ՊանԱրմենիա.Նեթ - Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Պաշինյանը հայտնել է, որ Հայաստանը առաջարկել է ստորագրել այն խաղաղության պայմանագրի կետերը, որոնք արդեն համաձայնեցված են Ադրբեջանի հետ, մինչև COP29-ը Բաքվում:
Պաշինյանը ասել է, որ "Խաղաղության առաջնորդություն" թեմայով քննարկման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի 79-րդ ընդհանուր ասամբլեայի շրջանակներում, այս քայլը կստեղծի բարենպաստ միջավայր խաղաղության գործընթացի առաջընթացի համար:
Պաշինյանը նշել է, որ իր կառավարության "Խաղաղության խաչմերուկ" նախաձեռնությունը նպատակ ունի բացել տարածաշրջանի տնտեսական ներուժը և ամրապնդել տնտեսական և մշակութային կապերը, ինչը կօգնի քաղաքական երկխոսությանը և համապարփակ խաղաղության հասնելու համար:
"Մենք պատրաստ ենք օգտագործել դրական մոմենտը և շարունակել սահմանագծման գործընթացը մեր սահմանագծման հանձնաժողովների միջև համաձայնագրի հիման վրա, որը հիմնված է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա," - ասել է նա (Արմենպրես-ի միջոցով): "Միավորված ազգերի կազմակերպության ուժեղ և միանշանակ աջակցությունը Հայաստանի ջանքերին արդար և կայուն խաղաղություն ձեռք բերելու համար տարածաշրջանում կարևոր է:"

ПанАрмения.Нет - Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения предложила подписать статьи мирного договора, которые уже согласованы с Азербайджаном, до COP29 в Баку.
Пашинян сказал это на дискуссии под названием "Лидерство ради мира" в рамках 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, отметив, что этот шаг создаст благоприятные условия для продвижения мирного процесса.
Пашинян отметил, что инициатива его правительства "Перекресток мира" направлена на раскрытие экономического потенциала региона и укрепление экономических и культурных связей, что будет способствовать политическому диалогу и достижению всеобъемлющего мира на благо всех народов.
"Мы готовы использовать позитивный импульс и продолжить процесс делимитации границ на основе соглашения между нашими комиссиями по делимитации границ, основанного на Алма-Атинской декларации 1991 года," - сказал он (по данным Арменпресс). "Сильная и однозначная поддержка со стороны Организации Объединенных Наций усилий Армении по достижению справедливого и устойчивого мира в регионе имеет решающее значение."