TRIPP-ը կգործի ԵԱՏՄ կարգավորումներին համապատասխան՝ ՀՀ փոխարտգործնախարար
Երևան, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ փոխարտգործնախարար Մնացական Սահակյանը մեկնաբանել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միհայիլ Գալուզինի հայտարարությունը, ըստ որի՝ ռուսական մասնակցությունը TRIPP նախագծին միայն օգուտ կբերի:
«Այս պահին TRIPP-ը իրականացվում է Հայաստան–ԱՄՆ ձևաչափով, համաձայնագիրը ստորագրված է, և այն գտնվում է իրականացման փուլում», - ընդգծել է նա:
Սահակյանը հավելել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՏՄ անդամ է, և փոխադրումների կանոնները կարգավորվում են Եվրասիական տնտեսական միության նորմերով:
«Այդ պատճառով մենք այստեղ խնդիր չենք տեսնում», - նշել է նա:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հայտնել են, որ հունիսի 4-ին Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ստորագրել են TRIPP-ի շրջանակային համաձայնագիրը, որը նախօրոք ստորագրվել էր մայիսի 26-ին ԱՄՆ պետքարտուղարի այցի ընթացքում:
TRIPP Development Company-ն նախատեսված է աջակցել առևտուրին, տրանսպորտին և տնտեսական զարգացմանը Կովկասում, ինչպես նաև ընդլայնել միջազգային, միջպետական և ներքին տրանսպորտային կապերը:

Yerevan, July 1. /ARKA/. Deputy Foreign Minister of Armenia Mnatsakan Safaryan commented on the statement made by the Deputy Foreign Minister of Russia Mikhail Galuzin that Russian participation would only benefit the TRIPP project:
"Currently, TRIPP is being implemented in a Armenia-US format, the agreement has been signed, and it is in the implementation stage," he emphasized:
Safaryan added that the Republic of Armenia is currently a member of the EAEU, and transit rules are regulated by the norms of the Eurasian Economic Union:
"Customs regulation of the EAEU is carried out by our customs authorities, so we don't see any problem here," he replied:
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia reported on June 4 that Armenia and the USA signed a framework agreement on TRIPP, which was initialed on May 26 during the visit of the US Secretary of State to Yerevan:
TRIPP Development Company is intended to support trade, transport, and economic development in the Caucasus region, as well as to enhance international, intergovernmental, and domestic transport connectivity: