TRIPP նախագիծը Հայաստանում կարող է շահել Ռուսաստանի մասնակցությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. TRIPP նախագիծը Հայաստանում կանցնի այն տարածքով, որտեղ ծառայություն են իրականացնում ռուս սահմանապահները՝ համագործակցելով հայկական գործընկերների հետ, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը RTVI-ին տված հարցազրույցում:
«Այնպես թե այնպես, Ռուսաստանի կարծիքը պետք է հաշվի առնվի, Եվրասիական տնտեսական միության կարծիքը նույնպես պետք է հաշվի առնվի: Այդ պատճառով մենք կարծում ենք, որ ռուսական մասնակցությունից նախագիծը միայն շահելու է», - ասել է նա:
Գալուզինի խոսքով, ճանապարհը, «հավանաբար», պետք է կառուցվի ռուսական լայնքով՝ Ադրբեջանի հետ կապ ապահովելու համար:
Նա նաև նշել է, որ հայկական երկաթուղիները գտնվում են «Հարավային Կովկասի երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության կառավարման տակ, որը ՌԴ երկաթուղու դուստր ձեռնարկություն է:
«Հայաստանի տարածքով անցնող տրանսիտը, ի դեպ, Եվրասիական տնտեսական միության հարցի առնչությամբ, պետք է իրականացվի Եվրասիական տնտեսական միության նորմերի և կանոնների համաձայն, որի անդամակցությունից Հայաստանը, ինչպես հայտարարում է, դուրս գալու ցանկություն չունի», - հայտարարել է Գալուզինը:
Հայաստանի արտգործնախարարությունը հունիսի 4-ին հայտնել է, որ Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրել են TRIPP-ի շրջանակային փաստաթուղթ, որը նախաստորագրվել է մայիսի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի Երևան այցի ընթացքում:
Նախկինում ԱՄՆ միջազգային ֆինանսական զարգացման կորպորացիայի վարչությունը հաստատել է TRIPP Development Company-ի ստեղծումը՝ ԱՄՆ և Հայաստանի համատեղ ձեռնարկություն: Այս ընկերությունը նախատեսված է աջակցել առևտուրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը Կովկասի տարածաշրջանում, ինչպես նաև ընդլայնել միջազգային, միջպետական և ներքին տրանսպորտային կապերը:
Հայաստանի իշխանությունները նախկինում հայտարարել էին, որ TRIPP Development Company-ն կստանա նախագծի իրականացման սկզբնական իրավունք 49 տարվա ժամկետով: Նպատակն է, որ ԱՄՆ-ին առաջարկվի 74% բաժնետոմսեր, մինչդեռ Հայաստանի համար կմնա 26%: Եթե համաձայնագիրը երկարաձգվի ևս 50 տարով, բաժնետոմսերի հարաբերակցությունը նախատեսվում է փոխել:

ЕРЕВАН, 30 июня. /АРКА/. Проект TRIPP в Армении проходил бы через зону, где службу несут российские пограничники совместно с армянскими коллегами, заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин в интервью RTVI.
«Так или иначе, мнение России необходимо будет учитывать, мнение Евразийского экономического союза необходимо будет учитывать. Так что мы считаем, что от российского участия проект бы только выиграл», — сказал он.
По словам Галузина, дорогу, «судя по всему», придется прокладывать по ширине российской колеи для обеспечения связи с Азербайджаном.
Он также отметил, что армянские железные дороги находятся под управлением ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога», дочернего предприятия РЖД.
«Транзит через Армению — кстати, к вопросу о Евразийском экономическом союзе — должен осуществляться в соответствии с нормами и правилами Евразийского экономического союза, из которого Армения, как она заявляет, не хочет выходить», — заявил Галузин.
МИД Армении сообщил 4 июня о подписании Арменией и США рамочного документа по TRIPP, парафированного 26 мая в ходе визита госсекретаря США в Ереван.
Ранее Совет директоров Международной финансовой корпорации развития США одобрил создание TRIPP Development Company — совместного предприятия США и Армении. Компания призвана поддержать торговлю, транспорт и экономическое развитие в кавказском регионе, а также расширить международную, межгосударственную и внутригосударственную транспортную связанность.
Власти Армении ранее заявляли, что TRIPP Development Company получит первоначальное право на реализацию проекта сроком на 49 лет. Планируется предложить США 74% акций СП, при этом за Арменией сохранится 26%. В случае продления соглашения еще на 50 лет соотношение долей предполагается изменить.