2026թ․-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է 4.5%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-հուլիսին՝ 2025թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանում սպառողական գների ինդեքսն աճել է 4.5%-ով, իսկ 2025թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1․7%։
Մասնավորապես, սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 7․5%-ով։
Ալկոհոլային խմիչքների, ծխախոտային արտադրատեսակների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 8․3%-ով։
Հագուստի և կոշիկի գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 1․8%-ով։
Բնակարանային ծառայությունների, ջրի, էլեկտրաէներգիայի, գազի և վառելիքի այլ տեսակների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 0.6%-ով։
Տնային գործածության առարկաների, կենցաղային տեխնիկայի և բնակարանի ընթացիկ սպասարկման գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 1%-ով։
Առողջապահության գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 3․8%-ով։
Տրանսպորտի գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 2․2%-ով։
Կապի ծառայությունների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 0.9%-ով։
Հանգստի և մշակութային գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ նվազել են 0.2%-ով։
Կրթության գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 8.3%-ով։
Ռեստորանների և հյուրանոցների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ աճել են 4․1%-ով։
Տարբեր ապրանքների և ծառայությունների գները 2025թ.-ի հունվար-հուլիսի համեմատ նվազել են 2․7%-ով։
Սննդամթերքի գներ: 2026թ. հուլիսին 2025թ. հուլիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 7.4% գնաճ, իսկ 2026թ. հունիսի համեմատ՝ 3.8% գնանկում:
Ոչ պարենային ապրանքների գներ: 2026թ. հուլիսին 2025թ հուլիսի համեմատ ոչ պարենային ապրանքների շուկայում գներն աճել է 2.5%-ով, իսկ 2026թ. հունիսի համեմատ՝ 0.2%-ով:
Ծառայությունների սակագներ: Բնակչությանը մատուցված ծառայությունների ոլորտում 2026թ. հուլիսին 2025թ. հուլիսի համեմատ սակագներն աճել են 1.8%-ով, իսկ 2026թ. հունիսի համեմատ՝ 0.1%-ով:
Արտարժույթի շուկա: 2026թ. հուլիսին հունիսի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սպառողական գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի՝ համապատասխանաբար 1.4% և 0.4% նվազում (ՀՀ դրամն արժևորվել է):

According to data published by the Statistical Committee of Armenia, the Consumer Price Index (CPI) in Armenia increased by 4.5% in January-July 2026 compared to the same period in 2025, with a recorded increase of 1.7% compared to December 2025.
In particular, prices for food and non-alcoholic beverages rose by 7.5% compared to January-July 2025.
Prices for alcoholic beverages and tobacco products increased by 8.3% compared to January-July 2025.
Prices for clothing and footwear rose by 1.8% compared to January-July 2025.
Prices for housing services, water, electricity, gas, and other types of fuel rose by 0.6% compared to January-July 2025.
Prices for household items, appliances, and ongoing housing maintenance increased by 1% compared to January-July 2025.
Healthcare prices rose by 3.8% compared to January-July 2025.
Transport prices increased by 2.2% compared to January-July 2025.
Prices for communication services rose by 0.9% compared to January-July 2025.
Prices for recreation and culture decreased by 0.2% compared to January-July 2025.
Education prices increased by 8.3% compared to January-July 2025.
Prices in restaurants and hotels rose by 4.1% compared to January-July 2025.
Prices for various goods and services decreased by 2.7% compared to January-July 2025.
Food prices: in July 2026, compared to July 2025, there was a recorded inflation of 7.4% for food and non-alcoholic beverages in the republic, while compared to June 2026, there was a deflation of 3.8%.
Non-food prices: in July 2026, compared to July 2025, prices in the non-food market increased by 2.5%, while compared to June 2026, they increased by 0.2%.
Service tariffs: in the service sector provided to the population, tariffs in July 2026 increased by 1.8% compared to July 2025, and by 0.1% compared to June 2026.
Currency market: in July 2026, compared to June, there was a recorded decrease in consumer prices and the exchange rate of the Armenian dram against the US dollar by 1.4% and 0.4%, respectively (the Armenian dram appreciated).