Սաուդյան Արաբիան մեծացրել է նավթի առաքումները Հորմուզի նեղուցով ԱՄՆ-Իրան համաձայնագրից հետո
Սաուդյան Արաբիան Հորմուզի նեղուցով 34 միլիոն բարել նավթ է առաքել հունիսի 17-ից հետո՝ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև պատերազմի ավարտին վերաբերող համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր, ըստ Kpler առևտրային տեղեկատվության ընկերության տվյալների: Ռիադի արտահանումը վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ավելի քան կրկնապատկվել է՝ հասնելով 15 միլիոն բարելի, որը Սաուդյան Արաբիան առաքել էր մարտի 9-ից հունիսի 17-ը:
Սաուդյան Արաբիան մարտի 9-ից դադարեցրել էր նավթի առաքումները Ռաս Թանուրա և Ջուայմահ ծովային նավահանգիստներից, քանի որ նավահանգիստների երթևեկությունը Հորմուզում կրճատվել էր Իրանի հարձակումների պատճառով:
«Սաուդյան նավթային հոսքերը ծոցում վերականգնվում են ամիսներ տևած հակամարտությունից հետո», - ասել է Kpler-ի վերլուծաբան Ջաշան Պրեման:
Հունիսի 17-ից հետո առաքված 34 միլիոն բարել նավթից 24 միլիոն բարելը բեռնավորվել է ԱՄՆ-Իրան պատերազմի ընթացքում կամ դրանից առաջ: Սա ցույց է տալիս, որ Սաուդյան Արաբիան մաքրում է նավթային նավերի կուտակումները, որոնք չկարողացան դուրս գալ ծովից պատերազմի ընթացքում:
Ռիադը այժմ վերականգնում է արտահանման լոգիստիկան ծոցում, և ոչ միայն մաքրում նախապատերազմյան նավթային կուտակումները:
Հունիսի 23-ից մինչև հուլիսի 1-ը ծոց է մուտք գործել 11 սուպեր նավթատար, որոնցից 8-ը բեռնավորվել են Սաուդյան նավահանգիստներում, և 5-ը արդեն դուրս են եկել Հորմուզից:
Նավերը շարունակում են անցնել Հորմուզի նեղուցով, չնայած ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև վերջին հակամարտության պայթյունին:
2025 թվականին Հորմուզի նեղուցով օրական մոտ 15 միլիոն բարել նավթ է անցել, ըստ ԱՄՆ էներգետիկ տեղեկատվության վարչության:

Saudi Arabia has ramped up oil shipments through the Strait of Hormuz since U.S.-Iran deal
Saudi Arabia has increased its oil shipments through the Strait of Hormuz to 34 million barrels since June 17, the day the U.S. and Iran signed an agreement to end the war, according to data from the trade intelligence firm Kpler. Riyadh's exports over the past two weeks are more than double the 15 million barrels that the kingdom shipped through the strait from March 9 through June 17.
The Saudis had paused shipments from its Gulf export terminals of Ras Tanura and Juaymah on March 9 after tanker traffic through Hormuz plunged due to Iranian attacks.
“Saudi crude flows inside the Gulf are reviving after months of conflict-driven rerouting,” Kpler analyst Jashan Prema told clients in a Thursday note.
About 24 million barrels of Saudi oil shipped since June 17 was loaded during or before the U.S.-Iran war, according to Kpler. This indicates the Saudis are clearing a backlog of oil tankers that were unable to exit the Gulf during the conflict, the firm said.
Riyadh largely paused shipments from its Gulf export terminals of Ras Tanura and Juaymah on March 9 after tanker traffic through Hormuz plunged due to Iranian attacks. The kingdom redirected a substantial portion of its oil exports through an East-West pipeline to the Red Sea terminal of Yanbu.
The Saudis are now restarting their export logistics in the Gulf and not just clearing the pre-war oil backlog, Prema said. Eleven supertankers bound for the kingdom entered the Gulf between June 23 and July 1, the analyst said. Eight of those tankers have loaded up on oil at Saudi terminals and five of them have already exited Hormuz, he said.
Ships continue to transit Hormuz after an outburst of hostilities between the U.S. and Iran last week. Tanker traffic fell to eight ships on Sunday and then rose to 16 on Wednesday, according to Kpler data.
About 8.5 million barrels of crude passed through Hormuz on Wednesday, according to the maritime intelligence firm Windward. Nearly 15 million barrels per day passed through the strait in 2025, according to the U.S. Energy Information Administration.