Սաուդյան Արաբիան մեծացրել է նավթի առաքումները Հորմուզի նեղուցով ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրից հետո
Սաուդյան Արաբիան Հորմուզի նեղուցով 34 միլիոն բարել նավթ է առաքել հունիսի 17-ից հետո՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պատերազմի ավարտին վերաբերող համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր, ըստ Kpler առևտրային տեղեկատվության ընկերության տվյալների: Ռիադի արտահանումը վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ավելի քան կրկնապատկվել է՝ հասնելով 15 միլիոն բարելի, որը Սաուդյան Արաբիան առաքել էր մարտի 9-ից հունիսի 17-ը:
Սաուդյան Արաբիան մարտի 9-ից դադարեցրել էր նավթի առաքումները Ռաս Թանուրա և Ջուայմահ ծովային նավահանգիստներից, քանի որ նավահանգիստների երթևեկությունը Հորմուզում կրճատվել էր Իրանի հարձակումների պատճառով:
«Սաուդյան նավթային հոսքերը ծոցում վերականգնվում են ամիսներ տևած հակամարտությունից հետո», - ասել է Kpler-ի վերլուծաբան Ջաշան Պրեման:
Հունիսի 17-ից հետո առաքված 34 միլիոն բարել նավթից 24 միլիոն բարելը բեռնավորվել է ԱՄՆ-Իրան պատերազմի ընթացքում կամ դրանից առաջ: Սա ցույց է տալիս, որ Սաուդյան Արաբիան մաքրում է նավթային նավերի կուտակումները, որոնք չկարողացան դուրս գալ ծովից պատերազմի ընթացքում:
Ռիադը այժմ վերականգնում է արտահանման լոգիստիկան ծոցում, և ոչ միայն մաքրում նախապատերազմյան նավթային կուտակումները:
Հունիսի 23-ից մինչև հուլիսի 1-ը ծոց է մուտք գործել 11 սուպեր նավթատար, որոնցից 8-ը բեռնավորվել են Սաուդյան նավահանգիստներում, և 5-ը արդեն դուրս են եկել Հորմուզից:
Նավերը շարունակում են անցնել Հորմուզի նեղուցով, չնայած ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև վերջին հակամարտության պայթյունին:
2025 թվականին Հորմուզի նեղուցով օրական մոտ 15 միլիոն բարել նավթ է անցել, ըստ ԱՄՆ էներգետիկ տեղեկատվության վարչության:

Саудовская Аравия увеличила поставки нефти через Ормузский пролив на 34 миллиона баррелей с 17 июня, когда США и Иран подписали соглашение о прекращении войны, согласно данным торговой информационной компании Kpler. Экспорт Рияда за последние две недели более чем в два раза превышает 15 миллионов баррелей, которые королевство отправило через пролив с 9 марта по 17 июня.
Саудиты приостановили отгрузки из своих экспортных терминалов в Персидском заливе Рас Танура и Джуайма 9 марта после того, как трафик танкеров через Ормуз резко сократился из-за атак Ирана.
«Потоки саудовской нефти в заливе восстанавливаются после месяцев перенаправления из-за конфликта», - сказал аналитик Kpler Джашан Према.
Из 34 миллионов баррелей, отправленных с 17 июня, около 24 миллионов баррелей были загружены в ходе или до войны США и Ирана, согласно Kpler. Это указывает на то, что саудиты очищают накопившиеся танкеры, которые не смогли покинуть залив во время конфликта.
Рияд в значительной степени приостановил отгрузки из своих экспортных терминалов в Персидском заливе 9 марта после резкого падения трафика танкеров через Ормуз из-за атак Ирана. Королевство перенаправило значительную часть своих экспортов нефти через восточно-западный трубопровод к терминалу на Красном море в Янбу.
Саудиты теперь восстанавливают свою экспортную логистику в заливе и не только очищают предвоенные накопления нефти, сказал Према.
Между 23 июня и 1 июля в залив вошли 11 супертанкеров, из которых 8 уже загрузили нефть в саудовских терминалах, а 5 из них уже покинули Ормуз.
Суда продолжают проходить через Ормуз после всплеска враждебности между США и Ираном на прошлой неделе. Трафик танкеров упал до 8 судов в воскресенье, а затем увеличился до 16 в среду, согласно данным Kpler.
Около 8,5 миллионов баррелей нефти прошло через Ормуз в среду, согласно данным морской разведывательной компании Windward. Почти 15 миллионов баррелей в день проходило через пролив в 2025 году, согласно данным Управления энергетической информации США.