2026թ. հունվար-հուլիս ամիսներին, 2025թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատ, Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է 7.7%-ով: Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հաշվետու ժամանակաշրջանում աճել են արդյունաբերական արտադրանքի, առևտրի շրջանառության, շինարարության և ծառայությունների ծավալները։
Այսպես, հունվար-հուլիսին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 9.5%-ով, շինարարությունն աճել է 25%-ով, առևտրի շրջանառությունն աճել է 0.8%-ով, իսկ բնակչության մատուցված ծառայությունների ծավալն աճել է 13.2%-ով։
Բացարձակ արտահայտությամբ արդյունաբերության համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 1,793,077.8 մլն ՀՀ դրամ, շինարարության ծավալը՝ 369,243.2 մլն ՀՀ դրամ, առևտրի շրջանառությունը՝ 3,769,904.2 մլն ՀՀ դրամ, իսկ ծառայությունների ծավալը՝ 2,593,152.6 մլն ՀՀ դրամ։

В январе-июле 2026 года индекс экономической активности в Армении увеличился на 7.7%
В январе-июле 2026 года, по сравнению с аналогичным периодом 2025 года, индекс экономической активности в Армении увеличился на 7.7%. Об этом сообщает Бизнес 24 со ссылкой на Национальный статистический комитет РА.
Согласно представленным данным, в отчетный период увеличились объемы промышленного производства, товарооборота, строительства и услуг.
Таким образом, в январе-июле объем промышленного производства увеличился на 9.5%, строительство возросло на 25%, товарооборот увеличился на 0.8%, а объем услуг, предоставляемых населению, увеличился на 13.2%.
В абсолютных значениях объем валовой продукции промышленности составил 1,793,077.8 млн драмов, объем строительства — 369,243.2 млн драмов, товарооборот — 3,769,904.2 млн драмов, а объем услуг — 2,593,152.6 млн драмов.