ԵՐԵՎԱՆ, 14 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Բնակարանային ծրագրի շրջանակներում, 2026 թվականի օգոստոսի 13-ի դրությամբ, արդեն 7743 ընտանիք (31 845 մարդ) ստացել է բնակարանային սերտիֆիկատներ Արծախից, տեղեկացնում է Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի մամուլի խոսնակ Նվեր Կոստանյանը:
«7147 ընտանիք (29 921 մարդ) ստացել է սերտիֆիկատներ բնակարան ձեռք բերելու համար, 297 ընտանիք (1104 մարդ)՝ կառուցման համար, 299 ընտանիք (820 մարդ)՝ գործող վարկի մարելու աջակցման համար», - գրել է նա Facebook-ում:
Նրա խոսքով, սերտիֆիկատների իրականացումը ակտիվորեն շարունակվում է:
«Սերտիֆիկատներ արդեն իրականացրել են 4146 ընտանիք (19 098 մարդ), որոնցից 3853 ընտանիք (18 134 մարդ)՝ բնակարան ձեռք բերելու համար, 62 ընտանիք (304 մարդ)՝ կառուցման համար, 231 ընտանիք (660 մարդ)՝ գործող վարկի մարելու աջակցման համար», - նշեց Կոստանյանը:
Նախկինում փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը նշել էր, որ 2025 թվականին Արծախից տեղահանված հայրենակիցների աջակցման համար պետական բյուջեից հատկացվել է 45,7 միլիարդ դրամ, իսկ 2023 թվականից՝ մոտ 146 միլիարդ դրամ:
Հայաստանի իշխանությունները ծրագրում են բարձրացնել բնակարանային սերտիֆիկատի չափը Արծախից տեղահանված անձանց համար, ովքեր բնակվում են Երևանին հարակից համայնքներում, 3 միլիոնից մինչև 4 միլիոն դրամ:
Ադրբեջանի էթնիկ մաքրումը Արծախում
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ին Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա է իրականացրել Արծախի դեմ՝ օգտագործելով հրետանի, անօդաչու թռչող սարքեր և մարտական ավիացիա: Սեպտեմբերի 28-ին Ադրբեջանի կողմի հետ բանակցությունների արդյունքում Արծախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը հրաման է ստորագրել, ըստ որի՝ հանրապետության բոլոր պետական հաստատությունները լուծարվում են, և 2024 թվականի հունվարի 1-ից Արծախի Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ:
Արծախի բնակիչները ստիպված են եղել տեղափոխվել Հայաստան: ՀՀ կառավարության տվյալներով, հաշվառվել և գրանցվել է ավելի քան 115 հազար արցախցի, ներգրավված են աջակցության ծրագրեր:

Свыше 7,7 тыс. семей беженцев из Арцаха получили сертификаты на жилье в Армении
ЕРЕВАН, 14 августа. /АРКА/. Сертификаты на жилье в рамках жилищной программы по состоянию на 13 августа 2026 года уже получили 7743 семьи из Карабаха (31 845 человек), сообщил пресс-секретарь министра труда и по социальным вопросам Армении Нвер Костанян:
«7147 семей (29 921 человек) - по компоненту приобретения жилья, 297 семей (1104 человека) — по компоненту застройки, 299 семей (820 человек) — по компоненту поддержки погашения действующей ипотеки», - написал он в Facebook.
По его словам, процесс реализации сертификатов также активно продолжается:
«Сертификаты уже реализовали 4146 семей (19 098 человек), из них - 3853 семьи (18 134 человека) — по компоненту приобретения, 62 семьи (304 человека) — по компоненту застройки, 231 семья (660 человек) — по компоненту поддержки погашения действующей ипотеки», - отметил Костанян.
Ранее вице-премьер Тигран Хачатрян заявил, что на поддержку соотечественников, перемещенных из Карабаха, в 2025 году из госбюджета было фактически выделено 45,7 млрд драмов, а с 2023 года — порядка 146 млрд драмов.
Власти Армении планируют увеличить размер жилищного сертификата для перемещенных из Карабаха лиц, проживающих в общинах, прилегающих к Еревану, с 3 млн до 4 млн драмов.
Об этнической чистке Азербайджана в Арцахе
19-20 сентября 2023 года Азербайджан предпринял широкомасштабную агрессию против Арцаха с применением артиллерии, БПЛА и боевой авиации. 28 сентября по итогам переговоров с азербайджанской стороной арцахский президент Самвел Шахраманян издал указ о том, что все госучреждения республики распускаются и с 1 января 2024 года Республика Арцах перестает существовать.
Жители Арцаха вынужденно переехали в Армению. По данным правительства РА, на учёт приняты и зарегистрированы более 115 тыс. арцахцев, задействованы программы содействия.