Թուրքիան ակնկալում է ԵՄ-ից օբյեկտիվ վերաբերմունք
Անկարան ակնկալում է, որ Եվրամիությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կզարգացնի օբյեկտիվ չափանիշների հիման վրա և առանց խտրական մոտեցումների։ Այդ մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը՝ եվրոպական դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալլասի և եվրահանձնակատարների հետ բանակցություններից հետո։
«Մենք այսօր մեր երկրում ընդունել ենք ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ տիկին Կայա Կալլասին, ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Մարտա Կոսին և ներքին գործերի ու միգրացիայի հարցերով եվրահանձնակատար Մագնուս Բրուններին։ ԵՄ անդամակցությունը մեր երկրի համար շարունակում է մնալ ռազմավարական նպատակ։ Մենք պատրաստ ենք այս ընկալման հիման վրա զարգացնել մեր հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։ Ակնկալում ենք, որ ԵՄ-ն նույնպես Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կխթանի օբյեկտիվ չափանիշների և արժանիքների հիման վրա և առանց որևէ խտրականության»,- գրել է Ֆիդանը X-ում։
Նա հույս է հայտնել, որ «Եվրահանձնաժողովի երեք կարևոր անդամների համատեղ այցը կարևոր քայլ կդառնա Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունները ցանկալի մակարդակի հասցնելու ճանապարհին»։
Շփումների շրջանակում կողմերը «գնահատել են ընթացիկ տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրների վիճակը, առաջին հերթին՝ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը և ռուս-ուկրաինական» հակամարտությունը։

Turkey Expects Objective Treatment from EU
Ankara expects the European Union to develop relations with Turkey based on objective criteria and without discriminatory approaches. This was stated by Foreign Minister Hakan Fidan after negotiations with the head of the European diplomatic service, Kaja Kallas, and the European commissioners.
“Today we hosted the high representative of the EU for foreign affairs and security policy, Ms. Kaja Kallas, the commissioner for enlargement, Marta Koss, and the commissioner for home affairs and migration, Magnus Brunner. EU membership remains a strategic goal for our country. We are ready to develop our relations with the EU on this basis. We expect that the EU will also promote relations with Turkey based on objective criteria and values, and without any discrimination,” Fidan wrote on X.
He expressed hope that “the joint visit of three key members of the European Commission will be an important step towards bringing Turkey-EU relations to the desired level.”
During the discussions, the parties “assessed the current state of regional and global issues, primarily the situation in the Middle East and the Russia-Ukraine conflict.”