ԵՐԵՎԱՆ, 30 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. Յապոնական իենան արժեզրկվել է մինչև 162 իենա մեկ դոլարի համար, այսպիսով հասնելով 40 տարվա նվազագույնի, ինչի մասին տեղեկացնում են առևտրի տվյալները: Իենան մեկ անգամ հասել է 162.4-ի, ինչը ամենացածր մակարդակն է 1986 թվականի դեկտեմբերից ի վեր, և այս տարվա սկզբից ի վեր իենան արդեն կորցրել է ավելի քան 3%, հայտնում է Frank Media.
Վալյուտայի արժեզրկման պատճառներից մեկը Իրանում տեղի ունեցող պատերազմն է, որը հանգեցրել է նավթի գների աճին, ինչպես նաև մտահոգությունները, որ Յապոնիայի բանկը հետ է մնում այլ կենտրոնական բանկերից՝ ինֆլյացիայի դեմ պայքարում: Յապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Մինորու Կիհարան հայտարարել է, որ իշխանությունները պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ ձեռնարկել, սակայն նոր նվազագույնը նորից առաջացրել է խոսակցություններ հնարավոր վալյուտային միջամտության մասին, հաղորդում է Financial Times:
MUFG-ի ավագ վալյուտային վերլուծաբան Լի Հարդմանը նշել է, որ էներգետիկ ապրանքների գների աճը ճնշում է իենայի վրա, իսկ ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգի «հավաքական դիրքը» բարձրացնում է դոլարը: Ավելին, Տոկիոյի բորսայում Նիկկեյ 225 ինդեքսը այս տարվա սկզբից արդեն գերազանցել է 72,000 կետ՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների բաժնետոմսերի նկատմամբ օտարերկրյա ներդրումների աճի ֆոնին, ինչը ևս ճնշում է գործադրում արժույթի վրա:
Յապոնիայի բանկը հունիսի կեսերին բարձրացրել է տոկոսադրույքը մոտ 1 տոկոս, ինչը առավելագույնն է 1995 թվականից ի վեր, մինչդեռ ԱՄՆ-ի Դաշնային պահուստային համակարգը պահում է 3.5-3.75 տոկոս տիրույթում: Columbia Threadneedle-ի պորտֆելային կառավարիչ Էդ Ալ-Հուսեյնին նշել է, որ Յապոնիայի դրամավարկային քաղաքականությունը շատ տարբեր է ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի քաղաքականություններից, ուստի իենայի թույլացումը հավանաբար կշարունակվի:

Japanese Yen Falls to Lowest Level in Nearly Forty Years
YEREVAN, June 30. /ARKA/. The Japanese yen has weakened to 162 yen per dollar, hitting a nearly forty-year low, according to trading data. At one point, the Japanese currency fell to 162.4 per dollar – the lowest level since December 1986, and since the beginning of the year, the yen has already lost more than 3%, reports Frank Media.
The pressure on the currency has intensified due to the war in Iran, which has driven up oil prices, and concerns that the Bank of Japan is lagging behind other central banks in fighting inflation. Chief Cabinet Secretary Minoru Kihara stated that the authorities are ready to take action if necessary, but the new low has again sparked rumors of a possible currency intervention, according to the Financial Times.
According to MUFG senior currency analyst Lee Hardman, the spike in energy prices is putting pressure on the yen, while the Fed's “hawkish stance” is pushing the dollar higher. An additional factor has been the rally on the Tokyo Stock Exchange – the Nikkei 225 index has exceeded 72,000 points this year amid an influx of foreign investment in technology company stocks, which has also created pressure on the exchange rate.
The Bank of Japan raised its rate to around one percent in mid-June – the highest since 1995, while the Fed maintains a range of 3.5 to 3.75 percent. Columbia Threadneedle portfolio manager Ed Al-Husseini noted that Japan's monetary policy diverges significantly from that of the US and Europe, so the weakness of the yen is likely to persist.