TRIPP-ը կգործի ԵԱՏՄ կարգավորումներին համապատասխան՝ ՀՀ փոխարտգործնախարար
Երևան, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ փոխարտգործնախարար Մնացական Սահակյանը մեկնաբանել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միհայիլ Գալուզինի հայտարարությունը, ըստ որի՝ ռուսական մասնակցությունը TRIPP նախագծին միայն օգուտ կբերի:
«Այս պահին TRIPP-ը իրականացվում է Հայաստան–ԱՄՆ ձևաչափով, համաձայնագիրը ստորագրված է, և այն գտնվում է իրականացման փուլում», - ընդգծել է նա:
Սահակյանը հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՏՄ անդամ է, և փոխադրումների կանոնները կարգավորվում են Եվրասիական տնտեսական միության նորմերով:
«Այդ պատճառով մենք այստեղ խնդիր չենք տեսնում», - նշել է նա:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հայտնել են, որ հունիսի 4-ին Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրել են TRIPP-ի շրջանակային համաձայնագիրը, որը նախօրոք ստորագրվել էր մայիսի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի այցի ընթացքում:
TRIPP Development Company-ն նախատեսված է աջակցել առևտուրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը Կովկասում, ինչպես նաև ընդլայնել միջազգային, միջպետական և ներքին տրանսպորտային կապերը:

Ереван, 1 июля. /АРКА/. Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян прокомментировал заявление замглавы МИД РФ Михаила Галузина о том, что от российского участия проект TRIPP только бы выиграл:
«На данный момент TRIPP реализуется в формате Армения–США, соглашение подписано, и оно находится на стадии реализации», - подчеркнул он:
Сафарян добавил, что в настоящее время Республика Армения является членом ЕАЭС, и правила транзита регулируются нормами Евразийского экономического союза:
«Таможенное регулирование ЕАЭС осуществляется нашими таможенными органами, поэтому мы не видим здесь никакой проблемы», - ответил он:
В МИД РА сообщили 4 июня о подписании Арменией и США рамочного по TRIPP, парафированного 26 мая в рамках визита госсекретаря США в Ереван:
TRIPP Development Company призвана поддержать торговлю, транспорт и экономическое развитие в кавказском регионе, а также расширить международную, межгосударственную и внутригосударственную транспортную связанность: