2026 թվականին լրիվ ոչնչացել է 23 հա աշնանացան
2026թ. բերքի տակ կատարված գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ցանքային տարածությունների համատարած հաշվառման հանրագումարների համաձայն Հայաստանում ցանվել է 70 935 հա գյուղատնտեսական հող։ Այդ մասին հայտնում է Հայաստանի Վիճակագրական կոմիտեն։
Ըստ հրապարակված տվյալների մինչև գարնանացանի ավարտը լրիվ ոչնչացել է 23 հա աշնանացան։ Ընդհանուր 70 935 հա-ից 67 104 հա-ն աշնանացան ցորեն է եղել և ամենաշատը ոչնչացել են Արագածոտնի մարզում՝ 12 հա, Շիրակում և Արմավիրում՝ 4-ական հա ցանքատարածք։
Չբայած պետական աջակցության ծրագրի՝ գարնանացան հացահատիկի դաշտերը կազմել են ընդամենը 2 127 հա, իսկ գարունը՝ 39 192 հա։

В 2026 году полностью уничтожено 23 га озимой пшеницы
Согласно общему учету посевных площадей сельскохозяйственных культур, проведенному под урожай 2026 года, в Армении было засеяно 70 935 га сельскохозяйственных земель. Об этом сообщает Национальный статистический комитет Армении.
Согласно опубликованным данным, до окончания посевов озимых полностью уничтожено 23 га озимой пшеницы. Из общего количества 70 935 га, 67 104 га составила озимая пшеница, и наибольшее количество было уничтожено в Араратской области — 12 га, в Шираке и Армавире — по 4 га.
Кроме того, в рамках государственной программы поддержки посевы яровых зерновых составили всего 2 127 га, а яровые — 39 192 га.