Տեղի է ունեցել Հանրային ներդրումային կոմիտեի 8–րդ նիստը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հանրային ներդրումային կոմիտեի 8–րդ նիստը։ Այս մասին հաղորդում է Կառավարության մամուլի ծառայությունը:
«Օրակարգի շրջանակում ներկայացվել են «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցում», «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացում», «Էլեկտրական քաղաքային լուծումներ և շարժունակության խթանում», «Սևանա լճի ավազանի կեղտաջրերի կառավարում» հանրային ներդրումային ծրագրերի նախագծերը:
Քննարկվել են նաև Կապսի ջրամբարի և ոռոգման ինքնահոս համակարգի կառուցման ծրագրի հետագա ընթացքի և հանրային ներդրումային որոշ ծրագրերի մասով բացառության կիրառման հարցերը:
«Երևանի կառուցապատման ներդրումային ԾԻԳ» ՀՈԱԿ տնօրեն Անետա Բաբայանը ներկայացրել է «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցում» հանրային ներդրումային ծրագրի նախագիծը, ընդգծել, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում կբարելավվի Երևանի բազմամոդալ տրանսպորտային համակարգը՝ արդիականացնելով և վերազինելով Երևանի մետրոպոլիտենը:
Նիստում քննարկվել են նախագծի առանձին բաղադրիչները, դիտարկումներ են ներկայացվել ծրագրի արդյունավետ իրականացմանն ուղղված գործնական քայլերի վերաբերյալ:
Անետա Բաբայանը ներկայացրել է նաև «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի արդիականացում» հանրային ներդրումային ծրագրի նախագիծը:
Հանրային ներդրումային կոմիտեն քննարկել է հարցը, հավանություն տվել ծրագիրն ավարտին հասցնելու համար ներկայացված առաջարկին:

The 8th meeting of the Public Investment Committee was held under the chairmanship of Prime Minister Nikol Pashinyan. This was reported by the press service of the Government:
Within the framework of the agenda, projects of public investment programs were presented, including the construction of the "Ajapnyak" station of the Yerevan Metro named after Karen Demirchyan, the modernization of the Yerevan Metro, electric urban solutions, and the management of wastewater in the Sevan basin:
Questions regarding the further progress of the construction of the Kapsi reservoir and irrigation gravity system, as well as the application of exceptions for certain public investment programs were also discussed:
Aneta Babayan, the director of the "Yerevan Construction Investment Project," presented the project for the construction of the "Ajapnyak" station of the Yerevan Metro named after Karen Demirchyan, emphasizing that the implementation of the program will improve the multimodal transport system of Yerevan:
At the meeting, separate components of the project were discussed, and observations were presented regarding practical steps for the effective implementation of the program:
Aneta Babayan also presented the project for the modernization of the Yerevan Metro named after Karen Demirchyan:
The Public Investment Committee discussed the issue and approved the proposal to complete the program: