2026թ. հունվար-հուլիսին Հայաստանում արտահանումը աճել է 1.7%-ով
2026թ.-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանի և այլ երկրների միջև արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 11,538.2 մլն ԱՄՆ դոլար։ 2025թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 1.7 %-ով: Այս մասին «Բիզնես 24»-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ հաշվետու ժամանակահատվածում գործընկեր երկրների հետ առևտրային հարաբերություններում ներմուծումը գերազանցել է արտահանումը 3,466.8 մլն ԱՄՆ դոլարով:
Այսպես, 2026թ.-ի հունվար-հուլիսին Հայաստանն արտահանել է 4,035.7 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք և այլ երկրներից ներմուծել 7,502.5 մլն ԱՄՆ դոլարի արտադրանք:
Հարկ է նշել, որ հաշվետու ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արտահանման անկումը կազմել է 7.9%, իսկ ներմուծման ոլորտում արձանագրված աճը՝ 7.7%։

В январе-июле 2026 года объем внешней торговли Армении с другими странами составил 11,538.2 млн долларов США. По сравнению с аналогичным показателем 2025 года зафиксирован рост на 1.7%. Об этом сообщает Бизнес 24 со ссылкой на Национальный статистический комитет РА.
Согласно представленным данным, в отчетный период импорт превысил экспорт на 3,466.8 млн долларов США.
Таким образом, в январе-июле 2026 года Армения экспортировала товаров на 4,035.7 млн долларов США и импортировала товаров на 7,502.5 млн долларов США.
Следует отметить, что в отчетные месяцы по сравнению с аналогичным периодом прошлого года экспорт сократился на 7.9%, а импорт увеличился на 7.7%.