Թրամփը կրիպտո նախագծերից ավելի քան 1,4 միլիարդ դոլարի եկամուտ է հայտարարագրել
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2025 թվականին կրիպտոարժույթների հետ կապված գործարքներից ստացել է ավելի քան 1,4 միլիարդ դոլարի եկամուտ։ Այդ մասին նշվում է ԱՄՆ նախագահի ֆինանսական հայտարարագրում, որը հրապարակվել է հունիսի 30-ին:
ԱՄՆ կառավարության էթիկայի վարչության կայքում հրապարակված 927 էջանոց փաստաթղթի համաձայն՝ Թրամփը մոտ 500 միլիոն դոլար է վաստակել World Liberty Financial ընկերության կողմից իրականացված կրիպտոարժույթի վաճառքից։ Ընկերությունում ղեկավար պաշտոններ են զբաղեցնում նրա որդիները՝ Էրիկ Թրամփը և Դոնալդ Թրամփ կրտսերը:
ԱՄՆ նախագահը նաև շուրջ 600 միլիոն դոլար է ստացել $TRUMP թվային արժույթի վաճառքից ստացված վճարումների տեսքով:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահը մի քանի միլիոն դոլարի եկամուտ է ստացել իր անունը կրող ժամացույցների, սպորտային կոշիկների և տարբեր տեսակի օծանելիքների վաճառքից:
Հունիսին Reuters գործակալությունը հրապարակել էր գնահատականներ, որոնց համաձայն՝ Թրամփի ընտանիքը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում նրա երկրորդ ժամկետի սկզբից ի վեր կրիպտոարժույթների հետ կապված մի շարք նախագծերից ստացել է առնվազն 2,3 միլիարդ դոլարի եկամուտ:

Трамп заявил о доходе более 1,4 миллиарда долларов от крипто проектов
Президент США Дональд Трамп в 2025 году получил более 1,4 миллиарда долларов от сделок с криптовалютами. Об этом говорится в финансовой декларации президента США, опубликованной 30 июня.
Согласно 927-страничному документу, опубликованному на сайте Управления этики правительства США, Трамп заработал около 500 миллионов долларов от продажи криптовалюты, осуществленной компанией World Liberty Financial. В этой компании занимают руководящие должности его сыновья — Эрик Трамп и Дональд Трамп-младший.
Президент США также получил около 600 миллионов долларов в виде платежей от продажи цифровой валюты $TRUMP.
Кроме того, президент США заработал несколько миллионов долларов от продажи часов, спортивной обуви и различных парфюмов, носящих его имя.
В июне агентство Reuters опубликовало оценки, согласно которым семья Трампа с начала второго срока его президентства получила не менее 2,3 миллиарда долларов от ряда проектов, связанных с криптовалютами.