Թրամփը կրիպտո նախագծերից ստացել է ավելի քան 1.4 միլիարդ դոլար
ԱՄՆ կառավարության էթիկայի գրասենյակը հրապարակել է Դոնալդ Թրամփի 2025 թվականի ֆինանսական հայտարարագիրը: Փաստաթղթի համաձայն՝ կրիպտոարժույթների հետ կապված նախագծերն ու ակտիվները ապահովել են առնվազն 1.4 միլիարդ դոլարի եկամուտ:
Լրագրողների խոսքով՝ այս գումարը գերազանցում է նրա անշարժ գույքի և հանգստավայրերի բիզնեսից ստացված համակցված եկամուտը: Ամենամեծ ներդրումը՝ մոտավորապես 635 միլիոն դոլար, ստացվել է Celebration Coins-ի հետ լիցենզավորման պայմանագրի շրջանակներում ստացված հոնորարներից, որը կապված է TRUMP մեմ մետաղադրամի հետ:
Թրամփը հայտարարել է World Liberty Financial-ի համար իր և իր ընտանիքի անդամների հետ կապված կրիպտո նախագծի՝ թոքենների վաճառքից ստացված ավելի քան 520 միլիոն դոլարի եկամուտ: Հայտարարագրում նաև ներառված է World Liberty Financial-ը վերահսկող ընկերության բաժնեմասի վաճառքից ստացված մոտ 65 միլիոն դոլարը, ինչպես նաև USD1 կայուն մետաղադրամի հետ գործարքից ստացված գրեթե 197 միլիոն դոլարի զուտ եկամուտը:
Զեկույցում նաև թվարկված են այլ կրիպտոակտիվներ, ինչպես նաև ներդրումներ ոլորտի հետ կապված ընկերություններում: Այնուամենայնիվ, Թրամփի թվային ֆինանսների կարողության ճշգրիտ արժեքը անհնար է որոշել, քանի որ հայտարարագրում օգտագործվում են միջակայքեր՝ «50 միլիոն դոլարից ավելի» վերին սահմանաչափով:
Հռչակագրի հրապարակումը սրել է ԱՄՆ նախագահի հասցեին քննադատությունը՝ կապված շահերի հնարավոր բախման հետ: 2025 թվականին նրա վարչակազմը խթանեց կրիպտո ոլորտի համար ավելի բարենպաստ քաղաքականություն, այդ թվում՝ կանոնակարգերի մեղմացում և կայուն կրիպտոարժույթների մասին օրենսդրության աջակցություն:
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի մայիսին դեմոկրատները մեղադրեցին հանրապետականներին Դոնալդ Թրամփի շահերի բախումը համակարգված կերպով անտեսելու մեջ՝ կապված նրա կրիպտոոլորտում կապերի հետ:

Этическое управление США опубликовало финансовую декларацию Дональда Трампа за 2025 год. Согласно документу, проекты и активы, связанные с криптовалютами, обеспечили доход не менее 1,4 миллиарда долларов:
По словам журналистов, эта сумма превышает его совокупный доход от бизнеса в сфере недвижимости и курортов. Наибольшая инвестиция — около 635 миллионов долларов — поступила от лицензионных сборов по контракту с Celebration Coins, связанным с мем-монетой TRUMP:
Трамп заявил о доходе более 520 миллионов долларов от продажи токенов, связанных с крипто-проектом для World Liberty Financial, в котором участвуют он и члены его семьи. В декларации также указаны около 65 миллионов долларов, полученных от продажи доли в компании, контролирующей World Liberty Financial, а также почти 197 миллионов долларов чистого дохода от сделки с устойчивой монетой USD1:
В отчете также перечислены другие криптоактивы, а также инвестиции в компании, связанные с этой сферой. Тем не менее, точную стоимость цифровых финансов Трампа невозможно определить, поскольку в декларации используются диапазоны с верхним пределом «более 50 миллионов долларов»:
Публикация декларации вызвала критику в адрес президента США в связи с возможным конфликтом интересов. В 2025 году его администрация продвигала более благоприятную политику для крипто-сектора, включая смягчение регулирования и поддержку законодательства о стабильных криптовалютах:
Напомним, что в мае 2025 года демократы обвинили республиканцев в систематическом игнорировании конфликта интересов Дональда Трампа в связи с его связями в крипто-сфере: