Լուրեր | 2026/08/09 13:01
Ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս կրկնակի տոնի՝ Շինարարի օրվա և Հայաստանի շինարարների միության 30-ամյակի առթիվ։
Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշում շինարարությունը շարունակում է լինել առաջատարը։ 2026թ. առաջին կիսամյակի տվյալներով 2025թ. նույն ամիսների համեմատ այն աճել է 24.5%-ով և կազմել 282.2 մլրդ դրամ։ Ավելացել են նաև շինարարության ոլորտից պետբյուջե վճարված հարկային եկամուտները. 2026թ. 1-ին կիսամյակում կազմել են 126.4 մլրդ դրամ` 2025թ.-ի նույն ամիսների համեմատ աճելով 22%-ով։
Որոշ վատատեսական կանխատեսումները, թե կառուցապատման ոլորտն անկում է ապրելու, վաճառքները պակասելու են, կամ «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» Կառավարության խոշորածավալ այս և այլ ծրագրերը ձախողվելու են, ոչ միայն չարդարացան, այլև փաստացի արդյունքները գերազանցեցին սպասումները։
Պետություն-շինարար համատեղ ջանքերով կյանքի են կոչվել մարզական և առողջապահական կառույցների, ճանապարհների, թունելների, կամուրջների և այլ ենթակառուցվածքների կառուցման ծրագրերը:
Շինարարությունն իրականացնել որակով և սահմանված ժամկետում․ սա է շարունակում լինել գլխավոր պահանջը շինարարներից։
Քաղաքաշինության կոմիտեն էականորեն արագացրել և դյուրացրել է նախագծումից մինչև ավարտական փուլ թույլատվական փաստաթղթերի ստացման գործընթացները։
Գալիք առաջնահերթություններից է լինելու տեխնիկական հսկողության նշաձողի բարձրացումը` թվային համակարգերի կիրառմամբ:

Поздравительное обращение председателя Комитета градостроительства Егиазара Варданяна по случаю Дня строителя:
Тепло поздравляю всех нас с двойным праздником - Днем строителя и 30-летием Союза строителей Армении.
Строительство продолжает оставаться лидером в показателях экономической активности Армении. По данным за первое полугодие 2026 года, строительство выросло на 24,5% по сравнению с теми же месяцами 2025 года и составило 282,2 миллиарда драмов. Также увеличились налоговые поступления в государственный бюджет от строительного сектора: в первом полугодии 2026 года они составили 126,4 миллиарда драмов, увеличившись на 22% по сравнению с теми же месяцами 2025 года.
Некоторые пессимистические прогнозы о том, что строительный сектор будет испытывать спад, продажи уменьшатся, или крупные правительственные программы, такие как «300 школ, 500 детских садов», провалятся, не только не оправдались, но и фактические результаты превзошли ожидания.
Совместными усилиями государства и строителей реализуются программы по строительству спортивных и медицинских объектов, дорог, туннелей, мостов и других инфраструктурных объектов.
Главное требование к строителям - осуществлять строительство качественно и в установленные сроки.
Комитет градостроительства значительно ускорил и упростил процесс получения разрешительных документов от проектирования до завершения.