ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչներ Դան Մյուզերը (R-Pa.) և Գիլ Սիսներոսը (D-Calif.) առաջին հայտնի անդամներն են, ովքեր հայտնել են, որ նրանք կամ իրենց ընտանիքի անդամները գնել են SpaceX-ի բաժնետոմսեր, երբ ընկերությունը հանրային դարձավ հունիսի 12-ին:
Մյուզերը հայտնել է, որ իր կախված երեխային հունիսի 15-ին գնել է SpaceX-ի բաժնետոմսեր՝ 15,001-ից 50,000 դոլար արժողությամբ, իսկ Սիսներոսը հունիսի 18-ին գնել է 1,001-ից 15,000 դոլար արժողությամբ բաժնետոմսեր:
SpaceX, որի հիմնադիրն է Էլոն Մասկը, հանրային դարձավ 2 տրիլիոն դոլարից ավելի շուկայական կապիտալով:
Մյուզերի խոսնակն անմիջապես չի պատասխանել մեկնաբանության խնդրանքին, իսկ Սիսներոսը նշել է, որ ինքը անձամբ չի կառավարում իր ներդրումային պորտֆելը:
«Մենք միշտ աշխատում ենք արտաքին ֆինանսական խորհրդատուների հետ, ովքեր պարտավոր են պահպանել բազմազան պորտֆել»,- ասել է նա:
ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի անդամներին և նրանց անմիջական ընտանիքի անդամներին թույլատրվում է սեփականացնել և վաճառել անհատական բաժնետոմսեր, եթե նրանք հետևում են բացահայտման կանոններին:

U.S. Representatives Dan Meuser (R-Pa.) and Gil Cisneros (D-Calif.) are the first known members of Congress to disclose that they or their family members purchased SpaceX stock after the company went public on June 12.
Meuser disclosed that his dependent child made a purchase of between $15,001 and $50,000 of stock in the company on June 15, while Cisneros disclosed a purchase of between $1,001 and $15,000 in SpaceX stock on June 18.
SpaceX, founded by Elon Musk, went public with a market capitalization of over $2 trillion.
A spokesperson for Meuser did not immediately respond to a request for comment, while Cisneros stated that he does not personally manage his investment portfolio.
“My wife and I have always employed outside financial advisors who have a fiduciary responsibility to maintain a diverse portfolio,” he said.
Members of Congress and their immediate family members are allowed to own and trade individual stocks as long as they comply with disclosure rules.
Meuser sits on the House Financial Services Committee, while Cisneros sits on the House Armed Services Committee.