2026թ. հունվար-հունիսին ինտերնետ հասանելիության ոլորտի հասույթն աճել է 8․5%-ով
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-հունիս ամիսներին ՀՀ հեռահաղորդակցության ոլորտում հասույթը կազմել է 87,400.8 մլն դրամ։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 5.7%-ով։
Մասնավորապես, ռադիոծրագրերի կազմման և հեռարձակման ոլորտում գրանցվել է անկում 0․7%-ով և հասույթը կազմել է 854.8 մլն դրամ։ Հեռուստածրագրերի կազմման և հեռարձակման ոլորտում հասույթը նվազել է 2․5%-ով և կազմել է 4,969.7 մլն դրամ։ Հեռահաղորդակցության ոլորտում գրանցվել է աճ 5․9%-ով, իսկ հասույթը կազմել է 81,576.3 մլն դրամ։
Մալուխային հեռուստատեսային համակարգերի սպասարկման և շահագործման ոլորտում արձանագրվել է 14․7% անկում, իսկ հասույթը կազմել է 3,522.4 մլն դրամ։
Բջջային կապի ոլորտում հասույթը կազմել է 21,047.0 մլն դրամ՝ աճ 3%-ով։
Ինտերնետ հասանելիության ոլորտում արձանագրվել է 8․5% աճ և հասույթը կազմել է 44,583.0 մլն դրամ։
Արբանյակային հասանելիության (բացառությամբ ինտերնետի) ծառայություններից ստացվել է 1.7 մլն դրամ հասույթ և գրանցվել է անկում 8․5%-ով:

Выручка в сфере интернет-доступа за январь-июнь 2026 года увеличилась на 8,5%
Согласно данным, опубликованным Статистическим комитетом РА, выручка в сфере телекоммуникаций в Армении за январь-июнь 2026 года составила 87,400.8 млн драмов. По сравнению с сопоставимым показателем 2025 года зафиксирован рост на 5.7%.
В частности, в сфере радиопрограммирования и вещания зафиксировано снижение на 0.7%, выручка составила 854.8 млн драмов. Выручка в сфере телевизионного программирования и вещания снизилась на 2.5% и составила 4,969.7 млн драмов. В сфере телекоммуникаций зафиксирован рост на 5.9%, выручка составила 81,576.3 млн драмов.
В сфере обслуживания и эксплуатации кабельного телевидения зафиксировано снижение на 14.7%, выручка составила 3,522.4 млн драмов.
Выручка в сфере мобильной связи составила 21,047.0 млн драмов, что на 3% больше.
В сфере интернет-доступа зафиксирован рост на 8.5%, выручка составила 44,583.0 млн драмов.
Выручка от спутниковых услуг (за исключением интернета) составила 1.7 млн драмов, что на 8.5% меньше.