200 մլն արժողությամբ գույքի օտարումը և փողերի լվացումը՝ 3 անձի դեմ քրեական վարույթ
Քննչական կոմիտեից հաղորդում են, որ ավարտվել է շուրջ 200 մլն արժողությամբ գույքն օտարելու և փողերի լվացմանն օժանդակելու համար 3 անձի մասով նախաքննությունը։
«Քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվում է 7 անձի կողմից ՀՀ սեփականություն հանդիսացած և «Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարան» ՊՈԱԿ-ի օգտագործմանը հանձնված Երևան քաղաքի Պուշկինի փողոցի 38/1 շենքի թիվ 59 հասեցում գտնվող 451.1 քմ մակերեսով հասարակական շինությունն ապօրինի օտարելու, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում կատարելու, դրանց օժանդակելու դեպքերի վերաբերյալ քրեական վարույթը:
Նախաքննության ընթացքում մի խումբ պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանն օժանդակելու մեղադրանքով Ա.Ա.-ի, Գ.Գ.-ի և Ա.Ավ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին:

Следственный комитет сообщает, что завершено расследование в отношении 3 лиц по делу о продаже имущества стоимостью около 200 млн и содействии отмыванию денег.
«В Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного порядка и общественной безопасности Следственного комитета рассматривается уголовное дело о незаконной продаже общественного здания площадью 451,1 кв. м, расположенного по адресу: улица Пушкина, 38/1, 59, которое было передано в пользование Государственному языковедческому университету имени В. Брюсова, и о совершении отмывания денег в особо крупном размере, а также о содействии этим действиям семью лицами, являющимися собственностью Республики Армения.
В ходе расследования уголовного дела в отношении А.А., Г.Г. и А.Ав. по обвинению в злоупотреблении служебными полномочиями или их превышении с предварительным сговором, а также в содействии отмыванию денег в особо крупном размере, дело было направлено с обвинительным заключением прокурору надзора.
Расследование в отношении других лиц продолжается», - говорится в сообщении.
Уведомление. Обвиняемый в преступлении считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.