Զառիթափում ոսկու կորզման հարստացուցիչ ֆաբրիկա ու պոչամբար կառուցելու ծրագիրը մերժվել է
Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքի Զառիթափ բնակավայրում ոսկու կորզման հարստացուցիչ ֆաբրիկայի և պոչամբարների կառուցման նախագիծը բացասական եզրակացություն է ստացել: Չնայած Վայքի ավագանին հունիսի 4-ին նախնական համաձայնություն էր տվել գործարանի կառուցմանը, Շրջակա միջավայրի նախարարությունը «ՋիԷմԷն գոլդ մայնինգ» ՍՊԸ-ի հայտը մերժել է գործունեության իրականացմանը խոչընդոտող մի շարք հանգամանքներ վկայակոչելով:
Ինչ էր նախատեսվում Զառիթափում
Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի նախկին ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանն ուզում էր շահագործել Սոֆի-Բինայի և Ազատեկի ոսկի-բազմամետաղների հանքերը, իսկ հումքը վերամշակել տեղում` հարստացուցիչ ֆաբրիկայի միջոցով:
Նրան պատկանող (50% բաժնեմաս) «ՋիԷմԷն գոլդ մայնինգ» ընկերությունն արդեն Սոֆի-Բինայում աշխատանքներ էր տարել, սակայն Ազատեկի հանքավայրի շահագործման թույլտվություն նրան դեռևս չի տրամադրվել:
Ընկերությունը զուգահեռաբար նախատեսել էր Զառիթափ բնակավայրի տարածքում կառուցել և շահագործել ոսկու կորզման հարստացուցիչ ֆաբրիկա և երկու պոչամբար: Դրանք նախատեսված էին Արփա գետի ձախակողմյան վտակ Փշոնքի (Վայք) գետավազանում:
Ֆաբրիկան զբաղեցնելու էր 3 հա տարածք, իսկ պոչամբարները` 9 հա:
Ինչպես է հիմնավորվել պետական փորձաքննական բացասական եզրակացությունը
Ընկերությանը պահանջ էր առաջադրվել` ներկայացնել նաև հարստացուցիչ ֆաբրիկայի կառուցապատման նախագծային լուծումները, սակայն ընկերությունը չի ներկայացրել դրանք:
Պոչամբարների կառուցման նախագիծը չի բխել Կառավարության որոշումից կամ դրա պահանջներից:
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը նշել է, որ ընկերությունը չի ներկայացրել նաև ռիսկերի կառավարման մեխանիզմները, ինչի արդյունքում վտանգների նվազեցման և վերահսկման արդյունավետությունը գնահատվել է անորոշ:
Այս բոլոր հիմնավորումներով ընկերության հայտին տրվել է բացասական փորձաքննական պետական եզրակացություն:

В Заритапе отклонен проект по строительству завода по обогащению золота и хвостохранилища
В Заритапе, в общине Вайк, отклонен проект по строительству завода по обогащению золота и хвостохранилищ. Несмотря на то, что 4 июня городской совет Вайка дал предварительное согласие на строительство завода, Министерство окружающей среды отклонило заявку компании «ДжиЭмЭн голд майнинг» по ряду обстоятельств, препятствующих осуществлению деятельности.
Что планировалось в Заритапе
Бывший руководитель Специальной следственной службы Давид Сукиасян хотел эксплуатировать золотые и полиметаллические месторождения Софи-Бина и Азатек, перерабатывая сырье на месте с помощью обогатительного завода.
Компания «ДжиЭмЭн голд майнинг», которой принадлежит 50% акций, уже проводила работы на Софи-Бине, однако разрешение на эксплуатацию месторождения Азатек ей еще не выдано.
Компания также планировала построить и эксплуатировать обогатительный завод и два хвостохранилища на территории Заритапа. Они должны были быть расположены на левом притоке реки Арпа, Пшонке (Вайк).
Завод занимал бы 3 гектара, а хвостохранища - 9 гектаров.
Как обосновали отрицательное заключение государственной экспертизы
Компании было предложено представить проектные решения для строительства обогатительного завода, однако она этого не сделала.
Проект строительства хвостохранищ не соответствовал требованиям правительства.
Министерство окружающей среды отметило, что компания не представила также механизмы управления рисками, что сделало оценку эффективности снижения и контроля рисков неопределенной.