ԵՐԵՎԱՆ, 30 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Յապոնական իենան արժեզրկվել է մինչև 162 իենա մեկ դոլարի համար, այսպիսով հասնելով 40 տարվա նվազագույնի, ինչի մասին տեղեկացնում են առևտրի տվյալները: Իենան մեկ անգամ հասել է 162.4-ի, ինչը ամենացածր մակարդակն է 1986 թվականի դեկտեմբերից ի վեր, և այս տարվա սկզբից ի վեր իենան արդեն կորցրել է ավելի քան 3%, հայտնում է Frank Media.
Վալյուտայի արժեզրկման պատճառներից մեկը Իրանում տեղի ունեցող պատերազմն է, որը հանգեցրել է նավթի գների աճին, ինչպես նաև մտահոգությունները, որ Յապոնիայի բանկը հետ է մնում այլ կենտրոնական բանկերից՝ ինֆլյացիայի դեմ պայքարում: Յապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Մինորու Կիհարան հայտարարել է, որ իշխանությունները պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ ձեռնարկել, սակայն նոր նվազագույնը նորից առաջացրել է խոսակցություններ հնարավոր վալյուտային միջամտության մասին, հաղորդում է Financial Times:
MUFG-ի ավագ վալյուտային վերլուծաբան Լի Հարդմանը նշել է, որ էներգետիկ ապրանքների գների աճը ճնշում է իենայի վրա, իսկ ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգի «հավաքական դիրքը» բարձրացնում է դոլարը: Ավելին, Տոկիոյի բորսայում Նիկկեյ 225 ինդեքսը այս տարվա սկզբից արդեն գերազանցել է 72,000 կետ՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների բաժնետոմսերի նկատմամբ օտարերկրյա ներդրումների աճի ֆոնին, ինչը ևս ճնշում է գործադրում արժույթի վրա:
Յապոնիայի բանկը հունիսի կեսերին բարձրացրել է տոկոսադրույքը մոտ 1 տոկոս, ինչը առավելագույնն է 1995 թվականից ի վեր, մինչդեռ ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգը պահում է 3.5-3.75 տոկոս տիրույթում: Columbia Threadneedle-ի պորտֆելային կառավարիչ Էդ Ալ-Հուսեյնին նշել է, որ Յապոնիայի դրամավարկային քաղաքականությունը շատ տարբեր է ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի քաղաքականություններից, ուստի իենայի թույլացումը հավանաբար կշարունակվի:

ЕРЕВАН, 30 июня. /АРКА/. Иена ослабла до отметки 162 иены за доллар, обновив почти сорокалетний минимум, свидетельствуют данные торгов. В моменте японская валюта опускалась до 162,4 за доллар – это самый низкий уровень с декабря 1986 года, и с начала года иена потеряла уже более 3%, сообщает Frank Media.
Давление на валюту усилилось из-за войны в Иране, спровоцировавшей рост цен на нефть, и опасений, что Банк Японии отстает от других центробанков в борьбе с инфляцией. Генеральный секретарь кабинета министров Минору Кихара заявил, что власти готовы предпринять действия при необходимости, однако новый минимум вновь породил слухи о возможной валютной интервенции, сообщает Financial Times.
По словам старшего валютного аналитика MUFG Ли Хардмана, скачок цен на энергоносители давит на иену, а «ястребиная позиция» ФРС подталкивает доллар вверх. Дополнительным фактором стало ралли на токийской бирже – индекс Nikkei 225 с начала года превысил 72 000 пунктов на фоне притока иностранных инвестиций в акции технологических компаний, что также создало давление на курс.
Банк Японии в середине июня поднял ставку до уровня около одного процента – максимума с 1995 года, тогда как ФРС удерживает диапазон от 3,5 до 3,75 процента. Портфельный управляющий Columbia Threadneedle Эд Аль-Хуссейни отметил, что монетарная политика Японии сильно расходится с политикой США и Европы, поэтому слабость иены, вероятно, сохранится.