2026թ. հունվար-հունիսին ինտերնետ հասանելիության ոլորտի հասույթն աճել է 8․5%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ հեռահաղորդակցության ոլորտում հասույթը կազմել է 87,400.8 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 5.7%-ով։
Մասնավորապես, ռադիոծրագրերի կազմման և հեռարձակման ոլորտում գրանցվել է անկում 0․7%-ով և հասույթը կազմել է 854.8 մլն դրամ։ Հեռուստածրագրերի կազմման և հեռարձակման ոլորտում հասույթը նվազել է 2․5%-ով և կազմել է 4,969.7 մլն դրամ։ Հեռահաղորդակցության ոլորտում գրանցվել է աճ 5․9%-ով, իսկ հասույթը կազմել է 81,576.3 մլն դրամ։
Մալուխային հեռուստատեսային համակարգերի սպասարկման և շահագործման ոլորտում արձանագրվել է 14․7% անկում, իսկ հասույթը կազմել է 3,522.4 մլն դրամ։
Բջջային կապի ոլորտում հասույթը կազմել է 21,047.0 մլն դրամ՝ աճ 3%-ով։
Ինտերնետ հասանելիության ոլորտում արձանագրվել է 8․5% աճ և հասույթը կազմել է 44,583.0 մլն դրամ։
Արբանյակային հասանելիության (բացառությամբ ինտերնետի) ծառայություններից ստացվել է 1.7 մլն դրամ հասույթ և գրանցվել է անկում 8․5%-ով:

Revenue in the Internet Access Sector Increased by 8.5% in January-June 2026
According to data published by the Statistical Committee of Armenia, the revenue in the telecommunications sector for January-June 2026 amounted to 87,400.8 million drams. This represents a growth of 5.7% compared to the comparable figure for 2025.
Specifically, the revenue in the radio programming and broadcasting sector decreased by 0.7%, amounting to 854.8 million drams. The revenue in the television programming and broadcasting sector fell by 2.5%, totaling 4,969.7 million drams. The telecommunications sector saw a growth of 5.9%, with revenue reaching 81,576.3 million drams.
The cable television service and operation sector recorded a decline of 14.7%, with revenue of 3,522.4 million drams.
The mobile communication sector generated revenue of 21,047.0 million drams, reflecting a growth of 3%.
The internet access sector experienced an increase of 8.5%, with revenue totaling 44,583.0 million drams.
Revenue from satellite services (excluding internet) amounted to 1.7 million drams, showing a decrease of 8.5%.