Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների 2026թ.-ի մայիսի դրությամբ Հայաստանում գործել է 64,214 կազմակերպություն։ Գրանցված աշխատողների քանակը կազմել է 821,144, իսկ նրանց միջին ամսական աշխատավարձը՝ 319,562 ՀՀ դրամ։
1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 52,020 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 81%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 147,961 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 18%-ը։ 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 3 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 144,726 դրամ։
10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 9,664 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 15%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 202,095 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 25%-ը։ 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 21 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 243,285 դրամ։
50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 2,190 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 3%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 204,048 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 25%-ը։ 50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 93 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 327,396 դրամ։
250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 340 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 1%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 267,040 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 32%-ը։ 250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 785 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 468,174 դրամ։
Պետական աշխատատեղերի դեպքում պատկերը հետևյալն է.
Հայաստանում գործող պետական կազմակերպությունների թիվը 3,558 է, իսկ գրանցված աշխատողների քանակը՝ 223,735։ Միջին ամսական աշխատավարձը կազմում է 245,122 դրամ։
1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 309 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 9%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 1,918 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 1%-ը։ 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 6 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 175,380 դրամ։
10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 2,210 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 62%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 61,514 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 27%-ը։ 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 28 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 162,374 դրամ։
50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 938 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 27%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 80,751 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 36%-ը։ 50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 86 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 219,759 դրամ։
250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 101 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 3%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 79,552 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 36%-ը։ 250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 788 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 336,535 դրամ։
Ոչ Պետական աշխատատեղերի դեպքում պատկերը հետևյալն է.
Հայաստանում գործող ոչ պետական կազմակերպությունների թիվը 60,656 է, իսկ գրանցված աշխատողների քանակը՝ 597,409։ Միջին ամսական աշխատավարձը կազմում է 347,440 դրամ։
1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 51,711 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 85%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 146,043 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 24%-ը։ 1-9 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 3 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 144,323 դրամ։
10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 7,454 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 12%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 140,581 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 24%-ը։ 10-49 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 19 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 278,690 դրամ։
50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 1,252 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 2%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 123,297 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 21%-ը։ 50-249 աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 99 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 397,891 դրամ։
250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպությունների թիվը 239 է, ինչը կազմում է կազմակերպությունների ընդհանուր թվի 0%-ը։ Նշված կազմակերպություններում աշխատում է 187,488 մարդ կամ աշխատողների ընդհանուր քանակի 31%-ը։ 250 և ավել աշխատող ունեցող կազմակերպություններում աշխատակիցների միջին թիվը 785 է, իսկ ամսական միջին աշխատավարձը՝ 524,029 դրամ։

По данным Национального статистического комитета РА, на май 2026 года в Армении действовало 64,214 организаций. Число зарегистрированных работников составило 821,144, а их средняя месячная зарплата — 319,562 драмов.
Число организаций с 1-9 работниками составляет 52,020, что составляет 81% от общего числа организаций. В этих организациях работают 147,961 человек, или 18% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 1-9 работниками составляет 3, а средняя месячная зарплата — 144,726 драмов.
Число организаций с 10-49 работниками составляет 9,664, что составляет 15% от общего числа организаций. В этих организациях работают 202,095 человек, или 25% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 10-49 работниками составляет 21, а средняя месячная зарплата — 243,285 драмов.
Число организаций с 50-249 работниками составляет 2,190, что составляет 3% от общего числа организаций. В этих организациях работают 204,048 человек, или 25% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 50-249 работниками составляет 93, а средняя месячная зарплата — 327,396 драмов.
Число организаций с 250 и более работниками составляет 340, что составляет 1% от общего числа организаций. В этих организациях работают 267,040 человек, или 32% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 250 и более работниками составляет 785, а средняя месячная зарплата — 468,174 драмов.
Что касается государственных рабочих мест, то ситуация следующая:
Число государственных организаций в Армении составляет 3,558, а число зарегистрированных работников — 223,735. Средняя месячная зарплата составляет 245,122 драмов.
Число организаций с 1-9 работниками составляет 309, что составляет 9% от общего числа организаций. В этих организациях работают 1,918 человек, или 1% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 1-9 работниками составляет 6, а средняя месячная зарплата — 175,380 драмов.
Число организаций с 10-49 работниками составляет 2,210, что составляет 62% от общего числа организаций. В этих организациях работают 61,514 человек, или 27% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 10-49 работниками составляет 28, а средняя месячная зарплата — 162,374 драмов.
Число организаций с 50-249 работниками составляет 938, что составляет 27% от общего числа организаций. В этих организациях работают 80,751 человек, или 36% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 50-249 работниками составляет 86, а средняя месячная зарплата — 219,759 драмов.
Число организаций с 250 и более работниками составляет 101, что составляет 3% от общего числа организаций. В этих организациях работают 79,552 человек, или 36% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 250 и более работниками составляет 788, а средняя месячная зарплата — 336,535 драмов.
Что касается частных рабочих мест, то ситуация следующая:
Число частных организаций в Армении составляет 60,656, а число зарегистрированных работников — 597,409. Средняя месячная зарплата составляет 347,440 драмов.
Число организаций с 1-9 работниками составляет 51,711, что составляет 85% от общего числа организаций. В этих организациях работают 146,043 человек, или 24% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 1-9 работниками составляет 3, а средняя месячная зарплата — 144,323 драмов.
Число организаций с 10-49 работниками составляет 7,454, что составляет 12% от общего числа организаций. В этих организациях работают 140,581 человек, или 24% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 10-49 работниками составляет 19, а средняя месячная зарплата — 278,690 драмов.
Число организаций с 50-249 работниками составляет 1,252, что составляет 2% от общего числа организаций. В этих организациях работают 123,297 человек, или 21% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 50-249 работниками составляет 99, а средняя месячная зарплата — 397,891 драмов.
Число организаций с 250 и более работниками составляет 239, что составляет 0% от общего числа организаций. В этих организациях работают 187,488 человек, или 31% от общего числа работников. Среднее число работников в организациях с 250 и более работниками составляет 785, а средняя месячная зарплата — 524,029 драмов.