ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆինանսական աջակցությամբ Newmag հրատարակչությունը ընթերցողների ուշադրությանն է ներկայացրել Ալեքսանդր Դյումայի «Երեք հրացանակիրները» վեպի նոր հայերեն հրատարակությունը։ Գրքի շնորհանդեսը կայացավ Newmag Summerfest 2026 գրքի փառատոնի շրջանակում։
Հրատարակության առանձնահատկությունն այն է, որ վեպն առաջին անգամ է թարգմանվել հայերեն անմիջապես ֆրանսերեն բնագրից։ Սա հնարավորություն է տվել առավելագույն ճշգրտությամբ պահպանել հեղինակի լեզվի ոճային առանձնահատկությունները, ստեղծագործության գեղարվեստական ինքնատիպությունն ու գաղափարական ամբողջականությունը՝ հայ ընթերցողին ներկայացնելով վեպը հնարավորինս մոտ բնագրին։
«Աջակցելով մշակույթի, կրթության և ընթերցանության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին՝ Բանկը շարունակում է իր ներդրումն ունենալ այնպիսի ծրագրերի իրականացման գործում, որոնք նպաստում են համաշխարհային գրական ժառանգության պահպանմանն ու հանրահռչակմանը հայ ընթերցողների շրջանում»,- նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը:
«Դյումայի ոճն առանձնանում է իր արտահայտչականությամբ, վառ գեղարվեստական պատկերավորմամբ և նուրբ հումորով։ Նոր թարգմանության ընթացքում մեր գլխավոր նպատակը հենց այդ առանձնահատկությունների պահպանումն էր, որպեսզի հայ ընթերցողը հնարավորություն ունենա վեպը զգալ և ընկալել այնպես, ինչպես դա կանխամտածվել է հեղինակի կողմից։ Շնորհակալություն ենք հայտնում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին այս կարևոր նախագծին ցուցաբերած աջակցության և համաշխարհային գրականության լավագույն ստեղծագործությունները մայրենի լեզվով հրատարակելու գործում ունեցած արժեքավոր ներդրման համար»,- նշել է Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
«Երեք հրացանակիրները» վեպի նոր հայերեն հրատարակությունը շուտով հասանելի կլինի հանրապետության բոլոր հայտնի գրախանութներում։
Ծանոթագրություն։
Վեպի ֆրանսերեն բնագրում դ’Արտանյանն իրեն համեմատում է «հայազգի դոն Հաբեթի» (don Japhet l’Arménien) հետ, որը ֆրանսիական գրականությունում հայտնի է որպես պարծենկոտ և ինքնագովեստով աչքի ընկնող կերպար։ Այս գրական ակնարկը, որը բացակայում է վեպի ռուսերեն թարգմանության մեջ, բացահայտվել է թարգմանիչ Սամվել Գասպարյանի կատարած հետազոտական աշխատանքների արդյունքում։

VTB Armenia Bank Sponsors Armenian Edition of "The Three Musketeers"
With financial support from VTB Armenia Bank, Newmag Publishing has presented a new Armenian edition of Alexandre Dumas' "The Three Musketeers." The book launch took place at the Newmag Summerfest 2026 book festival.
The unique feature of this edition is that the novel has been translated into Armenian for the first time directly from the original French text. This has allowed for the preservation of the author's stylistic nuances, the artistic uniqueness of the work, and its ideological integrity, presenting the novel to Armenian readers as closely as possible to the original.
“By supporting initiatives aimed at the development of culture, education, and reading, the Bank continues to contribute to the implementation of programs that promote the preservation and popularization of world literary heritage among Armenian readers,” said the General Director - Chairman of the Management Board of VTB Armenia Ara Avagyan.
“Dumas' style is characterized by its expressiveness, vivid artistic imagery, and subtle humor. During the new translation, our main goal was to preserve these features so that Armenian readers could experience and perceive the novel as it was intended by the author. We thank VTB Armenia Bank for its support of this important project and its valuable contribution to publishing the best works of world literature in the native language,” noted the director of Newmag Publishing Artak Aleksanyan.
The new Armenian edition of "The Three Musketeers" will soon be available in all well-known bookstores across the republic.
Note.
In the French original of the novel, d'Artagnan compares himself to the “Armenian Don Japhet” (don Japhet l’Arménien), who is known in French literature as a boastful and self-congratulatory character. This literary note, which is absent in the Russian translation of the novel, was revealed through the research work of translator Samvel Gasparyan.