Թրամփը կրիպտո նախագծերից ավելի քան 1,4 միլիարդ դոլարի եկամուտ է հայտարարագրել
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը 2025 թվականին կրիպտոարժույթների հետ կապված գործարքներից ստացել է ավելի քան 1,4 միլիարդ դոլարի եկամուտ։ Այդ մասին նշվում է ԱՄՆ նախագահի ֆինանսական հայտարարագրում, որը հրապարակվել է հունիսի 30-ին:
ԱՄՆ կառավարության էթիկայի վարչության կայքում հրապարակված 927 էջանոց փաստաթղթի համաձայն՝ Թրամփը մոտ 500 միլիոն դոլար է վաստակել World Liberty Financial ընկերության կողմից իրականացված կրիպտոարժույթի վաճառքից։ Ընկերությունում ղեկավար պաշտոններ են զբաղեցնում նրա որդիները՝ Էրիկ Թրամփը և Դոնալդ Թրամփ կրտսերը:
ԱՄՆ նախագահը նաև շուրջ 600 միլիոն դոլար է ստացել $TRUMP թվային արժույթի վաճառքից ստացված վճարումների տեսքով:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահը մի քանի միլիոն դոլարի եկամուտ է ստացել իր անունը կրող ժամացույցների, սպորտային կոշիկների և տարբեր տեսակի օծանելիքների վաճառքից:
Հունիսին Reuters գործակալությունը հրապարակել էր գնահատականներ, որոնց համաձայն՝ Թրամփի ընտանիքը ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում նրա երկրորդ ժամկետի սկզբից ի վեր կրիպտոարժույթների հետ կապված մի շարք նախագծերից ստացել է առնվազն 2,3 միլիարդ դոլարի եկամուտ:

U.S. President Donald Trump reported earning over $1.4 billion from cryptocurrency-related transactions in 2025. This information is included in the financial disclosure released on June 30.
According to the 927-page document published on the website of the U.S. Office of Government Ethics, Trump earned approximately $500 million from the sale of cryptocurrency conducted by World Liberty Financial. His sons, Eric Trump and Donald Trump Jr., hold executive positions in the company.
The U.S. president also received around $600 million in payments from the sale of the digital currency $TRUMP.
Additionally, the president earned several million dollars from the sale of watches, sneakers, and various perfumes bearing his name.
In June, Reuters published estimates indicating that the Trump family has earned at least $2.3 billion from various cryptocurrency projects since the beginning of his second term in office.