Ռուսաստանը սկսել է բենզին ներմուծել Հնդկաստանից
Ռուսաստանը սկսել է ծովային ճանապարհով բենզին ներմուծել Հնդկաստանից, հաղորդում է «Ռոյթերզ»-ը՝ հղում անելով երկու աղբյուրների։ Վերջին շաբաթներին՝ ռուսական էներգետիկ ենթակառուցվածքների վրա ուկրաինական հարձակումների հետևանքով երկրում վառելիքի սուր պակաս է առաջացել, որն ուղեկցվում է բենզալցակայանների երկար հերթերով և բենզինի գների ռեկորդային աճով:
Կրեմլը երեկ հաստատել էր, որ Մոսկվան բանակցում է այլ երկրների հետ՝ բենզինի ներկրման հարցով, բայց թե որ երկրների՝ չէր հստակեցրել։ Ըստ «Ռոյթերզ»-ի, Հնդկաստանից Ռուսաստան է ուղարկվել երկու տանկեր՝ յուրաքանչյուրը 30,000-ից 40,000 տոննա վառելիքով:
Անցած կիրակի նախագահ Պուտինը խոստովանել էր, որ նավթավերամշակման գործարանների վրա ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարվածները որոշ շրջաններում վառելիքի պակաս են առաջացրել, միաժամանակ հավելել, թե «զբաղվում են այդ հարցով»։

Россия начала импортировать бензин из Индии
Россия начала импортировать бензин из Индии морским путем, сообщает «Рейтер» со ссылкой на два источника. В последние недели в результате украинских атак на российскую энергетическую инфраструктуру в стране возник острый дефицит топлива, что сопровождается длинными очередями на бензоколонках и рекордным ростом цен на бензин.
Кремль вчера подтвердил, что Москва ведет переговоры с другими странами по вопросу импорта бензина, но не уточнил, с какими именно странами. По данным «Рейтер», из Индии в Россию отправлены два танкера, каждый из которых содержит от 30 000 до 40 000 тонн топлива.
В минувшее воскресенье президент Путин признал, что удары украинских беспилотников по нефтеперерабатывающим заводам привели к дефициту топлива в некоторых регионах, добавив, что «занимаются этой проблемой».