Ըստ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տրամադրած տվյալների 2026թ.-ի հունիսին ՀՀ առևտրային բանկերի ավանդների ծավալը կազմել են 8,070,715 մլն ՀՀ դրամ (8.07 տրիլիոն)։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ ավանդների ծավալը աճել է 1,377,393 մլն-ով կամ 20.6%-ով։
Մասնավորապես ոչ ռեզիդենտների ավանդները կազմել են 1,658,375 մլն դրամ, իսկ ռեզիդենտներինը 6,412,340 մլն դրամ։
Ռեզիդենտների ավանդների 67.8%-ը կամ 4,346,622 մլն դրամը բաժին է ընկնում ՀՀ դրամով ավանդներին, որոնց ծավալը 2025թ. մայիսի համեմատ աճել է 30.4%-ով։
Ավանդների 32.2%-ը կամ 2,025,718 մլն դրամը բաժին է ընկնում տարադրամով ավանդներին, որոնց ծավալը 2025թ. մայիսի համեմատ աճել է 13.1%-ով։

Объем депозитов коммерческих банков в июне 2026 года составил 8,07 триллиона
Согласно данным, предоставленным Национальным статистическим комитетом РА, в июне 2026 года объем депозитов коммерческих банков Армении составил 8,070,715 млн драмов (8,07 триллиона). По сравнению с сопоставимым показателем 2025 года объем депозитов увеличился на 1,377,393 млн или на 20,6%.
В частности, депозиты нерезидентов составили 1,658,375 млн драмов, а резидентов — 6,412,340 млн драмов.
67,8% депозитов резидентов или 4,346,622 млн драмов приходятся на драмовые депозиты, объем которых по сравнению с маем 2025 года увеличился на 30,4%.
32,2% депозитов или 2,025,718 млн драмов приходятся на валютные депозиты, объем которых по сравнению с маем 2025 года увеличился на 13,1%.