2026 թվականին Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի ՀՆԱ-ի ռեկորդային 35%-ը
2026 թվականին Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի ՀՆԱ-ի ռեկորդային 35%-ը կամ ավելի քան 70 միլիարդ դոլար։ Այս մասին են վկայում Ուկրաինայի Ազգային բանկի տվյալները։
Այս ցուցանիշը մոտ 30 միլիարդ դոլարով գերազանցում է 2025 թվականի վերջին Ռադայի կողմից ընդունված բյուջեի մասին օրենքով նախատեսված ցուցանիշը (մոտ 42 միլիարդ դոլար)։ Այն ժամանակ բյուջեի դեֆիցիտը գնահատվում էր ՀՆԱ-ի 18.5%-ի չափով։
Դեֆիցիտը ծածկելու համար Ուկրաինան ակնկալում է արտաքին օգնություն, առաջին հերթին՝ Եվրամիության կողմից տրամադրվող 90 միլիարդ եվրոյի վարկը։
Ուկրաինայում ակնկալում են, որ իրավիճակը կբարելավվի 2027 թվականին, սակայն անգամ այդ կանխատեսումները սահմանափակ բնույթ ունեն․ 2027 թվականին բյուջեի դեֆիցիտը կպահպանվի ՀՆԱ-ի 26%-ի մակարդակում կամ կկազմի մոտ 50-60 միլիարդ դոլար։

Ukraine's budget deficit in 2026 will reach a record 35% of GDP
In 2026, Ukraine's budget deficit will reach a record 35% of GDP, exceeding 70 billion dollars. This is indicated by the data from the National Bank of Ukraine.
This figure exceeds by about 30 billion dollars the indicators set by the budget law adopted by the Rada at the end of 2025 (about 42 billion dollars). At that time, the budget deficit was estimated at 18.5% of GDP.
To cover the deficit, Ukraine expects external assistance, primarily a loan of 90 billion euros from the European Union.
In Ukraine, it is anticipated that the situation will improve in 2027, but even those forecasts are limited: in 2027, the budget deficit will remain at 26% of GDP or amount to about 50-60 billion dollars.