Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենն այսօր ասել է, որ Երեւան է եկել ասելու, որ «կարող եք մեզ վրա հույս դնել»:
«Երբ Հայաստանը մերձենում է Եվրամիությանը, Հարավային Կովկասն է ավելի մերձենում: Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումն անցյալ տարի պատմական իրադարձություն էր՝ ամենակարեւոր քայլերից մեկը, որ այս տարածաշրջանն իրականացրել է վերջին տասնամյակների ընթացքում:
Նույնը վերաբերում է նաեւ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը: Այս որոշումները պահանջում էին քաղաքական խիզախություն եւ առաջնորդություն, եւ դրա պտուղները տպավորիչ կլինեն, բաց սահմանները կվերափոխեն Հայաստանի տնտեսական ապագան»,- Երեւանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Նա նշել է, որ «Հայաստանը շարունակում է տնտեսական ճնշման ենթարկվել Ռուսաստանի կողմից»:
«Վստահ եղեք, երբ մեր գործընկերների վրա ճնշումը կուտակվում է, ԵՄ-ն քայլ է անում: Դուք շուտով կստանաք լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո՝ ամրացնելու ձեր առեւտուրը: Սա այն 52 միլիոն եվրո օժանդակության փաթեթի վերջնական մասն է, որ քննարկեցինք հունիսի սկզբի մեր հեռախոսազրույցում:
Բացի այդ, մենք առաջարկ ենք ներկայացնում, որով կազատականացվի դեպի ԵՄ արտահանումների մոտ 80%-ը: Այն արտադրանքը, որը գնում էր դեպի ռուսական շուկա, մենք կարող ենք վերաուղղորդել դեպի ԵՄ միասնական շուկա՝ 450 միլիոն սպառողի համար:
Այս միջոցը կբացի Եվրոպայի դռները Հայաստանի գրեթե 99% թարմ գյուղմթերքի համար, 90% խմիչքների եւ ոգելից խմիչքների համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին ասել է, որ Հայաստանը խնդիր երբեք չի դրել ճգնաժամ ստեղծել ՀՀ եւ ՌԴ հարաբերություններում:
«Մենք գործում ենք մեր երկրի շահերի շրջանակում։ Մենք որեւէ միջազգային գործընկերոջ շահերը չենք արհամարհում, բայց նաեւ որեւէ գործընկերոջ շահերը չենք կարող ավելի բարձր դասել, քան Հայաստանի շահերը»:

Урсула фон дер Ляйен в Армении для оказания поддержки
Ереван: МедиаМакс: Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен сегодня заявила, что приехала в Ереван, чтобы сказать, что «вы можете на нас положиться»:
«Когда Армения приближается к Европейскому Союзу, Южный Кавказ также приближается. Подписание предварительного мирного соглашения в прошлом году стало историческим событием - одним из самых важных шагов, которые этот регион предпринял за последние десятилетия:
То же самое касается и нормализации отношений с Турцией. Эти решения требовали политической смелости и лидерства, и их плоды будут впечатляющими, открытые границы преобразят экономическое будущее Армении», - сказала глава Еврокомиссии после встречи с премьер-министром Николом Пашиняном:
Она отметила, что «Армения продолжает подвергаться экономическому давлению со стороны России»:
«Будьте уверены, когда давление на наших партнеров нарастает, ЕС принимает меры. Вы вскоре получите дополнительные 18 миллионов евро для укрепления вашей торговли. Это окончательная часть пакета помощи в 52 миллиона евро, который мы обсуждали в начале июня во время нашего телефонного разговора:
Кроме того, мы представляем предложение, согласно которому будет освобождено около 80% экспортов в ЕС. Товары, которые шли на российский рынок, мы можем перенаправить на единый рынок ЕС для 450 миллионов потребителей:
Эта мера откроет двери Европы для почти 99% свежих сельскохозяйственных продуктов Армении, 90% напитков и спиртных напитков:
Премьер-министр Никол Пашинян также заявил, что Армения никогда не ставила задачу создать кризис в отношениях с РФ:
«Мы действуем в рамках интересов нашей страны. Мы не игнорируем интересы любого международного партнера, но также не можем ставить интересы любого партнера выше интересов Армении»: