400 միլիոն դոլար բյուջեով TRIPP հիմնադրամ՝ բիզնեսմեն Կոնստանտին Սոկոլովի ղեկավարությամբ
Հայաստանում է «TRIPP+ առևտրային հիմնադրամի» ղեկավար Կոնստանտին Սոկոլովը: Ավելի քան 400 միլիոն դոլար բյուջե ունեցող ամերիկյան հիմնադրամի ղեկավարի պաշտոնում սա ամերիկացի պաշտոնյայի առաջին այցն է Երևան: Կոնստանտին Սոկոլովին, ինչպես նաև ԱՄՆ հատուկ բանագնացի ավագ խորհրդական Արյե Լայթսթոունին այսօր Երևանում ընդունել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ դրանից առաջ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը:
Ե՛վ կառավարությունը, և՛ Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը տեղեկացնում են, որ կողմերը քննարկել են TRIPP նախագծի կյանքի կոչմանը վերաբերող հարցեր:
Վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը, զրուցակիցները «վստահություն են հայտնել, որ տեխնիկական հարցերի լուծման արդյունքում առաջիկայում էլ ավելի տեսանելի կլինեն այդ ուղղությամբ իրականացվող գործնական քայլերը»։ Արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը կողմերն ընդգծել են երկուստեք շահագրգռվածությունը՝ ծրագիրը սեղմ ժամկետներում իրականացնելու համար:
Կոնստանտին Սոկոլովը հետաքրքրված է ոչ միայն Հայաստանի կապի ոլորտով, այլև հանքերով
Ի տարբերություն, ԱՄՆ հատուկ բանագնացի ավագ խորհրդականի, «TRIPP+ առևտրային հիմնադրամի» ղեկավարը Կոնստանտին Սոկոլովը մեկ անգամ արդեն հասցրել է լինել Հայաստանում՝ իբրև ներդրող ու անգամ հանդիպել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
ԽՍՀՄ-ում ծնված, ապա Չիկագո տեղափոխված ամերիկացի ներդրողը, որ արևմտյան մամուլում առավել հայտնի իբրև նախագահ Թրամփի աջակից և Հանրապետական կուսակցության շռայլ դոնոր, վերջին անգամ Հայաստանում էր 2024-ին՝ որպես «ՄՏՍ-Հայաստան»-ի բաժնետեր:
Հայաստանի ամենամեծ կապի օպերատորի բաժնետոմսերի ձեռքբերումից հետո, «ՄՏՍ-Հայաստան»-ի բաժնետերերը որոշեցին իրենց բաժնետոմսերի 20 տոկոսը նվիրաբերել պետությանը, թե ինչի՞ դիմաց, այդպես էլ անհասկանալի մնաց:
Սոկոլովի բիզնես հետաքրքրությունները, սակայն, հայաստանյան կապի ոլորտով չավարտվեցին, նրա ղեկավարած ամերիկյան «Դայնեմիք ֆրոնտիեր հոլդինգս» ընկերությունը վերջերս գնեց նաև Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքը:
ԱՄՆ-ը կրկնապատկել է TRIPP հիմնադրամի բյուջեն
Ի դեպ, «TRIPP+ առևտրային հիմնադրամի» ղեկավար Սոկոլովի Երևան ժամանելուց շաբաթներ առաջ ԱՄՆ կառավարությունը կրկնապատկել է հիմնադրամի բյուջեն՝ 201 միլիոն դոլարից հասցնելով 402 միլիոնի:
Ըստ ամերիկյան կառավարության կայքէջի՝ տրամադրված դրամաշնորհի օգտագործման վայր նշված է Հայաստանը, իսկ գումարը պետք է իրացվի առաջիկա տասը տարում՝ մինչև 2036 թվականի դեկտեմբերը:
TRIPP համաձայնագիրն ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան
Այսօր «Ազատություն»-ը տեղեկացավ, որ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև հունիսի 4-ին ստորագրված TRIPP համաձայնագիրն արդեն ուղարկվել է Սահմանադրական դատարան:
Եթե ՍԴ-ն միջազգային համաձայնագրի դրույթները Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչի, այն արդեն կուղարկվի Ազգային ժողով՝ վավերացման:

Фонд TRIPP с бюджетом 400 миллионов долларов под руководством бизнесмена Константина Соколова
В Армении находится руководитель «TRIPP+ торгового фонда» Константин Соколов. Это первый визит американского чиновника в Ереван на посту руководителя американского фонда с бюджетом более 400 миллионов долларов. Константина Соколова, а также старшего советника специального представителя США Арье Лайтстоуна сегодня в Ереване приняли премьер-министр Никол Пашинян, а ранее министр иностранных дел Арарат Мирзоян:
И правительство, и Министерство иностранных дел сообщают, что стороны обсудили вопросы, касающиеся реализации проекта TRIPP:
На встрече с премьер-министром Николом Пашиняном собеседники выразили уверенность, что в ближайшее время станут более видимыми практические шаги в этом направлении в результате решения технических вопросов. На встрече с министром иностранных дел Араратом Мирзояном стороны подчеркнули взаимный интерес к реализации программы в сжатые сроки:
Константин Соколов интересуется не только связью в Армении, но и горными ресурсами
В отличие от старшего советника специального представителя США, руководитель «TRIPP+ торгового фонда» Константин Соколов уже один раз побывал в Армении как инвестор и даже встречался с премьер-министром Николом Пашиняном:
Американский инвестор, родившийся в СССР и затем переехавший в Чикаго, более известный в западной прессе как сторонник президента Трампа и щедрый донор Республиканской партии, последний раз был в Армении в 2024 году как акционер «МТС-Армения»:
После приобретения акций крупнейшего оператора связи Армении акционеры «МТС-Армения» решили подарить 20 процентов своих акций государству, за что так и не стало ясно, что они получили взамен:
Тем не менее, правительство объяснило это стратегическим значением «Вива-Армения», а также тем, что компания имеет наибольшую абонентскую базу.
Интересы Соколова в бизнесе, однако, не ограничиваются только связью в Армении, его американская компания «Дайнемик Фронтиер Холдингс» недавно также приобрела медно-молибденовый рудник Тегут:
США удвоили бюджет фонда TRIPP
Кстати, за несколько недель до приезда Соколова в Ереван правительство США удвоило бюджет фонда с 201 миллионов долларов до 402 миллионов:
Согласно сайту американского правительства, место использования предоставленного гранта указано Армения, а средства должны быть реализованы в течение следующих десяти лет, до декабря 2036 года:
Соглашение TRIPP отправлено в Конституционный суд
Сегодня «Азатутюн» узнал, что соглашение TRIPP, подписанное между США и Арменией 4 июня, уже отправлено в Конституционный суд:
Если КС признает положения международного соглашения соответствующими Конституции, оно будет направлено в Национальное собрание для ратификации: