ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը CNBC-ին տվել է բացառիկ հարցազրույց, որտեղ պաշտպանում է իր երեխաների բիզնես գործարքները, որոնք քննադատվել են քննադատների կողմից։ Թրամփը նշել է, որ իր երեխաների կատարած nearly ամեն ինչ կարող է համարվել հակասություն, և նրանք բախվում են անսովոր լայն քննության, քանի որ նախագահական քաղաքականությունը վերաբերում է գրեթե յուրաքանչյուր տնտեսության մասի։ "Ես ասում եմ իմ երեխաներին, 'հեռու մնացեք'," - ասել է Թրամփը։ "Բայց նրանք նաև ունեն կյանք։ Դուք գիտեք, նրանք բիզնես էին անում, նախքան ես ever մտածում էի ... նախագահի թեկնածու լինելու մասին։"
Թրամփը նշել է, որ իր կրիպտո ձեռնարկության մեջ "ոչինչ անօրինական" կամ "սխալ" չկա, երբ նրա 2025 թվականի ֆինանսական բացահայտման հաշվետվությունը ցույց է տվել ավելի քան 580 միլիոն դոլար կրիպտո-պայմանագրերի եկամուտ, այդ թվում՝ մոտ 515 միլիոն դոլար Թրամփի հետ կապված World Liberty Financial-ի տոմսերի վաճառքից և 65 միլիոն դոլար WLF-ի holding company-ի բաժնետոմսերի վաճառքից։
Երբ Թրամփը բախվում է քաղաքական ճնշման, OpenAI-ն ուժեղացնում է ջանքերը, որպեսզի մեղմի Վաշինգտոնի ճնշումը՝ հաղորդելով, որ առաջարկում է ԱՄՆ կառավարությանն ընկերության 5% բաժնեմաս։
Մեծամասնությունը ԱՄՆ-ի արհեստական բանականության ընկերություններ բախվում են աճող ճնշման, քանի որ Վաշինգտոնը ավելի զգուշավոր է դառնում իրենց մոդելների հետ կապված կիբեռանվտանգության խոցելիությունների նկատմամբ։
Միջազգային ճակատում, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև նոր լարվածությունները մտահոգություն են առաջացնում, երբ Ռուսաստանը սկսել է զանգվածային հրթիռային և անօդաչու հարվածներ Ուկրաինայի վրա։

Президент США Дональд Трамп дал CNBC эксклюзивное интервью, в котором защищает бизнес-сделки своих детей, подвергшихся критике со стороны оппонентов. Трамп отметил, что почти все, что делают его дети, может считаться конфликтом интересов, и они сталкиваются с необычно широким вниманием, поскольку президентская политика затрагивает почти все сферы экономики. "Я говорю своим детям: 'держитесь подальше'," - сказал Трамп. "Но у них тоже есть жизнь. Знаете, они занимались бизнесом задолго до того, как я вообще подумал о ... президентстве."
Трамп заявил, что в его крипто-предприятии "нет ничего незаконного" или "неправильного", после того как его финансовый отчет за 2025 год показал более 580 миллионов долларов дохода от крипто-связанных операций, включая около 515 миллионов долларов от продаж токенов World Liberty Financial и 65 миллионов долларов от продаж акций холдинговой компании WLF.
Пока Трамп сталкивается с политическим давлением, OpenAI усиливает усилия, чтобы смягчить давление со стороны Вашингтона, сообщая, что предлагает правительству США 5% акций компании.
Крупные американские компании в области ИИ сталкиваются с растущим давлением, поскольку Вашингтон становится все более осторожным в отношении кибербезопасности своих моделей.
На международной арене новые нарастающие напряженности вызывают беспокойство, так как Россия начала массовые ракетные и беспилотные атаки на Украину.