2026թ․-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է 4.5%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-հուլիսին՝ 2025թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է 4.5%-ով, իսկ 2025թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1․7%։
Մասնավորապես, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 7․5%-ով։
Ալկոհոլային խմիչքների, ծխախոտային արտադրատեսակների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 8․3%-ով։
Հագուստի և կոշիկի գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 1․8%-ով։
Բնակարանային ծառայությունների, ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի այլ տեսակների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 0.6%-ով։
Տնային գործածության առարկաների, կենցաղային տեխնիկայի և բնակարանի ընթացիկ սպասարկման գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 1%-ով։
Առողջապահության գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 3․8%-ով։
Տրանսպորտի գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 2․2%-ով։
Կապի ծառայությունների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 0.9%-ով։
Հանգստի և մշակութային գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ նվազել են 0.2%-ով։
Կրթության գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 8.3%-ով։
Ռեստորանների և հյուրանոցների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 4․1%-ով։
Տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ նվազել են 2․7%-ով։
Սննդամթերքի գներ: 2026թ. հուլիսին 2025թ. հուլիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 7.4% գնաճ, իսկ 2026թ. հունիսի համեմատ՝ 3.8% գնանկում:
Ոչ պարենային ապրանքների գներ: 2026թ. հուլիսին 2025թ հուլիսի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գներն աճել է 2.5%-ով, իսկ 2026թ. հունիսի համեմատ՝ 0.2%-ով:
Ծառայությունների սակագներ: Բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2026թ. հուլիսին 2025թ. հուլիսի համեմատ սակագներն աճել են 1.8%-ով, իսկ 2026թ. հունիսի համեմատ՝ 0.1%-ով:
Արտարժույթի շուկա: 2026թ. հուլիսին հունիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սպառողական գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի՝ համապատասխանաբար 1.4% և 0.4% նվազում (ՀՀ դրամն արժևորվել է):

Согласно данным, опубликованным Комитетом государственной статистики РА, в январе-июле 2026 года индекс потребительских цен в Армении увеличился на 4,5% по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, а по сравнению с декабрем 2025 года зафиксирован рост на 1,7%.
В частности, цены на продукты питания и безалкогольные напитки увеличились на 7,5% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на алкогольные напитки и табачные изделия увеличились на 8,3% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на одежду и обувь увеличились на 1,8% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на жилищные услуги, воду, электроэнергию, газ и другие виды топлива увеличились на 0,6% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на предметы домашнего обихода, бытовую технику и текущие услуги по обслуживанию жилья увеличились на 1% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на здравоохранение увеличились на 3,8% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на транспорт увеличились на 2,2% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на услуги связи увеличились на 0,9% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на отдых и культуру снизились на 0,2% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на образование увеличились на 8,3% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены в ресторанах и гостиницах увеличились на 4,1% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на различные товары и услуги снизились на 2,7% по сравнению с январем-июлем 2025 года.
Цены на продукты питания: в июле 2026 года по сравнению с июлем 2025 года в республике зафиксирована инфляция на уровне 7,4% для продуктов питания и безалкогольных напитков, а по сравнению с июнем 2026 года — дефляция на уровне 3,8%.
Цены на непищевые товары: в июле 2026 года по сравнению с июлем 2025 года на рынке непищевых товаров цены увеличились на 2,5%, а по сравнению с июнем 2026 года — на 0,2%.
Тарифы на услуги: в сфере услуг, предоставляемых населению, в июле 2026 года по сравнению с июлем 2025 года тарифы увеличились на 1,8%, а по сравнению с июнем 2026 года — на 0,1%.
Валютный рынок: в июле 2026 года по сравнению с июнем в республике зафиксировано снижение потребительских цен и расчетного курса армянского драма к доллару США на 1,4% и 0,4% соответственно (армянский драм укрепился).