2026 թվականին լրիվ ոչնչացել է 23 հա աշնանացան
2026թ. բերքի տակ կատարված գյուղատնտեսական մշակաբույսերի ցանքային տարածությունների համատարած հաշվառման հանրագումարների համաձայն Հայաստանում ցանվել է 70 935 հա գյուղատնտեսական հող։ Այդ մասին հայտնում է Հայաստանի Վիճակագրական կոմիտեն։
Ըստ հրապարակված տվյալների մինչև գարնանացանի ավարտը լրիվ ոչնչացել է 23 հա աշնանացան։ Ընդհանուր 70 935 հա-ից 67 104 հա-ն աշնանացան ցորեն է եղել և ամենաշատը ոչնչացել են Արագածոտնի մարզում՝ 12 հա, Շիրակում և Արմավիրում՝ 4-ական հա ցանքատարածք։
Չբայած պետական աջակցության ծրագրի՝ գարնանացան հացահատիկի դաշտերը կազմել են ընդամենը 2 127 հա, իսկ գարունը՝ 39 192 հա։

23 hectares of autumn wheat completely destroyed in 2026
According to the comprehensive accounting of agricultural crop sowing areas conducted for the 2026 harvest, 70,935 hectares of agricultural land were sown in Armenia. This is reported by the National Statistical Committee of Armenia.
According to the published data, 23 hectares of autumn wheat were completely destroyed before the end of the spring sowing. Out of the total 70,935 hectares, 67,104 hectares were autumn wheat, with the highest losses occurring in the Aragatsotn region, where 12 hectares were lost, and in Shirak and Armavir, where 4 hectares each were destroyed.
In addition, under the state support program, the sowing of spring grains amounted to only 2,127 hectares, while the spring sowing covered 39,192 hectares.