ԱԲ սպառնալիքը ֆինանսական կայունությանը
Բրայան Ջաջը Կալիֆոռնիայի Բերկլիի համալսարանի ֆինանսների եւ ժողովրդավարության ծրագրի հետազոտությունների տնօրենն է։ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (ԴՊՀ) նախագահ Քեւին Ուորշը վերջերս հայտարարեց նոր աշխատանքային խմբի ստեղծման մասին, որը «կուսումնասիրի նոր ընդհանուր նշանակության տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ արհեստական բանականության (ԱԲ) տարածման տեմպը, ընդգրկումը եւ տնտեսական ազդեցությունը, ինչպես նաեւ դրանց հետեւանքները Դաշնային պահուստային համակարգի համար»՝ զբաղվածության եւ գնաճի վերաբերյալ իր մանդատներն իրականացնելիս։ Հատկանշական է, որ Ուորշի հայտարարության մեջ որեւէ հիշատակում չկար ԱԲ-ի՝ ֆինանսական կայունության վրա ունեցած հնարավոր ազդեցության մասին, թեեւ ֆինանսական կայունությունը ԴՊՀ-ի փաստացի երրորդ մանդատն է։
ԴՊՀ-ն որոշ չափով գիտակցել է այն ռիսկերը, որոնք ԱԲ-ն առաջացնում է ֆինանսական կայունության համար։ Ապրիլին ԴՊՀ-ի նախկին նախագահ Ջերոմ Փաուելը, ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթի հետ միասին, հանդիպում էր հրավիրել՝ գնահատելու, թե ինչպես կարող են ԱԲ առաջադեմ մոդելներն ազդել բանկային համակարգի կիբեռանվտանգության վրա։ Սակայն նույնիսկ այս մոտեցումը չափազանց սահմանափակ էր։
Միացյալ Նահանգներում եւ՛ ֆինանսական համակարգը, եւ՛ ակտիվների շուկաները դարձել են ԱԲ-ի հաջողության վրա միակողմանի խաղադրույք։ Եթե ներկայիս միտումները շարունակվեն, ապա այս տասնամյակի վերջին ԱԲ-ի տվյալների կենտրոնների ֆինանսավորման չմարված պարտքը կգերազանցի հիփոթեքային պարտքը։ Այժմ ԴՊՀ-ն պետք է պարզի՝ արդյոք այս տվյալների կենտրոններից ստացվող եկամուտները բավարար դրամական միջոցներ կստեղծեն պարտատերերին ժամանակին մարումներ կատարելու համար։
Այդ հարցը հաճախ նույնացնում են երկու այլ հարցի հետ՝ արդյոք արհեստական բանականությունը փուչիկ է, եւ արդյոք այն փոխակերպող տեխնոլոգիա է: Գայթակղություն կա ներկայացնել սա որպես երկընտրանք. ԱԲ-ն կամ փուչիկ է, կամ փոխակերպող տեխնոլոգիա, բայց դա սխալ կլիներ: 19-րդ դարում Միացյալ Նահանգներում երկաթուղային բումն ավարտվեց 1873 թվականի խուճապով, իսկ 1990-ականների հեռահաղորդակցության եւ ինտերնետային բումն ավարտվեց ֆոնդային շուկայի փլուզմամբ: Երկու դեպքում էլ տեխնոլոգիան իսկապես փոխակերպող էր, բայց վարկատուներն ու բաժնետերերը, միեւնույն է, ծանր կորուստներ կրեցին, քանի որ ներդրումների ծավալը գերազանցում էր կարճաժամկետ հեռանկարում իրատեսորեն ակնկալվող եկամուտը:
Նմանապես, երբ խոսքը վերաբերում է ԱԲ-ին, տեխնոլոգիական հաջողությունը չի երաշխավորում ֆինանսական հաջողություն: Դեռեւս անորոշ է՝ որքան եկամուտ կստեղծի ԱԲ-ն, սակայն վարկառուների պարտավորությունների մարման ժամկետները նախապես սահմանված են: ԱԲ գործիքները կարող են լայնորեն կիրառվել, իսկ տվյալների կենտրոնը կարող է լայնորեն օգտագործվել, սակայն չստեղծել բավարար կանխիկ միջոցներ իրենց սեփականատերերի պարտքերը սպասարկելու համար: Ֆինանսական կայունության հետ կապված մտահոգությունն առաջանում է ենթադրվող ապագա եկամուտների եւ ներկա պայմանագրային պարտավորությունների միջեւ անհամապատասխանությունից:
