2026թ. հունվար-հուլիսին Հայաստանում արտահանումը աճել է 1.7%-ով
2026թ.-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանի և այլ երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 11,538.2 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2025թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 1.7 %-ով: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հաշվետու ժամանակահատվածում գործընկեր երկրների հետ առևտրային հարաբերություններում ներմուծումը գերազանցել է արտահանումը 3,466.8 մլն ԱՄՆ դոլարով:
Այսպես, 2026թ.-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանն արտահանել է 4,035.7 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք և այլ երկրներից ներմուծել 7,502.5 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք:
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արտահանման անկումը կազմել է 7.9%, իսկ ներմուծման ոլորտում արձանագրված աճը՝ 7.7%։

From January to July 2026, the volume of foreign trade between Armenia and other countries amounted to $11,538.2 million. Compared to the corresponding figure for 2025, there was a growth of 1.7%. This was reported by Business 24 citing the Statistical Committee of the Republic of Armenia.
According to the presented data, during the reporting period, imports exceeded exports by $3,466.8 million.
Thus, in January-July 2026, Armenia exported goods worth $4,035.7 million and imported goods worth $7,502.5 million.
It should be noted that during the reporting months, compared to the same period last year, exports decreased by 7.9%, while imports recorded an increase of 7.7%.