ՎՏԲ (Հայաստան) աջակցել է Ա. Դյումայի «Երեք мушкетեր» հանրահայտ վեպի հայերեն հրատարակությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. ՎՏԲ (Հայաստան) բանկի ֆինանսական աջակցությամբ Newmag հրատարակչությունը ներկայացրել է Ա. Դյումայի «Երեք мушкетեր» վեպի նոր հրատարակությունը: Նոր հրատարակության շնորհանդեսը տեղի ունեցավ Newmag Summerfest 2026 գրքի փառատոնի շրջանակներում, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Այս հրատարակության յուրահատկությունը կայանում է նրանում, որ վեպը առաջին անգամ թարգմանվել է հայերեն լեզվով անմիջապես ֆրանսիական բնօրինակից: Սա հնարավորություն է տվել առավելագույնս ճշգրիտ փոխանցել հեղինակային ոճը, գեղարվեստական յուրահատկությունը և մեծ ֆրանսիացի գրողի մտադրությունը, ծանոթացնելով երիտասարդ ընթերցողներին վեպին հնարավորինս մոտ բնօրինակին:
«Կուլտուրայի, կրթության և ընթերցանության զարգացման ուղղված նախագծերին աջակցելով, Բանկը շարունակաբար ներդրում է կատարում այն նախաձեռնությունների իրականացմանը, որոնք նպաստում են համաշխարհային գրական ժառանգության պահպանմանը և հանրահռչակմանը հայկական ընթերցողների շրջանում»,- մեկնաբանել է ՎՏԲ (Հայաստան) բանկի գլխավոր տնօրեն՝ տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը:
«Դյումայի ոճը առանձնանում է հատուկ արտահայտչականությամբ, պայծառ գույներով և նուրբ հումորով: Մենք հենց սա փորձել ենք պահպանել նոր թարգմանությունում, որպեսզի հայ ընթերցողն զգա վեպը հենց այնպես, ինչպես այն մտադրել է հեղինակն: Շնորհակալություն ենք հայտնում ՎՏԲ (Հայաստան) բանկին այս մեծածավալ նախագծին աջակցելու և աշխարհահռչակ գրականության ստեղծագործությունները մայրենի լեզվով հրատարակելու համար»,- նշել է Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը:
«Երեք мушкетեր» վեպի նոր հրատարակությունը շուտով կհայտնվի երկրի բոլոր առաջատար գրախանութներում:
Նշում. վեպի բնօրինակում դ’Արտանյանը իրեն համեմատում է «դոն Իաֆետ Արմենացու» հետ՝ հայտնի կերպար, որը հայտնի է ֆրանսիական գրականության մեջ որպես պարծենալու և ֆանֆարոնի կերպար: Այս հղումը, որը բացակայում է ռուսերեն թարգմանությունում, հայտնաբերվել է թարգմանող Սամվել Գասպարյանի հետազոտական աշխատանքի շնորհիվ:

ЕРЕВАН, 30 июня. /АРКА/. При финансовой поддержке ВТБ (Армения) издательство Newmag представило читателям новое издание романа Александра Дюма «Три мушкетера». Презентация нового издания состоялась в рамках книжного фестиваля Newmag Summerfest 2026, сообщает пресс-служба банка.
Уникальность нового издания книги заключается в том, что впервые роман был переведен на армянский язык непосредственно с французского оригинала. Это позволило максимально точно передать авторский стиль, художественное своеобразие произведения и замысел великого французского писателя, познакомив юных читателей с романом в максимально близком к оригиналу виде.
«Поддерживая проекты, направленные на развитие культуры, образования и чтения, Банк продолжает вносить вклад в реализацию инициатив, способствующих сохранению и популяризации мирового литературного наследия среди армянских читателей», — прокомментировал генеральный директор — председатель директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
«Стиль Дюма отличается особой выразительностью, ярким колоритом и тонким юмором. Именно это мы стремились сохранить в новом переводе, чтобы армянский читатель смог почувствовать роман таким, каким его задумал автор. Благодарим Банк ВТБ (Армения) за поддержку этого масштабного проекта и вклад в издание произведений мировой литературы на родном языке», — отметил директор издательства Newmag Артак Алексанян.
Новое издание романа «Три мушкетера» вскоре появится во всех ведущих книжных магазинах страны.
Примечание: в оригинале романа д’Артаньян сравнивает себя с «доном Иафетом Армянским» — известным во французской литературе образом хвастуна и фанфарона. Эта отсылка, отсутствующая в русском переводе, была выявлена благодаря исследовательской работе переводчика Самвела Гаспаряна.