Այս հաշվարկներն ապշեցուցիչ են։ Sequoia վենչուրային կապիտալի ընկերության գործընկեր Դեյվիդ Կանի գնահատմամբ՝ այս տարի հիպերմասշտաբային ընկերությունների կողմից ԱԲ-ի ոլորտում նախատեսվող մոտ 750 միլիարդ դոլարի կապիտալ ծախսերը պետք է սարքավորումների շահագործման ողջ ընթացքում ապահովեն վերջնական հաճախորդներից մոտ 1,5 տրիլիոն դոլարի եկամուտ, որպեսզի այդ ծախսերը փոխհատուցվեն։ Նրա հաշվարկով՝ 2022թ․ ChatGPT-ի գործարկումից ի վեր ԱԲ-ի ամբողջ ենթակառուցվածքի ստեղծման վրա կատարված ներդրումները փոխհատուցելու համար անհրաժեշտ կլինի առնվազն մոտ 3 տրիլիոն դոլարի կուտակային եկամուտ։ Ըստ շրջանառվող լուրերի՝ Anthropic-ի տարեկան եկամուտը կազմում է շուրջ 60 միլիարդ դոլար:
Bain & Company խորհրդատվական ընկերության հաշվարկներով՝ մինչեւ 2030թ․ ԱԲ-ի ակնկալվող պահանջարկը բավարարելու համար անհրաժեշտ հաշվողական հզորության ֆինանսավորումը կպահանջի ԱԲ-ի ոլորտում տարեկան մոտ 2 տրիլիոն դոլարի նոր եկամուտ։ Հաշվի առնելով, որ ֆինանսական «փուչիկ» է համարվում այն իրավիճակը, երբ ակտիվի գինը զգալիորեն գերազանցում է դրա ստեղծած դրամական հոսքերը, նման կանխատեսումները, կարծես, հիմնավորում են այն նախազգուշացումները, որ ԱԲ-ն իսկապես փուչիկ է։
ԱԲ-ի ենթակառուցվածքների զարգացման ֆինանսավորումն արդեն վճռականորեն տեղափոխվել է տեխնոլոգիական հսկաների դրամական հոսքերից դեպի կապիտալի շուկաներ: Շրջանաձեւ ֆինանսավորման սխեմաները լայն տարածում են ստացել. չիպեր արտադրող ընկերությունները ներդրումներ են կատարում ԱԲ լաբորատորիաներում, որոնք այդ միջոցներն օգտագործում են չիպեր գնելու համար, իսկ ամպային ծառայություններ մատուցողները ֆինանսավորում են այն ստարտափներին, որոնք վարձակալում են իրենց սերվերները: Արդյունքում ձեւավորվում է գնահատումների աճի եւ կապիտալ ծախսերի միջեւ դրական հետադարձ կապ։
Չիպեր արտադրող հսկա Nvidia-ն դարձել է «նեոամպային» (neocloud) ընկերությունների ֆինանսական հենարանը՝ թույլ տալով սահմանափակ կապիտալ ունեցող ամպային մատակարարներին գրավիչ պայմաններով մասնավոր ֆինանսավորում ներգրավել: Տեխնոլոգիական հսկաները համատեղ ձեռնարկությունների եւ լիզինգային կառույցների միջոցով կուտակում են հսկայական արտահաշվեկշռային պարտավորություններ: Իսկ կապիտալի աճող մասն ապահովում են մասնավոր վարկային ֆոնդերը, որոնք հաճախ վարկավորում են իրենց հովանավորների հետ փոխկապակցված նախագծերը։
Ի տարբերություն նախորդ ներդրումային բումերի, որոնց արդյունքում ստեղծվեցին երկարատև արժեք ունեցող ակտիվներ՝ երկաթուղիներ եւ օպտիկամանրաթելային մալուխներ, այս ներդրումները նման ակտիվներ չեն թողնում։ Չիպերը կազմում են ԱԲ-ի տվյալների կենտրոնի արժեքի մոտավորապես կեսը, եւ 3-5 տարի անց դրանք գործնականում այլեւս պիտանի չեն լինի օգտագործման համար: Արդյունքում, գրավի արժեքը կարող է ավելի արագ նվազել, քան մարվում է պարտքը։
