ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչներ Դան Մյուզերը (R-Pa.) և Գիլ Սիսներոսը (D-Calif.) առաջին հայտնի անդամներն են, ովքեր հայտնել են, որ նրանք կամ իրենց ընտանիքի անդամները գնել են SpaceX-ի բաժնետոմսեր, երբ ընկերությունը հանրային դարձավ հունիսի 12-ին:
Մյուզերը հայտնել է, որ իր կախված երեխային հունիսի 15-ին գնել է SpaceX-ի բաժնետոմսեր՝ 15,001-ից 50,000 դոլար արժողությամբ, իսկ Սիսներոսը հունիսի 18-ին գնել է 1,001-ից 15,000 դոլար արժողությամբ բաժնետոմսեր:
SpaceX, որի հիմնադիրն է Էլոն Մասկը, հանրային դարձավ 2 տրիլիոն դոլարից ավելի շուկայական կապիտալով:
Մյուզերի խոսնակն անմիջապես չի պատասխանել մեկնաբանության խնդրանքին, իսկ Սիսներոսը նշել է, որ ինքը անձամբ չի կառավարում իր ներդրումային պորտֆելը:
«Մենք միշտ աշխատում ենք արտաքին ֆինանսական խորհրդատուների հետ, ովքեր պարտավոր են պահպանել բազմազան պորտֆել»,- ասել է նա:
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի անդամներին և նրանց անմիջական ընտանիքի անդամներին թույլատրվում է սեփականացնել և վաճառել անհատական բաժնետոմսեր, եթե նրանք հետևում են բացահայտման կանոններին:

Два члена Конгресса — представитель Дэн Мьюзер (R-Pa.) и представитель Гил Сиснерос (D-Calif.) — впервые известны тем, что сообщили о покупке акций SpaceX после того, как компания стала публичной 12 июня.
Мьюзер сообщил, что его зависимый ребенок купил акции компании на сумму от 15,001 до 50,000 долларов 15 июня, а Сиснерос сообщил о покупке акций на сумму от 1,001 до 15,000 долларов 18 июня.
SpaceX, основанная Илоном Маском, вышла на биржу с рыночной капитализацией более 2 триллионов долларов.
Пресс-секретарь Мьюзера не ответил на запрос о комментарии, а Сиснерос отметил, что он не управляет своим инвестиционным портфелем.
«Мы всегда работали с внешними финансовыми консультантами, которые обязаны поддерживать разнообразие портфеля», — сказал он.
Члены Конгресса и их ближайшие родственники могут владеть и торговать акциями, если они соблюдают правила раскрытия информации.
Мьюзер является членом Комитета по финансовым услугам, а Сиснерос — членом Комитета по вооруженным силам.