Հայաստանի իշխանությունների կողմից նախատեսվող ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները կարող են սահմանափակել Հայաստանի քաղաքացիների ընտրական իրավունքները: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
Ըստ Զախարովայի, նոր օրենքը, ըստ որի, քաղաքացիները կարող են մասնակցել ընտրություններին միայն այն դեպքում, եթե նրանք իրականում բնակվում են երկրում վերջին վեց ամիսներին, հակասում է քաղաքացիների հիմնարար իրավունքներին: Նա ընդգծել է, որ նման մոտեցումը կարող է հանգեցնել հայաստանյան դիասպորայի անտեսման:
«Այս օրենքը, կարծես, հակառակ նպատակ է հետապնդում՝ պաշտպանելու քաղաքացիների իրավունքները, իսկ իրականում կարող է հանգեցնել նրանց որոշակի իրավունքների սահմանափակմանը», - նշել է նա:

Захарова раскритиковала подход властей Армении по поводу избирательного ценза оседлости
Предполагаемые изменения в избирательный кодекс Армении могут лишить граждан страны права участвовать в выборах. Об этом на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По словам Захаровой, новые поправки, согласно которым граждане смогут участвовать в голосованиях и референдумах только при условии фактического проживания в стране в течение полугода до дня голосования, противоречат основным правам граждан. Она подчеркнула, что такой подход может привести к игнорированию армянской диаспоры.
«Этот закон, кажется, преследует противоположные цели — защищать права граждан, а на самом деле может привести к ограничению их прав», - отметила она.