Ավելին, ԱԲ-ից ակնկալվող արտադրողականության աճը եւ աշխատաշուկայի վրա դրա ազդեցությունը դեռեւս տեսանելի չեն տվյալներում: ԴՊՀ-ի աշխատակիցների վերջին վերլուծական գրառման համաձայն՝ դա պայմանավորված է նրանով, որ ԱԲ-ն դեռեւս գտնվում է իր «զարգացման» փուլում: Սակայն արտադրողականության կտրուկ աճը նաեւ կպահանջի, որ ընկերությունները հսկայական ներքին ներդրումներ կատարեն՝ իրենց գործընթացները վերակազմակերպելու համար: Այնուամենայնիվ, շուկաներն արդեն իսկ արտացոլում են շահույթի զգալի աճի սպասումները, որոնք մասամբ պայմանավորված են ԱԲ-ի շնորհիվ առաջացած արտադրողականության աճով, ինչն էլ մտահոգություններ է առաջացնում «շահույթի փուչիկի» վերաբերյալ:
ԱԲ-ի շարունակվող բումի անկման ռիսկերի վերաբերյալ քննարկումների մեծ մասը կենտրոնացել է ֆոնդային շուկայի վրա, սակայն ավելի մեծ ռիսկը սպառնում է վարկային շուկաներին: Ներկայումս մենք ունենք «շուկայական» ֆինանսական համակարգ, որտեղ վարկավորումն ավելի քիչ է իրականացվում բանկերի միջոցով, և ավելի շատ՝ պարտատոմսերի շուկաների, արժեթղթավորման կառույցների եւ ոչ բանկային վարկատուների միջոցով։ Վտանգը ոչ թե 1930-ականների ոճով բանկային ավանդների զանգվածային դուրսբերումն է, այլ 2007 թվականի ոճով ստվերային բանկային համակարգից միջոցների զանգվածային արտահոսքը․ վարկերի որակի վերաբերյալ կասկածները հանգեցնում են կարճաժամկետ ֆինանսավորման կրճատման, եւ վարկառուները ստիպված են վաճառել ակտիվներն արդեն իսկ անկում ապրող շուկայում, ինչն էլ հանգեցնում է գների հետագա անկման։
Կարճաժամկետ ֆինանսավորման շուկաների կաթվածահար լինելու պատճառով ԴՊՀ-ն կհայտնվի հսկայական ճնշման տակ՝ աջակցելու ոչ բանկային վարկատուներին եւ տվյալների կենտրոնների պարտքին, ինչպես դա արեց 2020 թվականին՝ COVID-19 համավարակի սկզբում՝ աջակցելով դրամական շուկայի ֆոնդերին։ Սակայն ԱԲ-ն այսօր ավելի քիչ ժողովրդականություն է վայելում, քան Ուոլ Սթրիթը 2007 թվականին։ Երկուսի փրկությունը, ամենայն հավանականությամբ, կկործաներ Դաշնային պահուստային համակարգի անկախության վերջին մնացորդները։
Հնարավոր է, որ ԱԲ-ի ոլորտում կատարվող զանգվածային կապիտալ ծախսերն արդարացվեն՝ ստեղծելով տրիլիոնավոր դոլարների պարտքի սպասարկման համար անհրաժեշտ եկամուտները։ Սակայն այդ դեպքում աշխատաշուկայի ենթադրվող տեղաշարժը պատմական նախադեպ չի ունենա։ Սա մղձավանջային «գիր ու ղուշ»-ի սցենար է. եթե ընկնի «գիրը», արդյունքը կլինի ֆինանսական անկայունությունը, իսկ եթե ընկնի «ղուշը»՝ զբաղվածության աստվածաշնչյան մասշտաբի ցնցում կլինի։ Ամեն դեպքում, ֆինանսական կայունությունը պետք է կենտրոնական տեղ զբաղեցնի Դաշնային պահուստային համակարգի ԱԲ օրակարգում։ Նույնիսկ եթե այս անգամ տեխնոլոգիական առումով ամեն ինչ այլ կերպ զարգանա, ֆինանսական առումով կարող է ոչինչ չփոխվել։

Брайан Джадж является директором исследований программы финансов и демократии в Калифорнийском университете в Беркли. Президент Федеральной резервной системы (ФРС) США Кевин Уорш недавно объявил о создании новой рабочей группы, которая «изучит темпы распространения новых технологий общего назначения, включая искусственный интеллект (ИИ), их внедрение и экономическое влияние, а также последствия для Федеральной резервной системы» в рамках выполнения своих мандатов по занятости и инфляции. Примечательно, что в заявлении Уорша не было упоминания о возможном влиянии ИИ на финансовую стабильность, хотя финансовая стабильность фактически является третьим мандатом ФРС.
