ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա հունվար-հունիսին Հայաստանում արտադրվել է 172,325.4 տոննա պղնձի խտանյութ։ Նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշի համեմատությամբ՝ արտադրության ծավալն աճել է 31․4%-ով։
Միևնույն ժամանակ, ցինկի խտանյութի արտադրությունը աճել է 9․2%-ով և կազմել 6,390.0 տոննա, իսկ մոլիբդենի խտանյութինը նվազել է 25․7%-ով՝ կազմելով 8,886.0 տոննա։
Ֆեռոմոլիբդենի արտադրությունը նվազել է 50․7%-ով և կազմել 731.2 տոննա, պողպատե խողովակների արտադրությունն աճել է 45․8%-ով և կազմել 16,744.2 տոննա, իսկ ալյումինե նրբաթիթեղի արտադրությունը աճել է 1%-ով՝ կազմելով 10,319.8 տոննա։

Copper Concentrate Production in Armenia Increased by 31.4% in January-June 2026
According to data published by the National Statistical Committee, in January-June of the current year, Armenia produced 172,325.4 tons of copper concentrate. Compared to the same indicator of the previous year, the production volume increased by 31.4%.
At the same time, the production of zinc concentrate increased by 9.2% and amounted to 6,390.0 tons, while the production of molybdenum concentrate decreased by 25.7% to 8,886.0 tons.
The production of ferromolybdenum decreased by 50.7% and amounted to 731.2 tons, the production of steel pipes increased by 45.8% to 16,744.2 tons, and the production of aluminum foil increased by 1% to 10,319.8 tons.