ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2026թ. հունվար-հունիսին Հայաստանում արտադրվել է 5,163.7 մլն կՎտ ժամ էլեկտրաէներգիա։ 2025թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 10%-ով։
Մասնավորապես, ՋԷԿ-երի արտադրությունը աճել է 43․5%-ով և կազմել 2,031.9 մլն կՎտ ժամ։ ՀԷԿ-երի արտադրությունն աճել է 3․4%-ով և կազմել 1,346.0 մլն կՎտ ժամ։ ՀԱԷԿ արտադրությունը նվազել է 23․8%-ով և կազմել 939.5 մլն կՎտ ժամ։ Հողմային էլեկտրակայանների արտադրությունը աճել է 44․8%-ով և կազմել 0.6 մլն կՎտ ժամ, իսկ արևային էլեկտրակայանների արտադրությունը աճել է 13․8%-ով և կազմել 845.7 մլն կՎտ ժամ։
Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալներում ներառված են նաև էլեկտրաէներգիայի փոխհոսքերի մասով ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի ծավալները (ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին առաքված էլեկտրական էներգիայի ընդհանուր ծավալը՝ 309.7 մլն. կՎտ. ժամ, ինչպես նաև ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից արտադրված և տեղում սպառած (դարձափոխիչային՝ ռեվերսային առևտրային հաշվիչների կողմից չարձանագրված) էլեկտրական էներգիայի ծավալները, մոտարկված հաշվարկներով՝ 196.5 մլն. կՎտ. ժամ` համաձայն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի տվյալների): Ընդ որում, գործող մեթոդաբանության համաձայն ինքնավար արտադրողների կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիայի արժեքային տվյալները չեն ներառվում էլեկտրաէներգիայի արտադրության արժեքային ծավալներում: Նշյալով պայմանավորված՝ ըստ էլեկտրակայանների էլեկտրաէներգիայի արտադրության կառուցվածքն արժեքային և բնեղեն արտահայտությամբ տարբեր է.

Согласно данным, опубликованным Статистическим комитетом РА, в первом полугодии 2026 года в Армении было произведено 5,163.7 млн кВтч электроэнергии. По сравнению с сопоставимым показателем 2025 года зафиксирован рост на 10%.
В частности, производство ТЭС увеличилось на 43.5% и составило 2,031.9 млн кВтч. Производство ГЭС увеличилось на 3.4% и составило 1,346.0 млн кВтч. Производство АЭС снизилось на 23.8% и составило 939.5 млн кВтч. Производство ветровых электростанций увеличилось на 44.8% и составило 0.6 млн кВтч, а производство солнечных электростанций увеличилось на 13.8% и составило 845.7 млн кВтч.
Объемы производства электроэнергии также включают объемы электроэнергии, произведенной автономными производителями в рамках взаимных поставок (общий объем электроэнергии, поставленной автономными производителями в «Электрические сети Армении» составляет 309.7 млн кВтч, а также объемы электроэнергии, произведенной автономными производителями и потребленной на месте (не учтенные коммерческими счетчиками), по приблизительным расчетам составляют 196.5 млн кВтч согласно данным Комиссии по регулированию общественных услуг РА). При этом согласно действующей методологии данные о стоимости электроэнергии, произведенной автономными производителями, не включаются в объемы стоимости производства электроэнергии. В связи с этим структура производства электроэнергии по электростанциям различается по стоимостным и натуральным показателям.