճապ են առաջացրել, սակայն մենք շարունակում ենք մեր սիրելի AI և մանրածախ բաժնետոմսերը
Լուրեր | 2026/08/22 15:08
Շուկայում աճող եկամուտները և նավթի գները ճնշում են գործադրում բաժնետոմսերի վրա
Այս շաբաթ աճող պարտատոմսերի եկամուտներն ու նավթի գները ճնշում են գործադրում բաժնետոմսերի վրա, իսկ AI առևտրի նոր անկումը փորձարկում է ներդրողների համոզմունքը շուկայի ամենամեծ աճի թեմայի նկատմամբ: S&P 500-ը և տեխնոլոգիական Nasdaq Composite-ը դադարեցրել են իրենց երեք շաբաթվա հաղթական շարքը, համապատասխանաբար նվազելով մոտ 1.43% և 2.05%-ով: Այս ընթացքում, Dow Jones Industrial Average-ը նվազել է 0.85%-ով:
Շուկայում ճնշման մեծ մասը գալիս է պարտատոմսերի շուկայից, որտեղ երկարաժամկետ եկամուտները բարձրացել են այն մակարդակներին, որոնք չեն եղել մոտ երկու տասնամյակ: Իրանի հետ լարվածությունները բարձրացրել են նավթի գները և վերականգնել անհանգստությունները շարունակական ինֆլացիայի վերաբերյալ:
Հաշվարկային նախարարությունը չորեքշաբթի առավոտյան անսովոր հայտարարություն արեց, նշելով, որ ավելի քան կրկնակի կավելացնի երկարաժամկետ պետական պարտատոմսերի գնման չափը: Եկամուտները սկզբում նվազեցին, և բաժնետոմսերը բարձրացան այդ հայտարարության շնորհիվ, որը Ջիմը բնութագրեց որպես ջանք պահպանել բաժնետոմսերի շուկայի աճը:
Բայց այս հանգստությունը կարճատև էր, քանի որ եկամուտները կրկին բարձրացան հինգշաբթի և ուրբաթ օրերին, երբ բարձր նավթի գները շարունակեցին պահպանել ինֆլացիայի անհանգստությունները: AI առևտրի համար ևս մեկ դժվար շաբաթ էր, և քաղաքական հակազդեցության մասին մի շարք վերնագրեր կարող են դեր խաղացել:
Այս շաբաթ շուկայի շարժումները ավելի մանրամասն ուսումնասիրելու համար, մենք դիտարկում ենք Broadcom-ի մրցակցությունը և նոր անուն, որը մենք դիտարկում ենք:

На этой неделе растущие доходности облигаций и цены на нефть оказали давление на акции, в то время как новая волна волатильности в торговле AI проверила убежденность инвесторов в крупнейшей теме роста на рынке. S&P 500 и технологически ориентированный Nasdaq Composite прервали свою трехнедельную победную серию, упав примерно на 1,43% и 2,05% соответственно. В то же время индекс Dow Jones Industrial Average снизился на 0,85%.
Большая часть давления пришла с рынка облигаций, где долгосрочные доходности выросли до уровней, не наблюдавшихся почти два десятилетия, поскольку напряженность с Ираном подтолкнула цены на нефть вверх и возобновила опасения по поводу постоянной инфляции.
Министерство финансов вмешалось в среду утром с необычным заявлением, сообщив, что оно более чем в два раза увеличит объем выкупа долгосрочных государственных долговых обязательств. Доходности первоначально упали, и акции выросли на этом сообщении, которое Джим охарактеризовал как попытку сохранить рост фондового рынка.
Однако облегчение оказалось недолгим, так как доходности снова выросли в четверг и пятницу, поскольку более высокие цены на нефть продолжали поддерживать опасения по поводу инфляции. Торговля AI также пережила трудную неделю, и ряд заголовков о политической реакции на центры обработки данных могли сыграть свою роль.
Чтобы более подробно рассмотреть, что двигало рынком на этой неделе, мы рассматриваем конкуренцию Broadcom и новое имя, которое мы рассматриваем.