Զառիթափում ոսկու կորզման հարստացուցիչ ֆաբրիկա ու պոչամբար կառուցելու ծրագիրը մերժվել է
Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Զառիթափ բնակավայրում ոսկու կորզման հարստացուցիչ ֆաբրիկայի և պոչամբարների կառուցման նախագիծը բացասական եզրակացություն է ստացել: Չնայած Վայքի ավագանին հունիսի 4-ին նախնական համաձայնություն էր տվել գործարանի կառուցմանը, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը «ՋիԷմԷն գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ի հայտը մերժել է գործունեության իրականացմանը խոչընդոտող մի շարք հանգամանքներ վկայակոչելով:
Ինչ էր նախատեսվում Զառիթափում
Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի նախկին ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանն ուզում էր շահագործել Սոֆի-Բինայի և Ազատեկի ոսկի-բազմամետաղների հանքերը, իսկ հումքը վերամշակել տեղում` հարստացուցիչ ֆաբրիկայի միջոցով:
Նրան պատկանող (50% բաժնեմաս) «ՋիԷմԷն գոլդ մայնինգ» ընկերությունն արդեն Սոֆի-Բինայում աշխատանքներ էր տարել, սակայն Ազատեկի հանքավայրի շահագործման թույլտվություն նրան դեռևս չի տրամադրվել:
Ընկերությունը զուգահեռաբար նախատեսել էր Զառիթափ բնակավայրի տարածքում կառուցել և շահագործել ոսկու կորզման հարստացուցիչ ֆաբրիկա և երկու պոչամբար: Դրանք նախատեսված էին Արփա գետի ձախակողմյան վտակ Փշոնքի (Վայք) գետավազանում:
Ֆաբրիկան զբաղեցնելու էր 3 հա տարածք, իսկ պոչամբարները` 9 հա:
Ինչպես է հիմնավորվել պետական փորձաքննական բացասական եզրակացությունը
Ընկերությանը պահանջ էր առաջադրվել` ներկայացնել նաև հարստացուցիչ ֆաբրիկայի կառուցապատման նախագծային լուծումները, սակայն ընկերությունը չի ներկայացրել դրանք:
Պոչամբարների կառուցման նախագիծը չի բխել Կառավարության որոշումից կամ դրա պահանջներից:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը նշել է, որ ընկերությունը չի ներկայացրել նաև ռիսկերի կառավարման մեխանիզմները, ինչի արդյունքում վտանգների նվազեցման և վերահսկման արդյունավետությունը գնահատվել է անորոշ:
Այս բոլոր հիմնավորումներով ընկերության հայտին տրվել է բացասական փորձաքննական պետական եզրակացություն:

Project to Build Gold Processing Plant and Tailings Dump in Zaritap Rejected
The project to build a gold processing plant and tailings dump in the village of Zaritap, located in the Vayots Dzor region, has received a negative conclusion. Despite the preliminary approval from the Vayk city council on June 4, the Ministry of Environment has rejected the application from 'GEM Gold Mining' LLC, citing several obstacles to the implementation of the project.
What was planned in Zaritap
David Sukiasyan, the former head of the Special Investigative Service, intended to exploit the gold and polymetallic deposits of Sofi-Bina and Azatek, processing the raw materials on-site through a processing plant.
The company, which holds 50% of the shares, had already conducted work at Sofi-Bina, but has yet to receive permission for the exploitation of the Azatek deposit.
Additionally, the company planned to build and operate a gold processing plant and two tailings dumps in the area of Zaritap. These were to be located in the river basin of Pshonk, a left tributary of the Arpa River.
The plant would occupy 3 hectares, while the tailings dumps would cover 9 hectares.
How the negative conclusion of the state examination was justified
The company was required to present project solutions for the construction of the processing plant, but it failed to do so.
The project for the construction of the tailings dumps did not comply with government requirements.
The Ministry of Environment indicated that the company also did not present risk management mechanisms, which rendered the assessment of risk reduction and control effectiveness uncertain.