Պրեմիեր. հայկական կողմը միակողմանիորեն չի նախատեսում վերանայել հայկական երկաթուղիների концեսիայի պայմանավորվածությունները
Լուրեր | 2026/07/03 04:02
Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է, որ Հայաստանը չի վերանայելու երկաթուղային концեսիաները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին հայտնել է, որ հայկական կողմը չի նախատեսում միակողմանիորեն վերանայել երկաթուղիների концեսիայի պայմանավորվածությունները, որոնք գտնվում են «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության կառավարման տակ։
Փաշինյանի խոսքով, Հայաստանը չի պատրաստվում փոխել իր մոտեցումները, իսկ երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները արդեն սկսվել են Գյումրի-Ախուրյան և Երանուխի ուղղություններով։ «Մենք չենք կարող դիտել, թե ինչպես են միջազգային ճանապարհները անցնում Հայաստանի տարածքով, առանց մեր երկրի համար որևէ օգուտ բերելու»,- նշել է նա։
Նա նաև ավելացրել է, որ քննարկումները շարունակվում են ռուս գործընկերների հետ, և երկաթուղին պետք է ծառայի Հայաստանի շահերին։
Արմենիայի և Կազախստանի միջև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կառուցման համար տարածքներ տրամադրելու համաձայնություն

Prime Minister: Armenia does not intend to unilaterally revise agreements on the concession of Armenian railways
News | 2026/07/03 04:02
Nikol Pashinyan confirmed that Armenia will not revise railway concessions
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia does not intend to unilaterally revise the agreements regarding the concession of the railways, which are managed by the Russian Railways.
Pashinyan emphasized that Armenia will not change its approach, and the restoration work on the railway has already begun on the Gyumri-Akhurian and Yerevan sections. “We cannot watch as international routes pass through Armenia without bringing any benefit to our country,” he noted.
He also added that discussions with Russian partners are ongoing, and the railway must serve Armenia's interests.