ФРС в некоторой степени осознает риски, которые ИИ представляет для финансовой стабильности. В апреле бывший президент ФРС Джером Пауэлл вместе с министром финансов США Скоттом Пескином провел встречу, чтобы оценить, как продвинутые модели ИИ могут повлиять на кибербезопасность банковской системы. Однако даже этот подход был слишком ограниченным.
В Соединенных Штатах как финансовая система, так и рынки активов стали односторонней ставкой на успех ИИ. Если текущие тенденции сохранятся, к концу этого десятилетия непогашенный долг по финансированию центров данных ИИ превысит ипотечный долг. Теперь ФРС должна выяснить, смогут ли доходы от этих центров данных создать достаточные денежные средства для своевременного погашения долгов.
Этот вопрос часто связывают с двумя другими вопросами: является ли искусственный интеллект пузырем и является ли он преобразующей технологией. Существует соблазн представить это как дилемму: ИИ либо пузырь, либо преобразующая технология, но это было бы ошибочно. В 19 веке в Соединенных Штатах железнодорожный бум закончился паникой 1873 года, а бум телекоммуникаций и интернета 1990-х годов завершился крахом фондового рынка. В обоих случаях технология действительно была преобразующей, но кредиторы и акционеры все равно понесли тяжелые потери, поскольку объем инвестиций превышал реалистично ожидаемые доходы в краткосрочной перспективе.
Аналогично, когда речь идет о ИИ, технологический успех не гарантирует финансового успеха. Все еще неясно, сколько дохода сможет создать ИИ, но сроки погашения обязательств заемщиков заранее определены. Инструменты ИИ могут широко применяться, а центры данных могут широко использоваться, но не создавать достаточных денежных средств для обслуживания долгов своих владельцев. Озабоченность по поводу финансовой стабильности возникает из-за несоответствия между предполагаемыми будущими доходами и текущими контрактными обязательствами.
Эти расчеты поразительны. По оценкам партнера венчурной капитальной компании Sequoia Дэвида Кани, в этом году капитальные расходы на ИИ со стороны гипермасштабных компаний составят около 750 миллиардов долларов, что должно обеспечить около 1,5 триллиона долларов дохода от конечных клиентов, чтобы эти расходы были оправданы. По его расчетам, с момента запуска ChatGPT в 2022 году потребуется как минимум около 3 триллионов долларов накопленного дохода, чтобы компенсировать инвестиции в создание всей инфраструктуры ИИ. По слухам, годовой доход Anthropic составляет около 60 миллиардов долларов.
