Հայաստանի քաղաքացիները ակնկալում են, որ Սահմանադրական դատարանը կծառայի հայ ժողովրդի և ժողովրդավարության շահերին: Այս մասին Facebook-ում գրել է "Ս güçlü Հայաստան" խմբակցության անդամ Անուշ Միրզոյանը, երբ 1 հուլիսին դատարանում տեղի է ունենում ընտրությունների արդյունքների վիճարկման վերջին նիստը:
Միրզոյանը նշել է, որ մինչ Սահմանադրական դատարանը դեռ չի հրապարակել իր որոշումը հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ, "Քաղաքացիական պայմանագիր" կուսակցությունը արդեն սկսել է պաշտոնների բաշխումը: "Ինչպե՞ս եք պաշտոններ բաշխում, եթե կա երկրորդ ընտրության անցկացնելու հավանականություն, ինչու՞ եք այդքան շտապում: Ինչու՞ իշխանող կուսակցությունը արդեն նշանակել է Ռուբեն Ռուբինյանին խորհրդարանի խոսնակ: Ինչպե՞ս է Ռուբինյանը զբաղվել ուսանողական տարիներին, երբ եղել է Թուրքիայում? Առաջիններից մեկը, ով նրան շնորհավորեց, Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչն էր, ով մաղթեց նրան "հաջողություններ": Հաջողություններ ում համար՝ Թուրքիայի համար?" - հարցրել է Միրզոյանը:
Նա հավելել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույնիսկ իր հաղթանակի մասին հայտարարել է, երբ հաշվել են ընդամենը 10% քվեաթերթիկները: "Դա տեղի ունեցավ, քանի որ Փաշինյանը գիտեր, որ չի հաղթելու: Նույնը հիմա, երբ Սահմանադրական դատարանը դեռ չի կայացրել որոշում, նրանք արդեն պաշտոններ են բաշխում: Ակնհայտ է, որ Փաշինյանը չի ցանկանում երկրորդ փուլ, որովհետև վստահ չէ, որ նույն ռեսուրսը, որը նա օգտագործել է, հնարավոր կլինի կրկին կիրառել:" - ընդգծել է Միրզոյանը:
Այս պայմաններում, նրա խոսքով, ակնկալիքը Սահմանադրական դատարանից հետևյալն է. ապացուցել, որ Հայաստանում կա և Սահմանադրություն, և սահմանադրականություն: "Այս մասին իր ելույթում Սահմանադրական դատարանում հայտարարել է "Ս güçlü Հայաստան" խմբակցության ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը: Ժողովուրդը, անկախ Սահմանադրական դատարանի վերաբերյալ առկա նկատառումներից, հույս ունի, որ նա կծառայի ժողովրդի և ժողովրդավարության շահերին," - եզրափակել է Միրզոյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 19-ին 7 քաղաքական ուժեր դիմումներ են ներկայացրել Հայաստանի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով ճանաչել հունիսի 7-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները անվավեր: Հունիսի 21-ին Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել բոլոր գործերը միավորել մեկ գործընթացում:
Առաջին նիստը տեղի ունեցավ հունիսի 26-ին, իսկ դատարանի վերջնական որոշման ժամկետը սահմանված է մինչև հուլիսի 4-ը:

Сильная Армения: Граждане Армении ожидают от Конституционного суда служения интересам армянского народа и демократии
Новости | 2026/07/01 19:10
Граждане Армении надеются на справедливые решения Конституционного суда.
Граждане Армении ожидают, что Конституционный суд будет служить интересам народа и демократии. Об этом на своей странице в Facebook написала член блока "Сильная Армения" Ануш Мирзоян в связи с тем, что 1 июля в суде проходит последнее заседание по оспариванию результатов выборов, когда стороны представляют свои позиции, после которого Высокий суд удалится для принятия решения.
Как обратила внимание член политической силы, в то время, как Конституционный суд Армении еще не обнародовал свое решение касательно результатов очередных парламентских выборов, прошедших 7 июня, партия "Гражданский договор" уже распределяет должности. "Как вы распределяете должности, учитывая, что есть вероятность проведения второго тура выборов, почему вы так торопитесь. Почему правящая партия уже назначила Рубена Рубиняна спикером парламента Армении? Чем занимался Рубинян в студенческие годы, когда был в Турции? Одним из первых, кто его поздравил, был спецпредставитель Турции по нормализации отношений с Арменией Сердар Кылыч, пожелавший ему "дальнейших успехов". Успехов для кого - для Турции?", - задалась вопросом Мирзоян.
Говоря о том, почему партия так спешит, член политической силы напомнила, что премьер-министр Никол Пашинян даже о своей победе объявил, когда были подсчитаны всего 10% бюллетеней. "Это произошло потому, что Пашинян понял - он не победит. Точно также сейчас, когда Конституционный суд еще не принял решения, они уже распределяют должности. Очевидно, что Пашинян не хочет второго тура, потому что не уверен, что тот ресурс, который он использовал, будет возможно применить снова", - подчеркнула член блока.
В этих условиях, по ее словам, ожидание от Конституционного суда заключается в следующем: доказать, что в Армении есть и Конституция, и конституционализм. "Именно об этом во время своего выступления в Конституционном суде заявил представитель блока "Сильная Армения" Арам Вардеванян. Народ, независимо от имеющихся оговорок в отношении Конституционного суда, надеется, что он будет служить интересам народа и демократии", - резюмировала Мирзоян.
Напомним, что 19 июня 7 политических сил подали заявления в Конституционный суд Армении с требованием о признании результатов парламентских выборов в стране, прошедших 7 июня недействительными. 21 июня Конституционный суд принял решение объединить все дела в одно производство. Первое заседание Конституционного суда Армении стартовало 26 июня. Конечный срок вынесения решения суда 4 июля.