Պրեմիեր. հայկական կողմը միակողմանիորեն չի նախատեսում վերանայել հայկական երկաթուղիների концեսիայի պայմանավորվածությունները
Լուրեր | 2026/07/03 04:02
Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է, որ Հայաստանը չի վերանայելու երկաթուղային концեսիաները
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողներին հայտնել է, որ հայկական կողմը չի նախատեսում միակողմանիորեն վերանայել երկաթուղիների концեսիայի պայմանավորվածությունները, որոնք գտնվում են «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության կառավարման տակ։
Փաշինյանի խոսքով, Հայաստանը չի պատրաստվում փոխել իր մոտեցումները, իսկ երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները արդեն սկսվել են Գյումրի-Ախուրյան և Երանուխի ուղղություններով։ «Մենք չենք կարող դիտել, թե ինչպես են միջազգային ճանապարհները անցնում Հայաստանի տարածքով, առանց մեր երկրի համար որևէ օգուտ բերելու»,- նշել է նա։
Նա նաև ավելացրել է, որ քննարկումները շարունակվում են ռուս գործընկերների հետ, և երկաթուղին պետք է ծառայի Հայաստանի շահերին։
Արմենիայի և Կազախստանի միջև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների կառուցման համար տարածքներ տրամադրելու համաձայնություն

Премьер: армянская сторона не собирается в одностороннем порядке пересматривать договоренности о концессии армянских железных дорог
Новости | 2026/07/03 04:02
Никол Пашинян подтвердил, что Армения не будет пересматривать железнодорожные концессии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил журналистам, что армянская сторона не намерена в одностороннем порядке пересматривать соглашения о концессии железных дорог, находящихся под управлением «Российских железных дорог».
По словам Пашиняна, Армения не собирается менять свои подходы, а работы по восстановлению железной дороги уже начаты на участках Гюмри-Ахурик и Ерасха. «Мы не можем наблюдать за тем, как международные пути проходят через Армению, не принося стране никакой выгоды»,- отметил он.
Он также добавил, что обсуждения с российскими партнерами продолжаются, и железная дорога должна служить интересам Армении.