Կառավարությունը նախատեսում է Արարատի և Արմավիրի մարզերի 135 ձկնաբույծներին 450 միլիոն դրամ աջակցություն տրամադրել՝ փոխհատուցելով այս տարվա առաջին կիսամյակում ձեռք բերված ձկան կերի մեկ ամսվա միջին արժեքի 20%-ը:
Աջակցություն ստանալու համար դիմումների ընդունումն այս շաբաթ մեկնարկել է։ Էկոնոմիկայի նախարարի մամուլի խոսնակ Լիլիթ Շաբոյանն «Ազատությանն» ասաց՝ դիմողներ արդեն կան, բայց դրանց թիվը դեռ մեկ տասնյակի էլ չի հասել:
«Կարող ենք փաստել, որ հետաքրքրությունը ծրագրի նկատմամբ բավականին մեծ է, ուղղակի հաշվի առնելով, որ նոր է ընդունվել ծրագիրը, և այդքան էլ նրանք ծանոթ չեն, հիմա աշխատում են մեր մասնագետների հետ, որպեսզի կարողանան ամբողջ անհրաժեշտ փաստաթղթերն հավաքել, և ներկայացնել դիմումները, որոնց ամփոփվելուց հետո արդեն կունենանք նաև շահառուներ»,- ասաց Էկոնոմիկայի նախարարության խոսնակը:
Կառավարությունը ձկնաբույծներին աջակցելու որոշումն ընդունեց այն բանից հետո, երբ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը Եվրոպական հանձնաժողովից պաշտոնապես թույլտվություն է ստացել Եվրամիության երկրներ սառեցված ու վերամշակված ձուկ և ձկնամթերք արտահանելու համար:
«Էլեկտրոնային եղանակով գնալու են ՍԱՏՄ բիզնեսից, որից հետո ընթացակարգեր կա երեք օրվա ընթացքում, հետո 15 օրվա ընթացքում ՍԱՏՄ-ն համապատասխան ստուգումներ կիրականացնի, որից հետո այդ փաստաթղթերը, երբ արդեն կուղարկվի Եվրոպական համակարգ, այնտեղից մեր տնտեսվարողը ստանալու է կոդ, որի մեջ այդ ամբողջ պատմությունը կա»,- հայտնել է նախարարը:
Հետո Արարատի և Արմավիրի մարզերի ձկնաբույծները բողոքի ակցիա արեցին կառավարության շենքի դիմաց։ Պնդում էին՝ շուրջ 30 տարի ձուկը ռուսական շուկա են տարել և մեկ օրում չեն կարող արտահանումը վերաուղղել դեպի Եվրոպա։ Առավել ևս կուտակված ֆինանսական պարտավորությունների պայմաններում, երբ Ռուսաստանն արգելել է հայկական ձկան ներմուծումը:
«Շատ ծանր է մեր վիճակը»
Ձկնաբույծների միության վարչության անդամ «Մաքս ֆիշ» ընկերության սեփականատեր Արմեն Կարապետյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք այս աջակցությունը կմեղմի իրենց խնդիրները, ասում է.- «Դա ժամանակավոր է, դա ընդամենը օգնում են, որ մի քիչ ուշ մահանանք, էլի շնորհակալություն, բայց հիմա իրոք շատ ծանր է մեր վիճակը»:
Ձկնաբույծներն այսօր փակ հանդիպում ունեին, հրաժարվեցին տեսախցիկի առաջ խոսել անելիքներից։ Հանդիպման մասնակիցներից էր Արմեն Կարապետյանը։ Նրա հիմնած «Մաքս ֆիշը» գործում է 2012 թվականից, Հայաստանի խոշոր ձկնաբույծներից է:
Գործարարն ասաց՝ ինքն ու մյուս տնտեսվարողները պատրաստվում են օգտվել կառավարության աջակցության ծրագրից, փաստաթղթերն են կարգավորում:
«135 ձկնաբուծարան դիմելու է, որը հասցրել է դիմել է։ Ինձ թվում է՝ բոլորն էլ ստանալու են աջակցություն ժամանակավոր պահպանման համար, որովհետև իրոք շատ ծանր է մեր վիճակը»:
Բայց կոնկրետ իր ընկերության՝ «Մաքս ֆիշի» համար մեկանգամյա այս աջակցությունն, ըստ նրա, բավարար չէ։ Կուտակված ֆինանսական խնդիրներն ասում է՝ այնքան շատ են, որ եթե իրավիճակը չփոխվի, կսնանկանա:
«Եթե չհասցնենք ծկան ավելցուկը, որը մենք հույսով արտադրել ենք, որ Ռուսաստան պետք է արտահանենք, վարկերը չփակենք, մենք երևի չդիմանանք։ Ես կոնկրետ կարող եմ անգամ սնանկանալ, որովհետև եթե չկարողացանք հանենք, ուրիշ տարբերակ չեմ տեսնում»,- ասում է Արմեն Կարապետյանը:

450 миллионов драмов поддержки для рыбоводов. Решит ли это проблемы отрасли?
Правительство планирует предоставить 450 миллионов драмов 135 рыбоводам в Армавирской и Араратской областях, компенсировав 20% от средней стоимости корма для рыбы, приобретенного в первой половине этого года.
Прием заявок на получение помощи начался на этой неделе. Пресс-секретарь министра экономики Лилит Шабоян сообщила «Азатутюн», что уже есть заявители, но их число пока не достигло десяти:
«Мы можем констатировать, что интерес к программе довольно велик, просто учитывая, что программа только что была принята, и они еще не знакомы с ней, сейчас они работают с нашими специалистами, чтобы собрать все необходимые документы и подать заявки, которые после обобщения уже дадут нам и бенефициаров», - сказала пресс-секретарь министерства экономики.
Правительство приняло решение о поддержке рыбоводов после того, как министр экономики Геворг Папоян объявил, что Армения официально получила разрешение от Европейской комиссии на экспорт замороженной и переработанной рыбы и рыбной продукции в страны Европейского Союза.
«Электронным способом они пойдут в САՏМ от бизнеса, после чего есть процедуры в течение трех дней, затем в течение 15 дней САՏМ проведет соответствующие проверки, после чего эти документы, когда уже будут отправлены в Европейскую систему, наш предприниматель получит код, в котором будет вся эта история», - сообщил министр.
Затем рыбоводы Араратской и Армавирской областей провели акцию протеста перед зданием правительства. Они утверждали, что в течение 30 лет они экспортировали рыбу на российский рынок и не могут за один день перенаправить экспорт в Европу. Тем более в условиях накопленных финансовых обязательств, когда Россия запретила импорт армянской рыбы.
После акции протеста правительство решило частично компенсировать расходы на корм для 135 рыбоводных хозяйств, но с условием, что компенсируемый корм должен иметь сертификат, соответствующий стандартам ЕС и ЕАЭС.
«Наша ситуация очень тяжелая»
Мы спросили члена правления Союза рыбоводов, владельца компании «Макс фиш» Армена Карапетяна, поможет ли эта поддержка смягчить их проблемы. Он сказал: «Это временно, это просто помогает нам немного отсрочить смерть, спасибо, но сейчас наша ситуация действительно очень тяжелая».
Рыбоводы сегодня провели закрытую встречу и отказались говорить перед камерой о своих планах. Участником встречи был Армен Карапетян. Его компания «Макс фиш» работает с 2012 года и является одним из крупных рыбоводов Армении.
Предприниматель сказал, что он и другие бизнесмены собираются воспользоваться программой государственной поддержки, оформляют документы.
«135 рыбоводных хозяйств подали заявки, которые успели подать. Я думаю, что все получат поддержку для временного сохранения, потому что наша ситуация действительно очень тяжелая», - сказал он.
Но для его компании «Макс фиш» одноразовая поддержка, по его словам, недостаточна. Он говорит, что накопленные финансовые проблемы настолько велики, что если ситуация не изменится, он может обанкротиться.
«Если мы не сможем реализовать избыточное количество рыбы, которую мы надеялись экспортировать в Россию, не закроем кредиты, мы, вероятно, не выживем. Я могу даже обанкротиться, потому что если не сможем продать, другого варианта я не вижу», - говорит член правления Союза рыбоводов Армен Карапетян.