ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ներկայացրել է 5 նշանակալի ձեռքբերում, որոնց հնարավոր է եղել հասնել պետական միջամտությամբ ՀԷՑ-ի մոտ 1 տարվա կառավարման ժամանակ:
«Քանի որ ԱԺ բազմաթիվ պատգամավորներ՝ թե՛ իմ թիմակից (ՔՊ ֆրակցիայից), թե՛ ընդդիմադիր խմբակցություններից, վերջին օրերին, այսօր ևս պարբերաբար իրենց խոսքում անդրադառնում են ՀԷՑ-ին, պարզապես հարկ համարեցի մատնանշել 5 նշանակալի ՁԵՌՔԲԵՐՈՒՄ, որոնց հասել ենք պետական միջամտությամբ ՀԷՑ-ի շուրջ մեկ տարվա ժամանակավոր կառավարման ընթացքում:
- ՀՀ 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում ՀԷՑ-ը բարելավել է իր դիրքերը 8 կետով՝ 21-րդից բարձրանալով 13-րդ հորիզոնական (2026թ. առաջին կիսամյակում վճարելով 62%-ով ավելի հարկեր, քան 2025թ. նույն շրջանում):
- Միջազգային ու տեղական մի շարք բանկերի նկատմամբ ունեցած ՀԷՑ-ի շուրջ 400 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտավորություններից մարվել են մոտ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկեր (այդ թվում՝ վաղաժամկետ), իսկ ֆինանսական շուկայում ՀԷՑ-ի պարտատոմսերի անվանական արժեքը թանկացել է 7-10%-ով:
- ՀՀ-ում հյուրընկալվող COP-17 գագաթնաժողովի պատշաճ կազմակերպման նպատակով ՀԷՑ-ի պատվիրակմամբ առաջին անգամ մեր երկրում կառուցվում է 35/6 կՎ բարձր լարման նոր մոդուլային ժամանակակից ենթակայան (ծրագրի արժեքը՝ 1,2մլրդ ՀՀԴ):
- Բաշխման ցանցի նոր բաժանորդ դառնալու սակագները նվազեցվել են մինչև 40%-ով, իսկ գործող հզորությունների ավելացման գործակիցները՝ մինչև 55%-ով: Արդյունքում 4-5 անգամ ավելացել են էներգահամակարգը ՀԷՑ-ի բաշխման ցանցին միացնելու հայտերը:
- Ընկերության աշխատակիցների կեսից ավելիի դեպքում (3400-3500 անձ) բարձրացել են աշխատավարձերը 12-25% չափով, երեք և ավելի անչափահաս զավակներ ունեցող ՀԷՑ-ի շուրջ 400 աշխատակիցների համար ՀԷՑ-ը փոխհատուցում է էլէներգիայի ամսական ծախսը, իսկ գլխամասային գրասենյակում շուրջ 500 աշխատակցի համար ընկերության հաշվին մատուցվում է անվճար որակյալ սնունդ:

5 значительных достижений, которых мы достигли благодаря государственной интервенции в управлении ГЭЦ в течение 1 года
Новости | 2026/08/18 12:02
Временный управляющий ГЭЦ представил достижения
Временный управляющий ГЭЦ Романос Петросян на своей странице в Facebook представил 5 значительных достижений, которых удалось достичь благодаря государственной интервенции в управлении ГЭЦ в течение 1 года:
«Поскольку многие депутаты Национального Собрания, как мои товарищи (из фракции «Светлое будущее»), так и из оппозиционных групп, в последние дни, в том числе сегодня, регулярно упоминают ГЭЦ, я посчитал необходимым отметить 5 значительных Достижений, которых мы достигли благодаря государственной интервенции в управлении ГЭЦ за год временного управления:
1. В списке 1000 крупных налогоплательщиков ГЭЦ улучшила свои позиции на 8 пунктов, поднявшись с 21-го на 13-е место (в первой половине 2026 года уплатив на 62% больше налогов, чем в аналогичном периоде 2025 года).
2. Из долгов ГЭЦ перед международными и местными банками на сумму около 400 млн долларов США было погашено около 50 млн долларов (включая досрочные выплаты), а номинальная стоимость облигаций ГЭЦ на финансовом рынке выросла на 7-10%.
3. С целью надлежащей организации саммита COP-17, который пройдет в Армении, ГЭЦ впервые в нашей стране строит новый модульный современный подстанцию напряжением 35/6 кВ (стоимость проекта — 1,2 млрд драмов).
4. Тарифы для новых абонентов распределительной сети были снижены до 40%, а коэффициенты увеличения действующих мощностей — до 55%. В результате в 4-5 раз увеличилось количество заявок на подключение к распределительной сети ГЭЦ.
5. Уровень зарплат более чем у половины сотрудников компании (3400-3500 человек) увеличился на 12-25%, ГЭЦ компенсирует ежемесячные расходы на электроэнергию для около 400 сотрудников с тремя и более несовершеннолетними детьми, а для около 500 сотрудников главного офиса компания предоставляет бесплатное качественное питание.