Թուրքիան ակնկալում է ԵՄ-ից օբյեկտիվ վերաբերմունք
Անկարան ակնկալում է, որ Եվրամիությունը Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կզարգացնի օբյեկտիվ չափանիշների հիման վրա և առանց խտրական մոտեցումների։ Այդ մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը՝ եվրոպական դիվանագիտական ծառայության ղեկավար Կայա Կալլասի և եվրահանձնակատարների հետ բանակցություններից հետո։
«Մենք այսօր մեր երկրում ընդունել ենք ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ տիկին Կայա Կալլասին, ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Մարտա Կոսին և ներքին գործերի ու միգրացիայի հարցերով եվրահանձնակատար Մագնուս Բրուններին։ ԵՄ անդամակցությունը մեր երկրի համար շարունակում է մնալ ռազմավարական նպատակ։ Մենք պատրաստ ենք այս ընկալման հիման վրա զարգացնել մեր հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ։ Ակնկալում ենք, որ ԵՄ-ն նույնպես Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կխթանի օբյեկտիվ չափանիշների և արժանիքների հիման վրա և առանց որևէ խտրականության»,- գրել է Ֆիդանը X-ում։
Նա հույս է հայտնել, որ «Եվրահանձնաժողովի երեք կարևոր անդամների համատեղ այցը կարևոր քայլ կդառնա Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև հարաբերությունները ցանկալի մակարդակի հասցնելու ճանապարհին»։
Շփումների շրջանակում կողմերը «գնահատել են ընթացիկ տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրների վիճակը, առաջին հերթին՝ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակը և ռուս-ուկրաինական» հակամարտությունը։

Анкара ожидает, что Европейский Союз будет развивать отношения с Турцией на основе объективных критериев и без дискриминационного подхода. Об этом заявил министр иностранных дел Хакан Фидан после переговоров с руководителем европейской дипломатической службы Кайей Каллас и еврокомиссарами.
«Сегодня мы приняли в нашей стране высокопрофильного представителя ЕС по внешним делам и политике безопасности госпожу Кайю Каллас, комиссара по вопросам расширения Марта Косса и комиссара по внутренним делам и миграции Магнуса Брунна. Членство в ЕС остается стратегической целью для нашей страны. Мы готовы развивать наши отношения с ЕС на этой основе. Мы ожидаем, что ЕС также будет продвигать отношения с Турцией на основе объективных критериев и ценностей и без какой-либо дискриминации», - написал Фидан в X.
Он выразил надежду, что «совместный визит трех ключевых членов Европейской комиссии станет важным шагом на пути к достижению желаемого уровня отношений между Турцией и ЕС».
В рамках общения стороны «оценили текущее состояние региональных и глобальных проблем, в первую очередь ситуацию на Ближнем Востоке и российско-украинский конфликт».