2026 թվականին Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի ՀՆԱ-ի ռեկորդային 35%-ը
2026 թվականին Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը կկազմի ՀՆԱ-ի ռեկորդային 35%-ը կամ ավելի քան 70 միլիարդ դոլար։ Այս մասին են վկայում Ուկրաինայի Ազգային բանկի տվյալները։
Այս ցուցանիշը մոտ 30 միլիարդ դոլարով գերազանցում է 2025 թվականի վերջին Ռադայի կողմից ընդունված բյուջեի մասին օրենքով նախատեսված ցուցանիշը (մոտ 42 միլիարդ դոլար)։ Այն ժամանակ բյուջեի դեֆիցիտը գնահատվում էր ՀՆԱ-ի 18.5%-ի չափով։
Դեֆիցիտը ծածկելու համար Ուկրաինան ակնկալում է արտաքին օգնություն, առաջին հերթին՝ Եվրամիության կողմից տրամադրվող 90 միլիարդ եվրոյի վարկը։
Ուկրաինայում ակնկալում են, որ իրավիճակը կբարելավվի 2027 թվականին, սակայն անգամ այդ կանխատեսումները սահմանափակ բնույթ ունեն․ 2027 թվականին բյուջեի դեֆիցիտը կպահպանվի ՀՆԱ-ի 26%-ի մակարդակում կամ կկազմի մոտ 50-60 միլիարդ դոլար։

Дефицит бюджета Украины в 2026 году составит рекордные 35% от ВВП
В 2026 году дефицит бюджета Украины составит рекордные 35% от ВВП, что превышает 70 миллиардов долларов. Об этом свидетельствуют данные Национального банка Украины.
Этот показатель на 30 миллиардов долларов превышает цифры, предусмотренные законом о бюджете, принятом Верховной Радой в конце 2025 года (около 42 миллиардов долларов). Тогда дефицит бюджета оценивался в 18,5% от ВВП.
Для покрытия дефицита Украина рассчитывает на внешнюю помощь, прежде всего, на кредит в размере 90 миллиардов евро от Европейского Союза.
В Украине ожидают, что ситуация улучшится в 2027 году, однако даже эти прогнозы имеют ограниченный характер: в 2027 году дефицит бюджета останется на уровне 26% от ВВП или составит около 50-60 миллиардов долларов.