ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆինանսական աջակցությամբ Newmag հրատարակչությունը ընթերցողների ուշադրությանն է ներկայացրել Ալեքսանդր Դյումայի «Երեք հրացանակիրները» վեպի նոր հայերեն հրատարակությունը։ Գրքի շնորհանդեսը կայացավ Newmag Summerfest 2026 գրքի փառատոնի շրջանակում։
Հրատարակության առանձնահատկությունն այն է, որ վեպն առաջին անգամ է թարգմանվել հայերեն անմիջապես ֆրանսերեն բնագրից։ Սա հնարավորություն է տվել առավելագույն ճշգրտությամբ պահպանել հեղինակի լեզվի ոճային առանձնահատկությունները, ստեղծագործության գեղարվեստական ինքնատիպությունն ու գաղափարական ամբողջականությունը՝ հայ ընթերցողին ներկայացնելով վեպը հնարավորինս մոտ բնագրին։
«Աջակցելով մշակույթի, կրթության և ընթերցանության զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններին՝ Բանկը շարունակում է իր ներդրումն ունենալ այնպիսի ծրագրերի իրականացման գործում, որոնք նպաստում են համաշխարհային գրական ժառանգության պահպանմանն ու հանրահռչակմանը հայ ընթերցողների շրջանում»,- նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն - Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը:
«Դյումայի ոճն առանձնանում է իր արտահայտչականությամբ, վառ գեղարվեստական պատկերավորմամբ և նուրբ հումորով։ Նոր թարգմանության ընթացքում մեր գլխավոր նպատակը հենց այդ առանձնահատկությունների պահպանումն էր, որպեսզի հայ ընթերցողը հնարավորություն ունենա վեպը զգալ և ընկալել այնպես, ինչպես դա կանխամտածվել է հեղինակի կողմից։ Շնորհակալություն ենք հայտնում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկին այս կարևոր նախագծին ցուցաբերած աջակցության և համաշխարհային գրականության լավագույն ստեղծագործությունները մայրենի լեզվով հրատարակելու գործում ունեցած արժեքավոր ներդրման համար»,- նշել է Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։
«Երեք հրացանակիրները» վեպի նոր հայերեն հրատարակությունը շուտով հասանելի կլինի հանրապետության բոլոր հայտնի գրախանութներում։
Ծանոթագրություն։
Վեպի ֆրանսերեն բնագրում դ’Արտանյանն իրեն համեմատում է «հայազգի դոն Հաբեթի» (don Japhet l’Arménien) հետ, որը ֆրանսիական գրականությունում հայտնի է որպես պարծենկոտ և ինքնագովեստով աչքի ընկնող կերպար։ Այս գրական ակնարկը, որը բացակայում է վեպի ռուսերեն թարգմանության մեջ, բացահայտվել է թարգմանիչ Սամվել Գասպարյանի կատարած հետազոտական աշխատանքների արդյունքում։

ВТБ-Армения Банк стал спонсором армянского издания "Трех мушкетеров"
Банк ВТБ-Армения при финансовой поддержке издательства Newmag представил новое армянское издание романа Александра Дюма «Три мушкетера». Презентация книги прошла в рамках книжного фестиваля Newmag Summerfest 2026.
Особенностью издания является то, что роман впервые переведен на армянский язык непосредственно с французского оригинала. Это позволило максимально точно сохранить стилистические особенности языка автора, художественную самобытность произведения и его идеологическую целостность, представив роман армянскому читателю как можно ближе к оригиналу.
«Поддерживая инициативы, направленные на развитие культуры, образования и чтения, Банк продолжает вносить свой вклад в реализацию таких программ, которые способствуют сохранению и популяризации мирового литературного наследия среди армянских читателей», - отметил Генеральный директор - Председатель Правления ВТБ-Армения Ара Авакян.
«Стиль Дюма отличается выразительностью, яркими художественными образами и тонким юмором. В ходе нового перевода нашей главной целью было сохранить именно эти особенности, чтобы армянский читатель мог почувствовать и воспринять роман так, как это задумал автор. Мы благодарим Банк ВТБ-Армения за поддержку этого важного проекта и ценное участие в издании лучших произведений мировой литературы на родном языке», - отметил директор издательства Newmag Артак Александряна.
Новое армянское издание романа «Три мушкетера» вскоре будет доступно во всех известных книжных магазинах республики.
Примечание.
Во французском оригинале романа д’Артаньян сравнивает себя с «армянским доном Хабетом» (don Japhet l’Arménien), который в французской литературе известен как хвастливый и самодовольный персонаж. Этот литературный комментарий, отсутствующий в русском переводе романа, был выявлен в ходе исследовательской работы переводчика Самвела Гаспаряна.