ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ներկայացրել է 5 նշանակալի ձեռքբերում, որոնց հնարավոր է եղել հասնել պետական միջամտությամբ ՀԷՑ-ի մոտ 1 տարվա կառավարման ժամանակ:
«Քանի որ ԱԺ բազմաթիվ պատգամավորներ՝ թե՛ իմ թիմակից (ՔՊ ֆրակցիայից), թե՛ ընդդիմադիր խմբակցություններից, վերջին օրերին, այսօր ևս պարբերաբար իրենց խոսքում անդրադառնում են ՀԷՑ-ին, պարզապես հարկ համարեցի մատնանշել 5 նշանակալի ՁԵՌՔԲԵՐՈՒՄ, որոնց հասել ենք պետական միջամտությամբ ՀԷՑ-ի շուրջ մեկ տարվա ժամանակավոր կառավարման ընթացքում:
- ՀՀ 1000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում ՀԷՑ-ը բարելավել է իր դիրքերը 8 կետով՝ 21-րդից բարձրանալով 13-րդ հորիզոնական (2026թ. առաջին կիսամյակում վճարելով 62%-ով ավելի հարկեր, քան 2025թ. նույն շրջանում):
- Միջազգային ու տեղական մի շարք բանկերի նկատմամբ ունեցած ՀԷՑ-ի շուրջ 400 մլն ԱՄՆ դոլարի պարտավորություններից մարվել են մոտ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկեր (այդ թվում՝ վաղաժամկետ), իսկ ֆինանսական շուկայում ՀԷՑ-ի պարտատոմսերի անվանական արժեքը թանկացել է 7-10%-ով:
- ՀՀ-ում հյուրընկալվող COP-17 գագաթնաժողովի պատշաճ կազմակերպման նպատակով ՀԷՑ-ի պատվիրակմամբ առաջին անգամ մեր երկրում կառուցվում է 35/6 կՎ բարձր լարման նոր մոդուլային ժամանակակից ենթակայան (ծրագրի արժեքը՝ 1,2մլրդ ՀՀԴ):
- Բաշխման ցանցի նոր բաժանորդ դառնալու սակագները նվազեցվել են մինչև 40%-ով, իսկ գործող հզորությունների ավելացման գործակիցները՝ մինչև 55%-ով: Արդյունքում 4-5 անգամ ավելացել են էներգահամակարգը ՀԷՑ-ի բաշխման ցանցին միացնելու հայտերը:
- Ընկերության աշխատակիցների կեսից ավելիի դեպքում (3400-3500 անձ) բարձրացել են աշխատավարձերը 12-25% չափով, երեք և ավելի անչափահաս զավակներ ունեցող ՀԷՑ-ի շուրջ 400 աշխատակիցների համար ՀԷՑ-ը փոխհատուցում է էլէներգիայի ամսական ծախսը, իսկ գլխամասային գրասենյակում շուրջ 500 աշխատակցի համար ընկերության հաշվին մատուցվում է անվճար որակյալ սնունդ:

5 Significant Achievements Achieved Through State Intervention in the Management of HEC Over 1 Year
The interim manager of HEC, Romanos Petrosyan, presented 5 significant achievements that have been possible through state intervention during the one-year management of HEC on his Facebook page:
“Since many members of the National Assembly, both my teammates (from the Bright Future faction) and from opposition groups, have been regularly mentioning HEC in their speeches lately, I found it necessary to highlight 5 significant ACHIEVEMENTS that we have reached through state intervention during the one-year interim management of HEC:
1. In the list of 1000 large taxpayers, HEC improved its position by 8 points, rising from 21st to 13th place (paying 62% more taxes in the first half of 2026 compared to the same period in 2025).
2. Approximately $50 million of HEC's obligations to various international and local banks, out of a total of around $400 million, have been repaid (including early repayments), while the nominal value of HEC's bonds has increased by 7-10% in the financial market.
3. To ensure the proper organization of the COP-17 summit hosted in Armenia, HEC is building a new modular modern substation with a voltage of 35/6 kV for the first time in our country (the project cost is 1.2 billion AMD).
4. Tariffs for new subscribers to the distribution network have been reduced by up to 40%, while the coefficients for increasing existing capacities have been reduced by up to 55%. As a result, the number of applications for connecting to HEC's distribution network has increased by 4-5 times.
5. For more than half of the company's employees (3400-3500 people), salaries have increased by 12-25%, and HEC compensates the monthly electricity expenses for about 400 employees with three or more minor children, while around 500 employees at the headquarters receive free quality meals at the company's expense.