По расчетам консалтинговой компании Bain & Company, для удовлетворения ожидаемого спроса на ИИ до 2030 года потребуется финансирование вычислительных мощностей на сумму около 2 триллионов долларов новых доходов в год. Учитывая, что финансовый «пузырь» считается ситуацией, когда цена актива значительно превышает создаваемые им денежные потоки, такие прогнозы, похоже, подтверждают предупреждения о том, что ИИ действительно является пузырем.
Финансирование развития инфраструктуры ИИ уже решительно переместилось от денежных потоков технологических гигантов к рынкам капитала. Циклические схемы финансирования стали широко распространены: производители чипов инвестируют в лаборатории ИИ, которые используют эти средства для покупки чипов, а поставщики облачных услуг финансируют стартапы, которые арендуют их серверы. В результате формируется положительная обратная связь между ростом оценок и капитальными расходами.
Гигант по производству чипов Nvidia стал финансовой опорой для «неоклауд» компаний, позволяя облачным поставщикам с ограниченным капиталом привлекать частное финансирование на привлекательных условиях. Технологические гиганты накапливают огромные внебалансовые обязательства через совместные предприятия и лизинговые структуры. А растущую долю капитала обеспечивают частные кредитные фонды, которые часто финансируют связанные проекты своих спонсоров.
В отличие от предыдущих инвестиционных бумов, которые привели к созданию долгосрочных активов, таких как железные дороги и оптоволоконные кабели, эти инвестиции не оставляют таких активов. Чипы составляют около половины стоимости центра данных ИИ, и через 3-5 лет они практически не будут пригодны для использования. В результате стоимость залога может снижаться быстрее, чем погашается долг.
Более того, ожидаемый рост производительности от ИИ и его влияние на рынок труда все еще не видны в данных. Согласно последнему аналитическому отчету сотрудников ФРС, это связано с тем, что ИИ все еще находится на стадии «развития». Однако резкий рост производительности также потребует от компаний значительных внутренних инвестиций для реорганизации своих процессов. Тем не менее, рынки уже отражают значительные ожидания роста прибыли, частично обусловленные ростом производительности благодаря ИИ, что вызывает опасения по поводу «прибыльного пузыря».
Большая часть обсуждений о рисках падения продолжающегося бума ИИ сосредоточена на фондовом рынке, но гораздо больший риск угрожает кредитным рынкам. В настоящее время у нас есть «рыночная» финансовая система, где кредитование осуществляется меньше через банки и больше через рынки облигаций, секьюритизационные структуры и небанковские кредиторы. Опасность заключается не в массовом изъятии банковских вкладов в стиле 1930-х годов, а в массовом оттоке средств из теневой банковской системы в стиле 2007 года: сомнения в качестве кредитов приводят к сокращению краткосрочного финансирования, и заемщики вынуждены продавать активы на уже падающем рынке, что приводит к дальнейшему падению цен.
Из-за паралича краткосрочных рынков финансирования ФРС окажется под огромным давлением, чтобы поддержать небанковских кредиторов и долги центров данных, как это было сделано в начале пандемии COVID-19 в 2020 году, поддерживая фонды денежного рынка. Однако ИИ сегодня менее популярен, чем Уолл-Стрит в 2007 году. Спасение обоих, вероятно, уничтожит последние остатки независимости Федеральной резервной системы.
Возможно, массовые капитальные расходы в сфере ИИ оправдаются, создав доходы, необходимые для обслуживания триллионов долларов долга. Однако в этом случае предполагаемое смещение на рынке труда не будет иметь исторического прецедента. Это сценарий кошмара «перо и чернила»: если упадет «перо», результатом станет финансовая нестабильность, а если упадет «чернила» — это будет шок масштабов библейской занятости. В любом случае финансовая стабильность должна занять центральное место в повестке дня ФРС по ИИ. Даже если на этот раз технологически все будет развиваться иначе, финансово может ничего не измениться.