ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա հունվար-հունիսին Հայաստանում արտադրվել է 12,019.7 տոննա պանիր։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համադրելի ցուցանիշի համեմատությամբ՝ արտադրության ծավալը նվազել է 2․9%-ով։
Միևնույն ժամանակ, կարագի արտադրությունը աճել է 13․2%-ով և կազմել 1,633.3 տոննա։ Կաթի արտադրությունն նվազել է 31%-ով՝ կազմելով 6,465.4 տոննա։
Կաթնաշոռի արտադրական ծավալն աճել է 31․3%-ով և կազմել 1,845.4 տոննա։ Մածունի արտադրությունն աճել է 24․9%-ով և կազմել 6,356.9 տոննա, իսկ թթվասերի արտադրությունը աճել է 2․6%-ով՝ կազմելով 3,869.2 տոննա:

Cheese production in Armenia decreased by 2.9% in January-June 2026
According to the data from the Statistical Committee of Armenia, in January-June of the current year, Armenia produced 12,019.7 tons of cheese. Compared to the comparable figures for the same period last year, the production volume decreased by 2.9%.
At the same time, butter production increased by 13.2%, totaling 1,633.3 tons. Milk production decreased by 31%, amounting to 6,465.4 tons.
The production volume of cottage cheese increased by 31.3%, reaching 1,845.4 tons. Yogurt production rose by 24.9%, totaling 6,356.9 tons, while sour cream production increased by 2.6%, amounting to 3,869.2 tons.