Ռուսաստանում վառելիքի շուկայում առաջացած ճգնաժամը հաշվի առնելով՝ ինչ կանխարգելիչ քայլեր է նախատեսում Հայաստանի կառավարությունը՝ ներքին շուկայում կայունությունն ապահովելու համար, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր այս հարցին անդրադառնալով ասաց՝ վաղուց էին պատրաստվել սրան՝ «մոնոպոլիաները վերացնելով»:
«Տեսեք՝ աշխարհում ինչեր տեղի ունեցան, բայց Հայաստանի նավթամթերքի շուկայում տեղի չունեցավ էն, ինչ նախկինում տեղի էր ունենում, երբ ինչ-որ մեկը փռշտում էր՝ Հայաստանի նավթամթերքի շուկան ցնցումների էր ենթարկվում: Մենք վաղուց նախապատրաստվել ենք դրան՝ մոնոպոլիաները վերացնելով: Եվ Հայաստանում այսօր տասնյակ բենզին ներկրողներ կան, նոր ներդրումներ կան, նոր բենզալցակայանների ցանցեր կան հներն էլ գործում են, և շուկայական կարգավորումներով այդ հարցը կկարգավորվի, մենք համոզված ենք»:
Ռուսաստանում արդեն մի ամիս է՝ վառելիքի սակավություն է նկատվում: Վիճակը հատկապես վատ է Ռուսաստանի կողմից գրավված Ղրիմում՝ այնտեղ ընդհանրապես արգելված է քաղաքացիական անձանց բենզին վաճառել: Իսկ հենց Ռուսաստանի մարզերում՝ մի քանի տասնյակ բնակավայրերում, սահմանափակված է մեկ անձին վաճառվող վառելիքի քանակը՝ 15-30 լիտր՝ կախված տարածաշրջանից: Բենզինի սակավություն է, կիլոմետրանոց հերթեր են լցակայաններում, որոնցում երբեմն անգամ ծեծկռտուք է լինում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր նշեց, որ գնի բարձրացումը գլոբալ վիճակի հետ է կապված. «Այսինքն՝ նավթամթերքի շուկայում գների գլոբալ ազդեցությունից մենք չենք կարող զերծ մնալ: Այլ բան, որ հիմա մենք նաև տեսանք Պարսից ծոցում տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում, որ շատ, թե քիչ բալանսավորված են»:
Այդ տվյալների համաձայն՝ բենզինի պարագայում Հայաստանը 2025 թվականին 2024-ի համեմատությամբ մոտ երեք անգամ պակասեցրել է բենզինի ներկրումը Ռուսաստանից:

Учитывая кризис на топливном рынке России, премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня обсудил, какие профилактические меры планирует принять правительство Армении для обеспечения стабильности на внутреннем рынке. Он отметил, что к этому они готовились давно, устраняя «монополии»:
«Смотрите, что происходит в мире, но на рынке нефтепродуктов Армении не произошло того, что происходило раньше, когда кто-то чихал — рынок нефтепродуктов Армении подвергался потрясениям. Мы давно к этому подготовились, устранив монополии. И сегодня в Армении десятки импортеров бензина, есть новые инвестиции, новые сети автозаправочных станций, и этот вопрос будет решен рыночными механизмами, мы уверены».
В России уже месяц наблюдается нехватка топлива. Ситуация особенно плоха в оккупированном Крыму, где вообще запрещена продажа бензина гражданским лицам. В некоторых регионах России количество топлива, продаваемого одному человеку, ограничено 15-30 литрами в зависимости от региона. Нехватка бензина, километровые очереди на автозаправочных станциях, где иногда происходят драки.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что рост цен связан с глобальной ситуацией: «То есть, мы не можем избежать глобального влияния на цены на рынке нефтепродуктов. Другое дело, что мы также увидели события в Персидском заливе, которые более или менее сбалансированы».
Согласно этим данным, Армения в 2025 году сократила импорт бензина из России почти в три раза по сравнению с 2024 годом: